Święto Kociewia to jedyne tego typu wydarzenie, które integruje Kociewiaków z trzech powiatów:
- starogardzkiego,
- tczewskiego
- oraz świeckiego,
a ponadto ukazuje mieszkańcom Gdańska i turystom kulturę tego pomorskiego regionu. Pierwszy Korowód Kociewski odbył się przed kilkunastu laty – w 2005 roku. W piątek, 5 sierpnia podtrzymano tę tradycję. Korowód przeszedł ulicami Głównego Miasta, od Bramy Zielonej na Targ Rybny.
– Korowód Kociewski to barwny przemarsz Kociewiaków, którzy śpiewem i tańcem zapraszają przechodniów do wspólnej zabawy – mówi Piotr Kończewski, dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie. – Biorą w nim udział zarówno osoby mieszkające w naszym regionie, jak i jego sympatycy.
Na Przystanku Radość na Targu Rybnym odbyła się kolejna część Święta Kociewia, czyli Unikaty z Kociewia. To prezentacja muzyków z regionu na scenie, a także kramy z rękodziełem, warsztatami, lokalnym jedzeniem przygotowanym przez koła gospodyń wiejskich, również pokazy rycerskie, animacje dla najmłodszych i wiele innych.
– Unikaty mają swój bogaty program artystyczny, podczas którego zespoły prezentują zarówno utwory w gwarze kociewskiej, jak i własne aranżacje popularnych polskich i zagranicznych przebojów – powiedział Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. – Poza tym na mieszkańców Gdańska i turystów czekają stoiska z tradycyjnymi wypiekami kociewskimi oraz wiele atrakcji, które pomogą bliżej poznać nasz region i jego walory.
Ostatnim elementem Święta Kociewia był finisaż wystawy Kociewie ART w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W Ratuszu Staromiejskim prace zaprezentowali Joanna Czarnecka, Agnieszka Jarosz oraz Józef Olszynka. Całość uświetnił pokaz kolekcji sukien „Awangarda Kociewska” Kamili Froelke, utytułowanej projektantki, której kreacje pojawiały się na wybiegach w Nowym Jorku, Berlinie czy w Mediolanie.
WIĘCEJ NA TEMAT SUKIEN ŚLUBNYCH KAMILI FROELKE PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Kolekcja sukien ślubnych ze Starogardu Gdańskiego podbija świat. „Kociewie przewija się przez całe moje życie”
– Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury prace artystów z Kociewia można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35 – podkreśla Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. – Jest to wyjątkowa okazja, aby pokazać, że Kociewie to nie tylko folklor, ale również sztuka współczesna. Wystawę zwiedzać można do 5 sierpnia.
Sebastian Dadaczyński, asystent posła Kazimierza Smolińskiego stwierdził, że nie wyobraża sobie, aby nie uczestniczyć w tym pięknym święcie.
– To świetna promocja na cały świat, właśnie przez to, że odbywa się podczas jednej z największych imprez wystawienniczych w Polsce – Jarmarku św. Dominika w Gdańsku – mówi Sebastian Dadaczyński.
Święto Kociewia już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń jarmarkowych. Ten wyjątkowy dzień nie tylko łączy setki Kociewiaków w radosnych obchodach, ale także pozwala kultywować kulturowe bogactwo Pomorza.
Napisz komentarz
Komentarze