Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Grzegorz Berendt kieruje Muzeum II Wojny Światowej już nie jako p.o., ale jako dyrektor

Niemal równo rok zajęło ministrowi ministra kultury i dziedzictwa narodowego powołanie nowego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Został nim dr hab. Grzegorz Berendt, od 24 lipca ub. r. sprawujący funkcję pełniącego obowiązki dyrektora MIIWŚ. Nowy dyrektor powołany jest na siedmioletnią kadencję.
Fot. materiały prasowe

Od 23 lipca 2021, kiedy poprzedni dyrektor, Karol Nawrocki został zaprzysiężony na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej funkcjonowało bez formalnie powołanego dyrektora. Grzegorz Berendt, który od maja 2017 był zastępcą Nawrockiego sprawował jedynie funkcję p.o. dyrektora. 21 lipca na podstawie decyzji prof. Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego, został on powołany na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na 7-letnią kadencję.

Grzegorz Berendt jest historykiem, profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, z którym związany jest od 1989 roku. Bada dzieje Polski XX w., w pierwszej kolejności zagadnienia związane z zagładą Żydów na ziemiach polskich w czasie okupacji niemieckiej, powojenne dzieje społeczności żydowskiej oraz społeczne i polityczne dzieje Gdańska, Lęborka, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i kaszubskich gmin wiejskich.

Wokół Muzeum II Wojny Światowej toczy się spór prawny i polityczny, odkąd kilka dni po udostępnieniu zwiedzającym wystawy stałej, minister Piotr Gliński odwołał pierwszego dyrektora Muzeum i twórcę jego koncepcji, prof. Pawła Machcewicza w trakcie trwania jego kadencji.

W latach 2006-17 prof. Berendt dodatkowo pracował w IPN, m.in. w Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz jako naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej. Obecnie jest doradcą prezesa tej instytucji. Jest też członkiem Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, a także rad muzeów przy: Muzeum Stutthof w Sztutowie, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Rady Pamięci Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. A 1 kwietnia br. został powołany przez prezesa Rady Ministrów na przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Wokół samego Muzeum II Wojny Światowej toczy się spór prawny i polityczny. W kwietniu 2017 roku, kilka dni po udostępnieniu zwiedzającym wystawy stałej, minister Piotr Gliński odwołał pierwszego dyrektora Muzeum i twórcę jego koncepcji, prof. Pawła Machcewicza w trakcie trwania jego kadencji. Pretekstem było połączenie MIIWŚ z powstającym Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Nowym dyrektorem został wtedy dr Karol Nawrocki z IPN. Jego ekipa dokonała zmian w wystawie, co było przedmiotem procesu o naruszenie praw autorskich, który jednak nie zakończył się jednoznacznym rozstrzygnięciem, przez co obie strony uznały siebie za zwycięzców.

Rozmowę z byłym zastępcą dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dr. Januszem Marszalcem czytaj TUTAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama