Koncert „Vivat Cassubia” doskonale wpisał się w obchody Dnia Jedności Kaszubów, które zostało ustanowione na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach. W bulli z 19 marca 1238 r. papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie). Pierwsze święto kaszubskie odbyło się w 2004 r.
To była prawdziwa uczta duchowa. Sala wypełniona po brzegi działaczami kaszubskimi, ich bliskimi i sympatykami Kaszubów. Najpierw w klimat święta wprowadziła wszystkich Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy MDK w Sopocie pod kierownictwem Michała Sasinowskiego. Zaczęli tradycyjnie od odegrania i odśpiewania Hymnu Kaszubskiego. A po nich na scenie pojawili się mistrzowie akordeonu. A wszystko za sprawą maestro Pawła A. Nowaka – dyrygenta corocznego bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, który tym razem zaprosił profesjonalnych 16 muzyków. Dzięki temu Uczestnicy koncertu mogli wysłuchać popularnych i mniej znanych kaszubskich utworów w wykonaniu kaszubskiej orkiestry akordeonowej, która narodziła się tego dnia i zamierza w tym składzie dalej koncertować.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kaszubskość jest fundamentalną częścią mojej tożsamości, a polskość z niej wyrasta
Rozrywkowo-wirtuozowskie aranżacje akordeonowe przeplatane były słownymi przerywnikami przez prowadzących Magdalenę Kropidłowską, która znakomicie operowała językiem kaszubskim i Aleksandra Goska, związanego z Sopotem. Ze znawstwem tematu przytaczali oni uczestnikom koncertu historię święta – Dnia Jedności Kaszubów, ale też wspominali wielkich działaczy kaszubskich związanych z Sopotem, m.in. Aleksandra Majkowskiego, ks. prałata Franciszka Gruczę, prof. Edwarda Brezę. Wspomnieli, że jest to również 110. rocznica założenia tak ważnego dla wskrzeszenia kaszubskiej tożsamości Towarzystwa Młodokaszubów, później tak blisko związanego z Sopotem.
Świętujemy Dzień Jedności Kaszubów, łącząc się z walczącymi o wolność Ukraińcami - podkreślił Jan Wyrowiński.
Jan Wyrowiński / prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Muzyka towarzyszy Kaszubom od zawsze. Ludność kaszubska lubi się bawić, śpiewać i tańczyć o czym świadczy duża liczba pieśni zachowanych do dziś, które mogliśmy usłyszeć w wykonaniu kaszubskiej orkiestry akordeonowej. Utwór „Nasza zemia” śpiewała cała sala. Była też suita kaszubska, żeglarz, walc kaszubski czy „Kaszëbë wòłają nas".
Wszystkich uczestników koncertu ze sceny pozdrowił Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Podziękował partnerom wydarzenia marszałkowi województwa pomorskiego i prezydentowi Sopotu. I zachęcił Pawła A. Nowaka do utrzymania tej nowo narodzonej kaszubskiej orkiestry akordeonowej.
- Świętujemy Dzień Jedności Kaszubów, będąc myślami z walczącymi o wolność Ukraińcami - podkreślił Jan Wyrowiński.
CZYTAJ TEŻ: Jubileusz 65-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zrzeszonëch naju nicht nie złómie
W holu sopockiej filharmonii zbierano pieniądze, które będą przekazane na pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom. W tym roku imprezie patronowała redakcja „Zawsze Pomorze”.
Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku, zaś wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach w miejscowościach: Tuchomie (2006), Kramarzyny (2007), Miastko (2008), Bytów (2009), Kartuzy (2010), Słupsk (2011), Brusy (2012), Kościerzyna (2013), Sierakowice (2014), Sulęczyno (2015), Bojano (2016), Chmielno (2017), Kosakowo (2018), Żukowo (2019) Gdańsk (2020), w 2021 r. ze względu na pandemię COVID-19 świętowano głównie on-line.
Napisz komentarz
Komentarze