Będzie o kuchni PRL. O książkach kucharskich tamtych czasów, o czasopismach poruszających tematykę kulinarną, o filmach, kronikach filmowych z jedzeniem w tle, ale i o zeszytach pełnych zapisków naszych mam i babć, tak zwany „drugi obieg przepisów”. Oczywiście i o tym, że w sklepach nie było nic, a na stole (bywało) wszystko…
Nie zabraknie anegdotek kulinarnych z czasów PRL, także teatralnych. Jeden z aktorów opowiadał na przykład taką historyjkę:
„Pamiętam występ Tadeusza Łomnickiego w "Ostatniej taśmie Krappa". A wtedy, tak jak z kawą, były kłopoty z bananami. Tymczasem w jednej ze scen Krapp zaczyna obierać banana... I to był szok dla publiczności! Gdzie w ogóle zdobyli banany?! Jeszcze silniejszy szok widownia przeżyła, gdy Łomnicki rzucił niedojedzonego banana na podłogę! Publiczność zamarła. Myślę, że gdyby ktoś teraz wrzucił do śmietnika diament, nie zrobiłoby to takiego wrażenia”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Czerwoni książęta, playboye, towarzysze. Celebryci PRL
Gościem czwartkowego wieczoru (23.06.) w gdańskiej bibliotece Kolonia będzie Monika Milewska, autorka książki „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”. Opowie mnóstwo zadziwiających, czasem, rzeczy. Na pewno wyjaśni, jaki produkt nazywano w PRL „łupieżem Breżniewa”...
Biblioteka Kolonia, 23 czerwca (czwartek), godz. 18:00, ul. Manifestu Połanieckiego 32-34 w Gdańsku. Wstęp wolny
Napisz komentarz
Komentarze