Grupa samorządowców w środę, 6 kwietnia spotkała się przy drodze z Białegostoku do przejścia granicznego w Bobrownikach, by zaapelować o natychmiastowe zerwanie stosunków handlowych z Federacją Rosyjską. Przedstawiciele lokalnych władz zaapelowali o zakończenie współpracy w zakresie zakupów ropy, gazu i węgla, oraz o blokadę transportu towarów na teren Rosji, Białorusi i innych krajów współpracujących z okupantami Ukrainy.
– Podajmy konkretną datę, a najlepiej, żebyśmy zrobili to natychmiast. Ile jeszcze tragedii, takich jak w Buczy, musimy odkryć, żebyśmy przestali oglądać się na innych i zaczęli od siebie. Zacznijmy zachowywać się tak, jak trzeba – apelował do rządu Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, pod którego szyldem odbyła się środowa (6.04.) konferencja.
Wojna w Ukrainie. „Nie prowadzi się interesów z mordercami i kłamcami”
Kilometrowe kolejki oczekujących na wjazd na Białoruś wciąż utrzymują się przed przejściem w Bobrownikach. Obecnie, średni czas oczekiwania oscyluje w granicach 80 godz. Polskie służby graniczne szczegółowo sprawdzają zawartość naczep, jednak dotyczy to ok. 30-40 pojazdów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Lewica chce zakazania symbolu „Z” w przestrzeni publicznej. „To neoswastyka”
– W tych tirach może być wszystko, może być żywność, sprzęt, części zamienne do różnych maszyn, które tak naprawdę zasilają w większości machinę wojenną Putina – mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, prezes Unii Metropolii Polskich. – Jeżeli pan premier zachęca inne kraje UE do wprowadzenia większych sankcji, proszę zacząć od siebie. Nie prowadzi się interesów z mordercami i kłamcami, dlatego żądamy, aby wstrzymać wszelki handel i ruch graniczny z Białorusią i Rosją.
W apelu podpisanym przez kilkudziesięciu samorządowców napisano o połowicznych gestach i pustych słowach padających z ust przywódców.
„Zwracamy się z apelem do burmistrzów całego cywilizowanego, demokratycznego świata o zdecydowany nacisk na rządy waszych krajów, aby zatrzymać jakikolwiek handel z agresorem i jego sojusznikami. Nie pozwólmy, aby kunktatorstwo i doraźne korzyści zwyciężyły nad Solidarnością z bestialsko mordowanym narodem naszych braci Ukraińców”.
Podczas szczytu Rady Europejskiej, który odbył się pod koniec marca 2022 roku w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, który w krótkim czasie pokaże możliwość odejścia od rosyjskich węglowodorów. 30 marca poinformował o planach odejścia od rosyjskiego węgla najpóźniej w maju tego roku, oraz o rezygnacji z dostaw ropy do końca 2022 roku. W podobnym terminie mają również zakończyć się dostawy gazu z Rosji.
Napisz komentarz
Komentarze