Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Prof. Andrzej Szeptycki i Łew Zacharczyszyn o wojnie w Ukrainie

Wojna Rosji z Ukrainą – sfery konfliktu, to tytuł 82. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. Dyskusja już dziś (czwartek) o godz. 18 w Europejskim Centrum Solidarności.
Lew Zacharczyszyn
Lew Zacharczyszyn, pełnomocnik dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności ds. polsko-ukraińskiej solidarności

Autor: Dariusz Szreter | Zawsze Pomorze

Atak Rosji na Ukrainę trwa. Sercem jesteśmy po stronie ofiar agresji. Konflikt rozgrywa się na wielu płaszczyznach, nie tylko zbrojnej, i ma ogromne znaczenie dla Polski i świata – deklarują organizatorzy Salonu.

Na jakim etapie wojny w Ukrainie jesteśmy i w jakim kierunku ona zmierza? Co rosyjska agresja zmieniła w regionie, a co zmieniła w świecie euroatlantyckim? Jaką postawę przyjęli najważniejsi gracze i jakie mogą być konsekwencje pierwszej wojny w Europie prowadzonej na taką skalę od 1945 roku? To zagadnienia, na które spróbują odpowiedzieć goście 82. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego – politolog prof. Andrzej Szeptycki oraz były konsul Ukrainy w Gdańsku Łew Zacharczyszyn. Spotkanie poprowadzi redaktor Roman Daszczyński z portalu gdansk.pl.

Spotkanie odbędzie się już dziś, (w czwartek, 24 marca) o godz. 18.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Wstęp wolny. Wydarzenie będzie również transmitowane on-line na stronie www.gdansk.pl oraz na profilach Facebook: Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego oraz Europejskiego Centrum Solidarności.

dr hab. Andrzej Szeptycki prof. UW

Politolog, profesor uczelni na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, profesor na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Ekspert Instytutu Strategie 2050. Wykładał m.in. we Francji, na Ukrainie i w Chinach. Jego zainteresowania badacze skupiają się na polityce wewnętrznej i zagranicznej Ukrainy, polityce zagranicznej Polski, sytuacji na obszarze poradzieckim i polityce wschodniej Unii Europejskiej. Ostatnio wydał książkę Europa Wschodnia i Kaukaz Południowy: od „rewolucji godności" do wojny o Górski Karabach (Elipsa 2021). Obecnie kierownik projektu badawczego „Wojny Rosji: przyczyny, uwarunkowania, przebieg i następstwa działań wojennych Federacji Rosyjskiej w okresie pozimnowojennym" finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Łew Zacharyszczyn

Studiował na Lwowskim Instytucie Leśnym. Pracował jako ekolog a w latach 1987-1991 brał aktywny udział w procesach odrodzenia narodowego. Przewodniczący jednej z pierwszych niepodległych organizacji Społecznych „Stowarzyszenie Lwa" 1988-90. Członek prezydium organizacji „Narodnyj Ruch Ukrainy" 1989-1991. Przewodniczący Rady Narodowej Organizacji Skautów Ukrainy Plast (1999-2002). Samorządowiec. Radny Lwowskiej Obwodowej Rady 1990-1994, a w latach 2006-2010 Wiceprzewodniczący. Współpracował z regionalnymi i centralnymi władzami Polski. Był członkiem Ukraińsko-Polskiej Międzyrządowej Rady Koordynacyjnej. W latach 2016-21 K


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama