Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorskie Spotkania z Historią

Słupska Fundacja Imperio realizuje projekt pod nazwą „Pomorskie Spotkania z Historią”. Odbyły się już dwa eventy na Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz spotkanie w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Tym razem organizatorzy zaprosili młodzież na spotkanie poświęcone historii polskiej emigracji.
Pomorskie Spotkania z Historią

Autor: Piotr Sikorski

Dyrekcja i pracownicy Muzeum Emigracji okazali się niezwykle gościnni. Ich zaangażowanie pozwoliło na organizację spotkania w miejscu najbardziej odpowiadającym tematowi, który został przewidziany w projekcie. Dopisała również młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni.

W jaki sposób kształtowała się tzw. emigracja solidarnościowa? Co skłaniało ludzi do wyjazdu z kraju i szukania nowego miejsca dla siebie i swoich rodzin? Czy ówczesne władze dały na to „zielone światło”? na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielił dr Arkadiusz Kazański, starszy specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej gdańskiego Oddziału IPN. Młodzi ludzie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu o czasach i wydarzeniach, których z racji na swój wiek nie mogli być bezpośrednimi świadkami.

Mówiąc o losach Polaków, którzy w różnych czasach i z różnych przyczyn udawali się na emigrację, myślimy o gdyńskim porcie. W jaki sposób kształtowała się historia tego miejsca, jakimi statkami wypływali ludzie do odległych zakątków globu, kto to organizował logistycznie? Te i podobne pytania rodziły się podczas wystąpienia dr Łukasza Podlaszewskiego z Muzeum Emigracji. Prelegent zaprezentował bogatą i często dramatyczną historię portu w Gdyni i ludzi, którzy często po raz ostatni właśnie tu widzieli Ojczyznę. 

„Pomorskie Spotkania z Historią” będą miały swój ciąg dalszy w 2023 roku. Miłośnicy historii spotkają się m.in. w Bytowie, Lęborku, Koszalinie, a także ponownie w Słupsku i Gdańsku. Więcej o projekcie na stronie internetowej www.fundacjaimperio.pl.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wiele zostało jeszcze do zrobienia, czyli czego historycy nie wiedzą o Sierpniu 80'

Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama