„Klimat w szkołach metropolii” to największy projekt edukacyjny w 10-letniej historii organizacji zrzeszającej pomorskie samorządy. O środki na jego realizację ubiegało się ponad 80 podmiotów, ale tylko 6 otrzymało dofinansowanie. Kwota niespełna 3 mln zł, pozyskana przez OMGGS, zostanie rozdysponowana pomiędzy 40 pomorskich szkół różnego szczebla, zarówno z Trójmiasta, jak i z mniejszych miejscowości, jak Rudno (pow. pelpliński), Gościcino (pow. wejherowski) czy Kłodawa (pow. gdański). Wykorzystana będzie m.in. na organizację lekcji proklimatycznych prowadzonych przez przeszkolonych nauczycieli przyrody, biologii oraz geografii.
– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał, że wniosek Obszaru Metropolitalnego został napisany wzorcowo – przede wszystkim ze względu na solidarność Trójmiasta oraz kilkudziesięciu gmin wokół – mówi Michał Glaser, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. – Dzięki projektowi w 40 szkołach OMGGS zrealizuje zielone ściany, ogrody przyszkolne oraz szereg tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, którą będą opiekować się uczniowie, posłuży też ona nauce tematów związanych ze zmianami klimatu.
„Warto inwestować w szkoły”. Specjalne lekcje dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli
Umowę na realizację projektu podpisano w poniedziałek, 29 listopada na terenie III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Legionów 27 w Gdyni. Dyrektor nie ukrywał zadowolenia z faktu, że część działań będzie realizowana także w jego placówce. Powstanie tam m.in. Zielona Ściana.
– Warto inwestować w szkoły – mówił Wiesław Kosakowski. – Jestem za tym, aby jak najwięcej szkół zazieleniło się w taki piękny sposób, wykorzystując dobrą wolę Funduszy Norweskich. Gdyńska „3” jest już klimatyczną szkołą, ale myślę, że dzięki temu działaniu będzie jeszcze bardziej klimatyczna.
– Myślę, że dla nas, uczniów, sprawa kryzysu klimatycznego jest bardzo ważna, ponieważ to nas dotknie ona najbardziej – mówiła Lola Hołda, uczennica III LO w Gdyni. – Inicjatywa, której możemy być częścią, jest niesamowita. Zielona ściana w naszej szkole będzie nie tylko walorem estetycznym, ale również mądrym i ekologicznym zagospodarowaniem powierzchni. Zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli pokazuje, jak ważna jest to dla nas sprawa.
W ramach projektu, nauczyciele zostaną przeszkoleni do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Otrzymają komplet materiałów dydaktycznych. Każda ze szkół dostanie także sadzonki i narzędzia do dodatkowych nasadzeń roślin. Z kolei uczniowie zostaną zaproszeni do udziału w konkursie pt. „Chrońmy środowisko metropolii”. Uzupełnieniem działań w szkołach będzie kampania społeczna informująca o zmianach klimatu, gwałtownych zjawiskach pogodowych, deszczach nawalnych czy suszach.
Realizacja projektu potrwa trzy lata. Powstał we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz z budżetu państwa.
Napisz komentarz
Komentarze