Na I Walnych Plachandrach, Kociewiacy oraz miłośnicy tego regionu przy okazji Piaseczno Folklor Festiwal, spotkali się w tej malowniczej miejscowości niedaleko Gniewa, 25 sierpnia 2018 r. To właśnie wtedy pierwszy raz przyznano tytuły Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia. Pierwszym Ambasadorem Kociewia w kategorii indywidualnej został Wojciech Cejrowski, zaś w kategorii zbiorowej – zespół folklorystyczny „Modraki” z Pelplina. Tytuły Perełki odebrali: Izabela Czogała z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim i Patryk Podwojski, oliwski, katedralny organista ze Zblewa.
W następnym roku plachandrowanie (wędrowanie) zakończyło się w Wirtach, gdzie odbywał się Jarmark Kociewski. Tam także ogłoszono laureatów tytułów Perełka Kociewia i Ambasador Kociewia. W kategorii indywidualnej tytuł przypadł prof. Marii Pająkowskiej-Kensik językoznawcy, regionalistce, autorce książek o Kociewiu. W kategorii zbiorowej otrzymało Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia, w kategorii mikroprzedsiębiorstw firma Reflex, wśród firm średnich i dużych – Broker. Nagrody specjalne przyznano Arboretum Wirty i Wydawnictwu Bernardinum - w 150 rocznicę powstania. Perełkami Kociewia zostali wówczas: Przemysław Kilian, naukowiec, Damian Domański, bibliotekarz, działacz społeczny oraz sportsmenka Oktawia Nowacka.
Na rok 2020 zaplanowane były III Walne Plachandry podczas Festiwalu Smaku w Grucznie niedaleko Świecia. Niestety, pandemia uniemożliwiła realizację tego pomysłu. Podobnie było w roku następnym...
Mamy jednak rok 2022 i wreszcie pojawiła się możliwość organizowania imprez i uroczystości. Tym razem Walne Plachandry ponownie zawitają do Wirt. Pora na zgłaszanie kandydatur do tytułów Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia.
Przypomnijmy, Ambasadorami Kociewia mogą zostać osoby reprezentujące różne sfery życia społecznego: kultury, edukacji, nauki, polityki, sportu, działalności społecznej i charytatywnej (wyróżnienie w kategorii indywidualnej) oraz instytucje, stowarzyszenia, fundacje, placówki kulturalne i oświatowe, zespoły artystyczne, grupy nieformalne (wyróżnienie w kategorii zbiorowej). Podstawowym warunkiem otrzymania tytułu jest szeroko pojęta działalność na rzecz Kociewia oraz szeroko pojęta promocja tego regionu.
Ambasadorem Kociewia w kategorii biznesu może zostać przedsiębiorstwo, które wykazuje związek z tym regionem, przyczynia się do rozwoju gospodarczego i ekonomicznego regionu, pozytywnie wpływa na lokalny rynek zatrudnienia, wspiera - poprzez patronat lub sponsoring - wydarzenia na Kociewiu.
W tej kategorii przyznaje się honorowy tytuł osobno przedsiębiorstwom mikro i małym oraz średnim i dużym.
Perełką Kociewia może być uhonorowana osoba młoda (do 35. roku życia) o szczególnym dorobku w różnych dziedzinach życia społecznego (kultura, sztuka, sport, przedsiębiorczość, nauka, inna działalność) na rzecz Kociewia.
Prawo zgłaszania kandydatur mają osoby fizyczne i prawne z terenu Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioski (załączniki do regulamin) składać należy najpóźniej do 15 czerwca na adres: Kasztelania Bytońska, Bytonia, ul. Kasztelańska 3, 83-210 Zblewo (z dopiskiem: Ambasador Kociewia lub Perełka Kociewia). Regulaminy nagród jak i formularze wniosków zainteresowani znajdą na stronie internetowej www.kociewie24.eu
Napisz komentarz
Komentarze