Rywalizację konkursową można oglądać na bieżąco. Organizatorzy spodziewają się 25 tysięcy widzów. To bardzo ciekawa impreza, właśnie z uwagi na uczestników, wywodzących się z uczniów i studentów kierunków technicznych. W piątek zawody konkursowe rozpoczynają się o godzinie 10.
- W Gdańsku 50 procent uczniów szkół ponadpodstawowych, to właśnie uczniowie szkół technicznych, zawodowych i branżowych. SkillsPoland to inicjatywa, która w wyjątkowy sposób podkreśla, jak ważne jest to, co w Gdańsku jest jednym z najważniejszych priorytetów - powiedziała Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska, ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Dzięki projektowi "Gdańsk Miastem Zawodowców" możemy szkolić przyszłych fachowców w nowoczesnych pracowniach w ponad 90 zawodach. Konkurs ten jest niezwykłą szansą pokazania swoich umiejętności, ale także zebranie dodatkowego doświadczenia. Konkurencje, z którymi przyjdzie się zmierzyć zawodnikom, znajdują się w obszarach, w których potrzeba nam wyszkolonych osób.
Żadna instytucja edukacyjna nie byłaby w stanie zorganizować zawodów w tak wielu konkurencjach bez współpracy z biznesem. To przedsiębiorcy dostarczają nam materiały i ekspercką wiedzę. Wszystko po to, aby wymiar edukacji branżowej był jak najbardziej praktyczny i sprostał potrzebom biznesu
Dawid Solak / Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Zawody toczyć się będą łącznie w 22 konkurencjach, niezwykle różnorodnych. Oto one: architektura krajobrazu, BIM/budownictwo cyfrowe, cukiernictwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, integracja robotów przemysłowych, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, mechatronika, obsługa gości hotelowych, piekarstwo, przemysł 4.0, rzeźnik, serwis restauracyjny, stolarstwo, spawalnictwo, technologia mody, zabiegi kosmetyczne. Rywalizację blisko 200 osób oceniać będzie niewiele mniej liczna grupa arbitrów, to prawie 150 ekspertów w poszczególnych dziedzinach, z kraju i zagranicy. Konkurs odbywa się też przy pomocy przedsiębiorców.
- Żadna instytucja edukacyjna nie byłaby w stanie zorganizować zawodów w tak wielu konkurencjach bez współpracy z biznesem. To przedsiębiorcy dostarczają nam materiały i ekspercką wiedzę. Wszystko po to, aby wymiar edukacji branżowej był jak najbardziej praktyczny i sprostał potrzebom biznesu - stwierdził Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Gdańskie zawody odbywają się w myśl idei WorldSkills, polegającej na umożliwieniu - poprzez rywalizację - podnoszenia umiejętności i kwalifikacji, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. To również wydarzenie dużej wagi dla szkolnictwa branżowego. Z kolei przedsiębiorcy i przedstawiciele firm obserwują uczestników z myślą o ich pozyskaniu jako bardzo perspektywicznych pracowników.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Student PG doceniony przez Polską Agencję Kosmiczną
Także w Gdańsku zorganizowane zostaną zawody EuroSkills 2023 - zapowiadają się jako największe w Europie zawody umiejętności branżowych, nazywane są zresztą igrzyskami olimpijskimi tej dziedziny. Po raz pierwszy odbędą się w Polsce. Już wiadomo, że toczyć się mają ponad 50 konkurencjach zgrupowanych w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Przybędzie do Gdańska ponad 600 zawodników z 30 krajów.
Szczegółowy program czwartkowych i piątkowych zawodów SkillsPoland Gdańsk znaleźć można pod adresem internetowym worldskillspoland.org.pl
Napisz komentarz
Komentarze