Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Pracodawcy z Pomorza apelują do premiera [nl] w sprawie podatku „od zysków nadzwyczajnych”

Dziesięć organizacji zrzeszających pracodawców z terenu Pomorza wystosowało wspólny apel do premiera Mateusza Morawieckiego o zaniechanie dalszego procedowania projektu ustawy dotyczącej obłożenia podatkiem od „zysków nadzwyczajnych” wszystkich dużych firm. Podatek ten określono jako przejaw skrajnie nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej, który postawi przedsiębiorców w jeszcze trudniejszej sytuacji, choć i tak walczą o przetrwanie swoich firm w warunkach po pandemii, przy galopującej inflacji oraz w perspektywie rosnących cen paliw i energii.
pieniądze, złotówki

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Wspólny apel organizacji pracodawców województwa pomorskiego skierowano do premiera Mateusza Morawieckiego, do wicepremiera Jacka Sasina oraz minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.

Jak czytamy w dokumencie: „Działając w imieniu reprezentowanych przez nas organizacji pracodawców z województwa pomorskiego, apelujemy do Rządu RP o zaniechanie dalszego procedowania projektu ustawy dotyczącej obłożenia podatkiem od „zysków nadzwyczajnych” wszystkich dużych firm. Obecnie firmy te funkcjonują w skrajnie trudnych popandemicznych warunkach, walcząc o przetrwanie w wyniku dynamicznie rosnących cen energii elektrycznej, cieplnej, gazu oraz towarów i komponentów do produkcji, przy jednocześnie rwących się łańcuchach dostaw i słabnącej złotówce.

PRZECZYTAJ TEŻ: Radni KO: PiS odsuwa od siebie, najdalej jak może, problem braku węgla

Następstwem powyższej sytuacji jest wzrost kosztów, który powoduje zmniejszanie się konkurencyjności naszych produktów i usług na rynku europejskim. Przedsiębiorcy sygnalizują poważne trudności gospodarcze i recesję. Wprowadzenie tak wysokiego podatku w krótkim czasie może doprowadzić do fali niekontrolowanych bankructw, ograniczania produkcji i zwolnień pracowników. Wszystko to uderzy w polską gospodarkę i dalszy rozwój naszego kraju. Inwestycje własne przedsiębiorstw są najniższe od wielu lat. Wprowadzony nowy podatek podtrzyma aktualny trend i zastopuje rozwój firm, również tych z sektora energetyczno-paliwowego. Na barkach tych firm spoczywa odpowiedzialność za tak potrzebną transformację energetyczną, na którą są potrzebne ogromne fundusze wygospodarowywane z zysków tych przedsiębiorstw.

Krajowy podatek od nadzwyczajnych zysków będzie również negatywnie wpływać na konkurencyjność polskich przedsiębiorców na rynkach międzynarodowych, pozbawiając ich środków i potencjału do konkurowania z firmami z krajów, w których taki podatek nie występuje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rząd ma projekt ograniczenia cen prądu. Proponuje limity

Dlatego też prace nad wprowadzeniem podatku od nadzwyczajnych zysków mogłyby być ewentualnie wznowione po wprowadzeniu regulacji na szczeblu Unii Europejskiej, tak aby jego wysokość i sposób poboru był taki sam we wszystkich krajach członkowskich UE.

Po klęsce rozwiązań podatkowych w „Polskim Ładzie” Rząd RP bezrefleksyjnie funduje firmom kolejny podatek, którego nie konsultuje z przedsiębiorcami. Odporność przedsiębiorstw i gospodarki na skrajnie szkodliwe rozwiązania ma swoje granice. W ostatnich latach wprowadzono kilkadziesiąt nowych opłat i podatków uderzających w przedsiębiorstwa. Podatek od zysków nadzwyczajnych jest przejawem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej. Jego celem jest wydrenowanie z firm pieniędzy, niezbędnych do ich rozwoju, kontynuacji działalności w kryzysie i utrzymania miejsc pracy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Posłowie apelowali do rządu pod upadającym sklepem w Nowym Porcie w Gdańsku

Oczekujemy raczej od Rządu RP propozycji, które będą łagodziły kryzys,
a nie piętrzyły kolejne problemy w postaci dodatkowego podatku nałożonego na duże podmioty gospodarcze. W naszym przekonaniu należy w pierwszej kolejności wprowadzić regulowane ceny energii elektrycznej i gazu, aby przedsiębiorcy mogli przetrwać najbliższy okres”.

Pracodawcy apelują ws. podatku dla dużych firm

Pod apelem podpisali się przedstawiciele organizacji pracodawców z województwa pomorskiego. Są to:

  • Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
  • Forum Pracodawców Północy,
  • Pracodawcy Pomorza,
  • Loża Gdańska Business Centre Club,
  • Gdański Klub Biznesu,
  • Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza,
  • Kaszubski Związek Pracodawców,
  • Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców,
  • Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług,
  • Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy. Oddział Pomorski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama