Oficjalnie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w środę, 1 grudnia, że wśród 2 mln 20 tys. zaszczepionych drugą dawką Polaków 259 tys. 120 osób (12,8 proc.) zostało zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Codziennie pojawiają się sygnały, że dochodzi do kolejnych zakażeń, zwłaszcza u rodziców dzieci w wieku szkolnym oraz u nauczycieli. W tej sytuacji pojawia się wiele pytań o zasadność przepisu, zgodnie z którym osoby w pełni zaszczepione nie są poddawane kwarantannie. Także ci, którzy nie mają żadnych objawów, a mieszkają z chorującymi na COVID-19, zastanawiają się, czy nie powinni być poddawani obowiązkowym testom.
Co z testami i kwarantanną osób zaszczepionych przeciw COVID-19?
Jeszcze więcej wątpliwości budzi inne podejście do przepisów w szkołach i zakładach pracy. W szkołach jedynie dorośli i uczniowie niezaszczepieni, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną korona wirusem, idą na kwarantannę. Z kolei w zakładach pracy, w których pojawiło się ognisko zakażenia, często pracodawca decyduje o tym, czy pracownik, który dłużej niż 15 minut stykał się z zakażonym, niezależnie od szczepień, kierowany jest na kwarantannę. Ale już informowanie pracodawcy o tym, że osoba, z którą mieszkamy, jest zakażona koronawirusem, nie jest obowiązkiem zatrudnionych w danej firmie.
– Czy w takiej sytuacji nie byłoby właściwe automatyczne poddawanie rodziny kwarantannie ze względu na możliwość zakażenia np. współpracowników? – pytam Annę Obuchowską, zastępcę Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
– Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii), osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 są zwolnione z kwarantanny – przypomina Anna Obuchowska. – Osoby zaszczepione mogą jednak ulec zakażeniu SARS-CoV-2 (zarówno bezobjawowemu, jak i objawowemu) i przenieść to zakażenie na inne wrażliwe osoby w najbliższym otoczeniu. Dlatego osoby zaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną SARS-COV-2, a które nie są objęte kwarantanną, powinny przez okres 10 dni od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym ograniczyć do minimum kontakty zawodowe, rodzinne, towarzyskie. Wychodzenie z domu nie jest zabronione, ważne jest, żeby nie narażać na zakażenie innych osób poprzez bliski kontakt, bez prawidłowo założonej maseczki, zakrywającej nos i usta.
Jak skorzystać z bezpłatnych testów na koronawirusa?
Zastępca dyrektora WSSE w Gdańsku przypomina również, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych testów, które zweryfikują, czy zostaliśmy zakażeni przez chorego członka rodziny. Zgodnie z zaleceniami wydanymi przez konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, każdy pacjent zgłaszający się do POZ (w formie wizyty osobistej bądź teleporady) z:
- dowolnymi objawami infekcji dróg oddechowych,
- objawami ogólnymi o nieznanej lub niewyjaśnionej przyczynie,
- a także objawami ze strony przewodu pokarmowego z towarzyszącymi objawami ogólnymi
powinien zostać skierowany na diagnostykę w kierunku infekcji SARS-CoV-2.
– Jeżeli chodzi o osoby narażone na zakażenie SARS-COV-2 – obecnie ze szczególnym zwróceniem uwagi na uczniów, pracowników szkoły i ich rodziny – u których nie wystąpiły objawy zakażenia, badanie diagnostyczne może zostać wykonane w ramach nadzoru epidemiologicznego, na zlecenie właściwego miejscowo (ze względu na miejsce zamieszkania) Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego – tłumaczy Anna Obuchowska. – Istnieje także możliwość samodzielnego zapisania się na test w kierunku SARS-COV-2 – po wypełnieniu kwalifikacyjnego formularza online, dostępnego w portalu pacjent.gov.pl:
Test w mobilnym punkcie pobrań
– Materiał do badań w kierunku SARS-COV-2 może zostać pobrany w punkcie wskazanym w SMS-ie potwierdzającym skierowanie na test przez lekarza POZ. Wykaz punktów można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl w zakładce: Znajdź mobilny punkt pobrań
Gdzie na Pomorzu można zrobić testy na koronawirusa?
W województwie pomorskim, dzięki współpracy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Narodowego Funduszu Zdrowia, funkcjonują dodatkowo Centra Testowe COVID-19:
- przy Uniwersytecie Gdańskim (tzw walk-thru dla pieszych i drive-thru dla zmotoryzowanych ),
- przy IMMiT w Gdyni (drive-thru).
W celu rejestracji na badanie w Centrum Testowym (na podstawie skierowania lekarza POZ albo bez skierowania), należy zadzwonić pod numer 58 7270505.
Od osób, które ze względu na niepełnosprawność albo z innych uzasadnionych przyczyn nie są w stanie dotrzeć do punktu pobrań, materiał może zostać pobrany w domu przez pracowników medycznych zespołów mobilnych, na zlecenie lekarza POZ albo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Zasadność powtórzenia testu, w przypadku utrzymujących się objawów chorobowych, należy uzgodnić z lekarzem POZ, a w sytuacji braku objawów – z właściwym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
Napisz komentarz
Komentarze