Zasady budżetu obywatelskiego są proste. Mieszkańcy mogą składać wnioski do realizacji, potem odbywa się głosowanie nad nimi. Te, które otrzymają największe poparcie, są wykonywane. Dochodzi do tego kilka warunków, m.in.:
- zgłaszane wnioski muszą należeć do zadań własnych gminy,
- muszą być możliwe do realizacji na terenach gminnych
- i w trakcie jednego roku budżetowego.
Dzięki temu przeprowadzane mogą być zadania ważne dla lokalnych społeczności, które miałyby niewielkie szanse zmieścić się w „normalnym” budżecie samorządu.
100 tysięcy złotych na BO 2023 w Prabutach
Do budżetu obywatelskiego po trzech latach przerwy powracają Prabuty. W poprzednich edycjach wykonano sporo ciekawych projektów, m.in.:
- boisko przy osiedlu sanatoryjnym,
- boisko przy ul. Polnej,
- tor rowerowy przy ul. Sportowej,
- odnowiono mauzoleum przy ul. Parkowej,
- strażakom zakupiono kamerę termowizyjną.
Potem radni Prabut zdecydowali o przeznaczeniu środków kierowanych na budżet obywatelski jako wkład własny w remoncie boisk przy ul. Grunwaldzkiej.
PRZECZYTAJ TEŻ: Obywatelskie budżety mogą służyć też strażakom. Dzierzgoń przykładem
Teraz ruszyła kolejna edycja Prabuckiego Budżetu Obywatelskiego. Do wykorzystania będzie kwota 100 tysięcy złotych. Zgłaszanie projektów rozpoczęło się 9 maja, zakończy się 30 czerwca. Potem wnioski będą analizowane i weryfikowane. Od 2 do 18 września trwać będzie głosowanie. Oficjalne ogłoszenie wyników zaplanowano na 23 września.
Wszystkie szczegółowe dane znaleźć można na specjalnie utworzonej stronie internetowej Prabuckiego Budżetu Obywatelskiego.
Napisz komentarz
Komentarze