- Młody radny musi mieć w sobie ducha społecznika, być lokalnym patriotą, mieć głowę pełną pomysłów na to, jak zmienić swoje otoczenie, aby młodym żyło się w Sopocie jeszcze lepiej - informuje Marlena Klepacz z Biura Prezydenta Miasta. - Przede wszystkim powinien cieszyć się zaufaniem rówieśników, bo to ich interesy reprezentuje w radzie.
Dzięki własnemu budżetowi, młodzi radni są w stanie realizować projekty takie jak dwudniowy Europejski Kongres Młodzieży, który startuje już 19 września. Poza tym odwiedzają konferencje w całej Polsce, gdzie wspólnie z innymi radami pracują nad tym, by głos młodzieży był słyszany i brany pod uwagę w rozwoju szkół, dzielnic, miast, województw i całego kraju.
CZYTAJ TEŻ: Powiat chojnicki: Radny ukradł 30 tys. zł, potem je zwrócił. Sprawa jednak trafi do sądu
- Młodzieżowa Rada Miasta Sopotu ma charakter konsultacyjny, doradczy. Ma prawo do przedstawiania opinii Prezydentowi Miasta Sopotu we wszystkich sprawach dotyczących młodzieży. Radni mijającej kadencji m.in. uczestniczyli w opracowaniu strategii miasta Sopotu na lata 2022 – 2030. Brali też udział w konsultacjach z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych (obecnie Wydział Polityki Społecznej) w sprawie profilaktyki zdrowia psychicznego sopockiej młodzieży – dodaje Marlena Klepacz.
Żeby zgłosić swoją kandydaturę wystarczy przesłać na adres [email protected] formularz zgłoszeniowy (POBIERZ) Musi zawierać imię, nazwisko, wiek, nazwę szkoły, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy i oświadczenie o zgodzie na kandydowanie. Wzór formularza dostępny jest na stronie sopot.pl. Kandydaci mogą mieć od 13 do 20 lat, ale dalej być uczniami szkół ponadpodstawowych. Nie mogą być wcześniej karani lub zawieszeni w prawach ucznia.
Wybory odbędą się 18 października. Uczniowie w 16 okręgach wyborczych wybiorą w sumie 26 radnych. Cztery z tych mandatów przypadną kandydatom uczącym się poza granicami miasta. Kadencja trwa dwa lata.
Napisz komentarz
Komentarze