Na wystawę składają się modele, obrazy, animacje 3D oraz formy przestrzenne wraków z okresu II wojny światowej. Zwiedzający będą mogli podziwiać samoloty i okręty, również te podwodne takie jak Gryf czy Wicher, które odegrały ważną rolę podczas okupacji niemieckiej. Częścią wystawy będą również fragmenty niemieckich U-bootów, lodołamaczy oraz holowników, które zatonęły podczas operacji Hannibal, pod koniec wojny.
CZYTAJ TEŻ: Zacznij w Gdańsku, potem studiuj w Kadyksie lub Splicie. UG uruchamia cztery kierunki dla branży morskiej
- W czasie okupacji Zatoka stała się poligonem doświadczalnym flotylli szkoleniowych załóg niemieckich okrętów podwodnych, stacjonujących w Gdańsku, Gdyni i na Helu. Intensywność szkoleń, niedoświadczenie załóg lub sabotaż często doprowadzały do kolizji lub zatonięcia ćwiczebnych jednostek. W ostatnich miesiącach wojny, podczas operacji Hannibal, akwen stał się areną szczególnie dramatycznych wydarzeń - tłumacz dr Marcin Westphal, zastępca dyr. NMM ds. merytorycznych. - To właśnie tu wiele spośród jednostek uczestniczących w akcji, z tysiącami ewakuowanych niemieckich żołnierzy i cywilów na pokładach, padło ofiarą sowieckiego lotnictwa i okrętów podwodnych.

Podziwianie głębin Bałtyku jest możliwe dzięki rozwojowi archeologii podwodnej. Umożliwia ona badanie głębin nie tylko specjalistom, ale również pasjonatom zatopionych okrętów. Nowe metody badania wraków pozwalają na tworzenie wizualizacji nawet tych części, które znajdują się na trudno dostępnych głębokościach.
Za przedstawienie dorobku historycznego odpowiada Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Celem wystawy jest popularyzacja militarnego dziedzictwa Zatoki Gdańskiej oraz zachowanie wiedzy o zabytkach historycznych dla przyszłych pokoleń.
Wystawa czasowa „Militarne dziedzictwo Zatoki Gdańskiej” została przygotowana przez: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Fundację Wspierania Nurków Dive Lan, Underwater 3D, Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych Sp. z o.o., wydawca magazynu Odkrywca, Submerged Foundation. Ekspozycja będzie prezentowana do 23 czerwca 2025 roku w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Bilet normalny – 23 zł, ulgowy – 17 zł.
Napisz komentarz
Komentarze