Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Sięga nawet czasów pogańskich. Większość z nas zna tę tradycję i wie co powinno się znaleźć w „święconce”, czyli – cukrowy baranek, jajka, kiełbasa, chrzan, chleb. Czy jednak znamy symbolikę wkładanych do koszyczków pokarmów? Każdy element w jakiś sposób odnosi się do przeżywania męki i zmartwychwstania Jezusa. Kiełbasa symbolizuje ofiarę z baranka paschalnego, a wyciskający łzy chrzan - pokonanie goryczy męki Chrystusa. Z kolei baranek z czerwoną chorągwią symbolizuje Chrystusa, który zwyciężył. Jajka włożone do koszyczka oznaczają zapowiedź nowego początku oraz odradzającego się życia. Sól ma ochronić przed zepsuciem. Warto także pamiętać, że chrzan, pieprz i sól są odpowiednikami biblijnych gorzkich ziół.
To co istotne dla każdego katolika, to fakt, że wszystkie te produkty są istotne w tradycji a ich symboliczne znaczenie ma za zadanie przygotować chrześcijan na Zmartwychwstawanie Jezusa Chrystusa. Kawałek chleba włożonego do koszyczka jest metaforą samego Jezusa, przyrównanego w Biblii do „chleba żywego, który zstąpi z nieba”.
Faktem jest, że tak naprawdę, to każda rodzina ma swoje zwyczaje dotyczące święcenia pokarmów. Dla dzieci ważnym punktem przygotowań do święcenia pokarmów jest wspólne malowanie pisanek.
Napisz komentarz
Komentarze