Podejścia do zaplanowanych wcześniej egzaminów na prawo jazdy, czy teoretycznych, czy praktycznych, od poniedziałku, 4 lipca były utrudnione. A to w związku z ogólnopolskim strajkiem związków zawodowych pracowników wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. W tym oddziałów w Gdyni oraz w Gdańsku, gdzie zostało odwołanych najwięcej egzaminów wśród pomorskich jednostek, bo ponad 60%.
Dlaczego egzaminatorzy strajkują?
Egzaminatorzy, tak jak napisali również w oświadczeniu, przez takie działania chcą zwrócić uwagę Ministerstwa Infrastruktury i nakłonić je do potrzebnego od dłuższego czasu dialogu (w liście Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów mowa jest o 4 latach prób nawiązania porozumienia z resortem).
O akcji protestacyjnej egzaminatorzy piszą tak:
„Walczymy o przyszłość swoją, rodziny, naszego zawodu i bezpieczeństwa ruchu drogowego”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Problemy w PORD. Odwołano egzaminy praktyczne w Gdańsku i Gdyni
Rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury miałyby opierać się, ze strony członków OZZP, na czterech postulatach:
- Chcemy pełnej niezależności i obiektywności decyzji egzaminatora dotyczącej wyniku egzaminu.
- Chcemy zmiany systemu egzaminowania w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
- Chcemy zmiany systemu i poziomu wynagradzania osób realizujących zadania w zakresie zawodu egzaminatora.
- Chcemy zmiany w systemie koordynacji i komunikacji w ramach wymiany informacji, oceny sytuacji i procedowania zmian w procesie legislacyjnym pomiędzy środowiskiem egzaminatorów a Ministerstwem Infrastruktury.
PRZECZYTAJ TEŻ: Egzamin na prawo jazdy droższy? Marszałkowie piszą do ministra, bo ośrodki nauki jazdy mają straty
– W większości przypadków nasi klienci reagowali ze zrozumieniem sytuacji, zdarzyły się incydentalne przypadki, w których emocje „brały górę", ale to też rozumieliśmy, że ciężko opanować złość, zwłaszcza gdy ktoś specjalnie zza granicy przyjechał na egzamin – odpowiada nam specjalistka ds. organizacji PORD-u Beata Olszewska.
Sytuacja w PORD wraca do normy
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego na stronie internetowej oraz profilu na Facebooku na bieżąco publikował harmonogram zmian dotyczący poszczególnych dni objętych strajkiem. Co istotne dla osób, które w tym okresie miały przystąpić do egzaminów, pojawiła się tam również informacja o tym, że opłata nie przepada – na jej podstawie będzie można ubiegać się o kolejny, nowy termin egzaminu.
Tydzień po rozpoczęciu strajku, w poniedziałek, 11 lipca opublikowany został krótki komunikat, który można odbierać jako symboliczne zakończenie tygodniowego protestu, przynajmniej na teraz.
– Informujemy, że wszystkie egzaminy praktyczne i teoretyczne odbywają się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem – poinformował PORD.
W uzyskanej przez nas odpowiedzi PORD-u, możemy przeczytać, że sytuacja w ośrodku wróciła do normy i pracownicy starają się, w miarę możliwości, otworzyć jak najwięcej nowych terminów dla osób, których egzaminy przepadły, również z planem przeprowadzenia większości z nich w dwie najbliższe niedziele – 17 oraz 24 lipca. Ośrodek deklaruje, że, w razie potrzeby, będzie podejmował dalsze kroki, w celu przeprowadzenia w jak najkrótszym czasie wszystkich wcześniej odwołanych egzaminów.
Napisz komentarz
Komentarze