Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ponad 850 bezdomnych w Gdańsku. Straż Miejska podsumowuje zimę

Niespełna jedna na cztery osoby w kryzysie bezdomności napotkane przez strażników miejskich z Gdańska decydowała się skorzystać z pomocy. Ogółem funkcjonariusze przeprowadzili późną jesienią i zimą przełomu 2021 i 2022 roku prawie 1,5 tysiąca kontroli i natrafili na ponad 850 osób bez dachu nad głową lub w różnego rodzaju prowizorycznych schronieniach.
Wsparcie dla osób bezdomnych | źródło zdjęć: Straż Miejskiej w Gdańsku
Wsparcie dla osób bezdomnych (fot. Straż Miejskiej w Gdańsku) 

- Najczęściej można je spotkać w altankach na terenie ogródków działkowych, wiatach śmietnikowych, piwnicach, pustostanach, dworcach czy na klatkach schodowych. Czasem zdarza się, że za schronienie służą im prowizoryczne budy, namioty, szałasy, a także nieużywane i porzucone przyczepy kempingowe – mówi o bezdomnych osobach Marta Drzewiecka, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Gdańsku.

Municypialni ze stolicy Pomorza podsumowali właśnie okres od listopada 2021 roku do końca marca 2022. W ciągu 5 miesięcy doliczyli się 1493 kontroli miejsc, w których napotkali łącznie 854 osoby bez solidnego dachu nad głową (statystycznie oznacza to niemal 10 kontroli i 6 takich spotkanych osób każdego dnia).

Jak słyszymy, strażnicy regularnie odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne i przekonują je do skorzystania z oferowanego wsparcia – w czasie objętych podsumowaniem miesięcy, na przyjęcie pomocy zdecydowało się 192 z nich.

ZOBACZ: Po co bezdomnemu kapcie, czyli cztery przystanki Autobusu SOS Towarzystwa Pomocy Świętego Brata Alberta

- Strażnicy miejscy prowadzili swoje działania, współpracując między innymi z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Policją. Poza tym raz w miesiącu przedstawiciele służb i instytucji spotykali się, aby wypracowywać jak najlepsze formy pomocy dla osób pozbawionych dachu nad głową, a także na bieżąco aktualizowali mapę miejsc ich przebywania. Dzięki takim działaniom można było skuteczniej pomagać, a także szybciej docierać do potrzebujących – słyszymy.

Straż Miejska w Gdańsku apeluje by informacje o potrzebujących pozbawionych dachu nad głową kierować do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. od 7:30 do 15:30, środy od 8:00 do 17:00, piątki od 7:30 do 14:30);
  • Straży Miejskiej w Gdańsku na nr 986
  • Policji na nr 112.

Osoby potrzebujące schronienia mogą:

  • zgłaszać się osobiście do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 3 w Gdańsku (tel. 58 342 13 14)
  • skontaktować się z pracownikami socjalnymi w siedzibie Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku (tel. 58 522 38 20).
Wsparcie dla osób bezdomnych | źródło zdjęć: Straż Miejskiej w Gdańsku
Wsparcie dla osób bezdomnych (fot. Straż Miejskiej w Gdańsku)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama