Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Magdalena Abakanowicz – światowa kariera gedanistki

Dziś mało kto wie, że powojenna sekcja lekkoatletyczna Gedanii, klubu obchodzącego jubileusz 100-lecia, miała w swoich szeregach późniejsza gwiazdę. Nie, nie lekkoatletyki czy sportu w ogóle, ale...sztuki.
Magdalena Abakanowicz (stoi przy sztaludze) - Fot. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni

Jedna z największych postaci polskiej rzeźby Magdalena Abakanowicz w 1948 roku była zawodniczką Gedanii. Do dziś jest uważana za jedną z nielicznych polskich artystek, które zrobiły światową karierę. Szersza publiczność zna ją z charakterystycznych rzeźb zwanych “abakanami”. W październiku 2021 roku jej rzeźba “Tłum III” została sprzedana za 13 milionów 200 tysięcy złotych. To najdrożej w historii sprzedane dzieło sztuki w Polsce.

“Jej rodzina wywodzi się z wpływowej arystokracji o polsko-rosyjskich korzeniach. Ojciec Konstanty Abakanowicz, potomek tatarskich wodzów, po rewolucji październikowej opuścił Rosję i ożenił się z Heleną Domaszowską” - pisze Katarzyna Fryc w artykule “Trójmiejskie ślady Magdaleny Abakanowicz” w “Wyborcza.pl” z 30.04.2017 roku.

Po wojnie rodzina Magdaleny Abakanowicz spod Warszawy przeprowadziła się do Tczewa, gdzie jej rodzice prowadzili kiosk z gazetami. Niedługo potem przenieśli się do Gdyni. Abakanowicz była bardzo silną, energiczna młodą kobietą uczącą się w Liceum Plastycznym w Gdyni, a po maturze w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Początkowo wręcz nie widziała siebie w roli plastyczki, za to świetnie realizowała się jako sportsmenka.

Brała udział w trzech mistrzostwach Polski, zdobywając pięć medali: trzy w sztafetach w sezonie letnim - złoto w 1947 r. (100-200-500 m), srebrne w 1947 r. (200-100-80-60 m) i w 1948 r. (4×200 m) oraz dwa brązowe w mistrzostwach zimowych w 1948 r. - w biegu na 50 m przez płotki oraz w sztafecie 4×50 m” - czytamy na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. „W tym czasie trenowała konkurencje sprinterskie w klubach Wybrzeża: Bałtyku Gdynia (1946), Wybrzeżu Gdańsk, HKS Tczew (1947-1948) oraz Gedanii Gdańsk (1948)”.

Właśnie w 1948 roku sekcja lekkoatletyczna Gedanii odniosła swoje największe drużynowe sukcesy. W Olsztynie wywalczyła halowe mistrzostwo Polski, a kilka miesięcy później podczas letnich mistrzostw Polski w Łodzi Gedania zdobyła wicemistrzostwo kraju wśród kobiet. Na podstawie danych PZLA wiemy, że do tych sukcesów najprawdopodobniej przyczyniła się także Magdalena Abakanowicz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama