Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sprzęt do nauki o klimacie trafił do 40 metropolitalnych szkół. Także do Tczewa

Interaktywne monitory oraz laptopy z projektorami i ekranami, o wartości prawie 300 tys. zł, trafiają do 40 szkół, które biorą udział w największym projekcie edukacyjnym w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. W powiecie tczewskim sprzęt trafi aż do siedmiu placówek, a Tczew jest pod tym względem rekordzistą: komputery otrzymają cztery szkoły (to najwięcej w jednej miejscowości).
„Klimat w szkołach metropolii”. Sprzęt dla tczewskich szkół

Autor: UM Tczew

„Klimat w szkołach metropolii” jest największym projektem edukacyjnym realizowanym na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Ma na celu zwrócenie uwagi na temat łagodzenia zmian klimatu i sposoby adaptacji do ich skutków. Dzięki projektowi w szkołach powstanie zielono-niebieska infrastruktura (zielone ściany, niecki retencyjne, kompostowniki, skrzyniowe i gruntowe ogrody deszczowe), a nauczyciele przejdą specjalne szkolenia. Organizatorzy dostarczą także sadzonki i materiały dydaktyczne, a na koniec zorganizują konkurs z zagraniczną wycieczką jako nagrodą.

W projekcie „Klimat w szkołach metropolii” prowadzone są działania, dzięki którym uczniowie i ich rodzice w przystępny sposób dowiedzą się więcej o zmianach klimatycznych i o tym, jak łagodzić ich skutki. Do 12 metropolitalnych szkół pod koniec wakacji trafiły projektory i notebooki, a do kolejnych 28 placówek docierają właśnie monitory interaktywne.

„Klimat w szkołach metropolii”. Sprzęt trafił m.in. do Tczewa

W Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie we wtorek, 4 października odbyło się uroczyste przekazanie uczniom sprzętu w ramach projektu „Klimat w szkołach metropolii”. Pomoże on w nauce o zmianach klimatu. Montaż urządzeń potrwa do czwartku, 6 października.

– Klimat nie zna granic administracyjnych, dlatego to oczywisty obszar współpracy w ramach metropolii – mówi Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS. – Zaczynamy od dostarczenia sprzętu komputerowego. Do szkół, m.in. w: Gdańsku, Malborku, Dębogórzu, Tczewie, Kłodawie, trafiły już projektory, ekrany i laptopy, do kolejnych placówek docierają monitory, ale to dopiero początek. Jesienią ruszamy ze szkoleniami dla nauczycieli przyrody, biologii i geografii. Otrzymają od nas scenariusze zajęć oraz materiały dydaktyczne. Dzięki naszemu projektowi szkoły się zazielenią, a uczniowie przekonają, że mogą zapobiegać suszy czy podtopieniom, na przykład, zakładając przy domu ogród deszczowy – dodaje prezes OMGGS.

W projekcie OMGGS bierze udział 40 szkół z 28 metropolitalnych samorządów. Rekordzistami są:

  • powiat tczewski (siedem szkół)
  • oraz miasto Tczew (cztery szkoły).

PRZECZYTAJ TEŻ: Szkoły mają wybór. Jest drugi podręcznik do HiT

Dlatego to właśnie w Tczewie odbyło się uroczyste przekazanie uczniom monitora interaktywnego. Z tej okazji w tczewskiej „jedenastce” gościli we wtorek prezydent miasta Mirosław Pobłocki oraz dyrektorzy metropolitalnych szkół z powiatu tczewskiego: Małgorzata Domachowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie, Rafał Deska z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie oraz Elżbieta Małecka z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie.

– Bardzo się cieszę, że nasza szkoła przystąpiła do projektu, dzięki temu zyskaliśmy nowy sprzęt, który uatrakcyjni lekcje. Jestem przekonana, że będzie w stu procentach wykorzystany – powiedziała Lucyna Alberska, wicedyrektorka SP nr 11. – Poza tym otrzymamy jeszcze jeden prezent – zieloną wertykalną ścianę. Już wiemy, że rośliny w mieście zatrzymują wodę, tworzą swoisty mikroklimat, a taka instalacja podniesie estetykę budynku i przyczyni się także do obniżenia temperatury w salach lekcyjnych w czasie upalnych miesięcy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wielki Maraton Czytelniczy dla każdej szkoły

– Często to dzieci lepiej niż rodzice wiedzą, jak segregować odpady i dbać o środowisko – mówił Mirosław Pobłocki. – Taką wiedzę mają na pewno uczniowie tczewskich szkół podstawowych, które bardzo aktywnie angażują się w rozmaite proekologiczne przedsięwzięcia: zbierają surowce wtórne – w ubiegłym roku zebrali prawie 142 tony makulatury, plastiku i baterii; włączają się do akcji Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, Rowerowy Maj. Wiele naszych szkół tworzy kwietne łąki, przy okazji zgłębiając wiedzę przyrodniczą. Cieszę się, że tczewskie szkoły znalazły się w gronie 40 placówek oświatowych na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, które uczestniczą w projekcie „Klimat w szkołach metropolii”. Mam nadzieję, że nowy sprzęt jeszcze lepiej pomoże młodym ludziom zrozumieć, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, w którym żyjemy – dodał prezydent Tczewa.

– Mam nadzieję, że, budując w szkołach ogrody deszczowe, ściany zieleni, niecki retencyjne, i przekazując uczniom ten wspaniały sprzęt, przyczynimy się do tego, że nauczymy się przeciwdziałać zmianom klimatu i w przyszłości nie będą nam już grozić susze i zalania – mówiła Małgorzata Ciecholińska, zastępczyni dyrektora biura OMGGS, absolwentka SP 11, która uczestniczyła w spotkaniu wirtualnie, łącząc się z jego uczestnikami za pomocą nowych komputerów.

Projekt potrwa do 2024 roku. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot otrzymał na te cel prawie 3 mln zł.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zimą wróci zdalna nauka? Problemy z ogrzewaniem mogą zamknąć szkoły

„Klimat w szkołach metropolii” jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz z budżetu państwa. OMGGS realizuje projekt we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

Więcej informacji na stronie: www.klimatwszkolach.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama