Podczas czwartkowej (6 października) konferencji prasowej Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska oraz Maciej Kopański, przedstawiciel Deuteros Izim Edu opowiedzieli o powodach zakończenia współpracy. Prezydent zapewnił, że miasto będzie pracowało nad tym, by na Morenowym Wzgórzu powstała placówka edukacyjna.
– Żyjemy w bardzo trudnych ekonomicznie czasach – mówił prezydent Grzelak. – Coraz więcej czynników makroekonomicznych powoduje, że pewne inwestycje przestają się opłacać. Ponad miliard sto dziewiętnaście milionów złotych stracił Gdańsk poprzez regulacje w PiT na poziomie centralnym. Cały czas czekamy też na Krajowy Plan Odbudowy, który pozwoliłby nam realizować nowe inwestycje w mieście. I w tym kontekście poszukujemy rozwiązań, które są innowacyjne, które są nowatorskie, po to, by mimo wszystko miasto nadal miało szansę na rozwój. W ramach tych właśnie innowacyjnych rozwiązań przygotowaliśmy model, w którym na działkach miejskich inwestor prywatny realizuje szkoły. O ile szkoła przy ulicy Srebrnej jest realizowana i każdy może zobaczyć tam postęp inwestycyjny, o tyle chcielibyśmy dzisiaj powiedzieć, że z powodów makroekonomicznych otwarcie szkoły na Morenowym Wzgórzu we wrześniu 2023 się nie wydarzy – dodał prezydent.
Szkoły na Morenowym Wzgórzu w Gdańsku na razie nie będzie
Nieruchomość na Morenowym Wzgórzu została, w 2021 roku, przekazana w użytkowanie na cele oświatowe – pod budowę publicznej szkoły podstawowej. Umowa na budowę i prowadzenie szkoły podpisana została z Deuteros Izim Edu. Rozpoczęcie budowy miało nastąpić do sierpnia 2022 roku. Inwestor przygotował dokumentację projektową oraz pozyskał decyzję o pozwoleniu na budowę w terminie umożliwiającym realizację placówki. Nie udało się jednak rozpocząć budowy.
– Podjęliśmy decyzję, że dzisiaj wszystkie wysiłki wkładamy w jeden cel: chcemy ten projekt zrealizować jak najszybciej. Żeby zaistniała szansa takiej realizacji musimy jak najszybciej rozwiązać naszą wspólną umowę – poinformował Grzelak.
PRZECZYTAJ TEŻ: Trudny wrzesień, a potem trudny rok. W szkołach nie będzie spokojnie
Jak sytuację, która miała decydujący wpływ na decyzję o rozwiązaniu umowy, przedstawił przedstawiciel firmy Deuteros Izim Edu?
– W momencie przystępowania do przetargu i podpisywania umowy, żyliśmy w zupełnie innej rzeczywistości – powiedział Maciej Kopański, przedstawiciel firmy Deuteros Izim Edu. – Od początku wiedzieliśmy, że działka na Morenowym Wzgórzu jest „trudna” i stanowi wyzwanie architektoniczno-planistyczne. Wynikało to z niekorzystnego ukształtowania terenu. Udało nam się jednak pozyskać pozwolenie na budowę w terminie, który umożliwiał rozpoczęcie robót i dotrzymanie wszystkich warunków umownych. Niestety, przez ostatni rok sytuacja makroekonomiczna uległa diametralnej zmianie. Galopująca inflacja, wysoka zmienność rynkowa, ale także wojna w Ukrainie, powodują że koszty materiałów i usług budowlanych znacznie wzrosły. Również ich dostępność jest odczuwalnie ograniczona. To wszystko spowodowało, że realizacja inwestycji na Morenowym Wzgórzu w oparciu o stare założenia nie jest możliwa. Mając świadomość, że jest to inwestycja, która jest dla mieszkańców potrzebna, podjęliśmy rozmowy, podczas których szukaliśmy i będziemy szukać sposobu, żeby na bazie zawartych postanowień umownych, w jak najszybszym terminie móc miastu tę działkę zwrócić – dodał Kopański.
Kiedy zostanie otwarta szkoła przy ul. Srebrnej w Gdańsku?
Przypomnijmy, w podobnej formule, jak na Morenowym Wzgórzu, powstaje w Gdańsku szkoła przy ulicy Srebrnej, która przyjmie około 700 uczennic i uczniów. Naukę w nowej publicznej szkole podstawowej uczniowie rozpoczną we wrześniu 2023 roku. W szkole docelowo ma powstać 27 oddziałów. Wyposażona będzie m.in. w:
- pracownie językowe oraz pracownie przedmiotowe (fizyczną, biologiczną oraz chemiczną z dygestorium),
- świetlicę,
- bibliotekę szkolną i czytelnię
- oraz kompleks kuchenny umożliwiający przygotowywanie i spożywania posiłków na miejscu.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zimą wróci zdalna nauka? Problemy z ogrzewaniem mogą zamknąć szkoły
Zostanie przystosowana dla uczniów z niepełnosprawnościami. Wybudowana będzie niezbędna infrastruktura sportowa, tj.:
- kompleks z salą gimnastyczną i zapleczem sanitarno-szatniowym,
- wielofunkcyjne boisko zewnętrzne
- oraz plac zabaw.
Szkoła na Morenowym Wzgórzu w Gdańsku. Radni PiS mają wątpliwości
O możliwych problemach z realizacją budowy szkoły na Morenowych Wzgórzu władze Gdańska informowali radni miasta Przemysław Malak i Przemysław Majewski z Prawa i Sprawiedliwości.
– Po ponad roku od podpisania umowy, na terenie działki nadal nic się nie działo – zauważa radny Majewski. – Spółka która wygrała przetarg, powstała tydzień przed terminem składania ofert, w KRS została zarejestrowana już po otwarciu ofert, a jej kapitał zakładowy to ledwo 5 tysięcy zł. Dlaczego zdecydowano się na tę ofertę? – pyta radny.
PRZECZYTAJ TEŻ: Szkoły mają wybór. Jest drugi podręcznik do HiT
Szkoła, która miała odciążyć przepełnione SP1 i SP2, nie wiadomo kiedy powstanie. Zdaniem radnych, najbardziej ucierpią na tym dzieci, a miasto nie ma na to żadnego rozwiązania.
– Co gorsza, firma zaciągnęła w grudniu 2021 roku kredyt na 23,5 mln zł pod miejską nieruchomość, a teraz musi negocjować z bankami – podkreśla Przemysław Majewski. – Ta sytuacja blokuje możliwości realizacji inwestycji przez miasto, ponieważ działka obciążona została hipoteką!
– Będziemy jako radni PiS w Radzie Miasta Gdańska domagać się od prezydent Dulkiewicz propozycji rozwiązania tego problemu – obiecuje radny.
Inwestycje w edukację w Gdańsku
Przypomnijmy, jak wyglądały dotychczasowe inwestycje w edukację. Od 2014 roku wybudowano w Gdańsku dwie publiczne szkoły podstawowe:
- Metropolitalną Szkołę Podstawową
- oraz Szkołę Podstawową nr 6 przy ul. Lawendowe Wzgórze.
Powstały też nowe przedszkola, przy ul. Dąbka, ul. Kolorowej, ul. Damroki i ul. Lawendowe Wzgórze, dla 852 przedszkolaków.
PRZECZYTAJ TEŻ: Sprzęt do nauki o klimacie trafił do 40 metropolitalnych szkół. Także do Tczewa
Ponadto w Gdańsku funkcjonują cztery publiczne, niesamorządowe szkoły podstawowe dla 2560 uczennic i uczniów:
- Morska Szkoła Podstawowa,
- Szkoła Podstawowa Olimpijczyk,
- Pozytywna Szkoła Podstawowa przy ul. Azaliowej
- i Szkoła Podstawowa nr 29 LEONARDO prowadzona przez Ogólnopolskiego Operatora Oświaty.
Dodatkowo jako publiczne funkcjonują również:
- Pomorskie Szkoły Rzemiosł
- i Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące.
W podobnej formule pracują też przedszkola, od 2014 roku udało się wzmocnić sieć publicznych przedszkoli o blisko 3300 miejsc w placówkach niesamorządowych.
Napisz komentarz
Komentarze