- To nasza najważniejsza nagroda. Przyznajemy ją osobie szczególnie zasłużonej dla województwa pomorskiego, która swoją pasją, charyzmą, zaangażowaniem, działalnością, wynalazkiem czy niesieniem pomocy innym w minionym roku rozsławiła Pomorze w kraju i zagranicą - podkreśla Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”.
Wybieramy Osobowości, dla których prawda jest wartością fundamentalną.
Ten prestiżowy tytuł „Pomorzanina Roku” przyznajemy co roku, zawsze w kwietniu, bo 20 dnia tego miesiąca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, który został ustanowiony w 1991 roku przez Reporterów bez Granic, czyli organizację pozarządową zajmującą się monitorowaniem prawa do wolnej prasy i wolności wypowiedzi w mediach na całym świecie.
Łącznie do tegorocznej edycji naszego konkursu zgłoszono 21 niezwykłych kandydatur. Z tego grona kapituła konkursu wyłoniła złotą dziesiątkę laureatów, w tym zwycięzcę/zwyciężczynię. Ich nazwiska poznamy podczas uroczystej gali w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, we wtorek, 15 kwietnia 2025 roku. Partnerem głównym konkursu jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a partnerami Ergo Hestia, Ziaja i Centrum Ogrodnicze Justyna.
Nominowani do tytułu „Pomorzanin Roku 2024” w porządku alfabetycznym:
1. Prof. ŁUKASZ BALWICKI, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, kieruje Poradnią Antynikotynową UCK.
Nominowany za nieustającą walkę z lobby tytoniowym, w tym o wyeliminowanie z rynku jednorazowych e-papierosów i zmianę przepisów na takie, które powinny uniemożliwiać dzieciom i młodzieży sięganie po papierosy (niezależnie od tego, czy zawierają nikotynę).
2. KRZYSZTOF BOCHUS, autor powieści kryminalnych.
Nominowany za powieści z historią pomorską w tle. Pomorze nazywa swoją literacką „Ziemią obiecaną”. To tu osadził akcję większości swoich kryminałów, nie tylko tych retro. Jak mówi kostiumy się zmieniają, a my wciąż ulegamy tym samym żądzom, przestrzegając nas, że historia niczego ludzi nie uczy.
3. EULALIA DOMANOWSKA, dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Nominowana za pomysł zorganizowania dwóch udanych, oryginalnych i głośnych ekspozycji w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Pierwsza z nich to: „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej” - największa dotychczas zorganizowana prezentacja polskiej sztuki feministycznej ostatnich pięciu dekad, a druga zatytułowana „mogę wam opowiedzieć o sobie o was” – to rzadko spotykany dialog charyzmatycznych artystów żyjącego i nieżyjącego: Daniela Rycharskiego (rocznik 1986) i Władysława Hasiora (1928 – 1999).
4. Dr hab. MARCIN DORNOWSKI, profesor AWFiS w Gdańsku, prorektor tej uczelni.
Nominowany za skuteczność w działaniu i podpisaniu w roku 2024 kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną. Przeprowadził eksperyment naukowy z udziałem pierwszego po Mirosławie Hermaszewskim polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego.
5. MAŁGORZATA DUBASIEWICZ i EWA GILEWSKA, kuratorki wystawy „Chełmowskiego wszechświat wyobrażony” w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Nominowane za przygotowanie - z czułością i entuzjazmem - wystawy przypominająca wybitnego kaszubskiego artystę Józefa Chełmowskiego. Jest to serdeczne zaproszenie do ponownego odkrywania twórczości charyzmatycznego artysty, dla wielu pierwsze, niezapomniane, intymne wręcz, z nim spotkanie.
6. MAGDALENA KALISZ i PAWEŁ SZOPOWSKI – nominowani za pomysł i organizację Gdańskich Targów Książki, imprezy stosunkowo nowej (było sześć edycji), ale prężnie się rozwijającej z roku na rok.
7. ALEKSANDRA KAMIŃSKA I WOLONTARIUSZE z „Zupa na Monciaku”.
Nominowani za najbardziej aktywną pomocową inicjatywę „Zupy na Monciaku". Zaczęło się od pomocy bezdomnym, teraz jest także świetnie zorganizowana pomoc Ukrainie, gdzie wolontariusze nadal jeżdżą z busami pomocy. Cały czas udaje im się łączyć pomoc tu na miejscu z tą dla Ukrainy - mimo wszystkich zmian w podejściu Polaków do pomocy.
8. LESZEK KOPEĆ, wieloletni dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Nominowany za to, że festiwal jest i będzie największą filmową imprezą w Polsce i za to, że mimo różnych, politycznych zakusów jest i był świętem polskiego kina. W tym roku festiwal obchodzi 50-lecie, z czego niemal połowa edycji festiwalowych była przeprowadzona za jego rządów.
9. SYLWIA KUBIK - pisarka, mieszkanka Dąbrówki Malborskiej w powiecie sztumskim.
Nominowana za liczne powieści obyczajowe, których akcję lokuje na Żuławach oraz Powiślu, dotykając w nich tematyki osadnictwa na tych terenach po II wojnie światowej oraz wzajemnych kontaktów ludności polskiej i niemieckiej.
10. GRZEGORZ KWIATKOWSKI, poeta i muzyk z Gdańska, członek rockowego, psychodelicznego zespołu Trupa Trupa.
Nominowany za determinację i skuteczność w realizacji społecznie ważnego projektu. W ubiegłym roku został rezydentem uniwersytetu Yale, gdzie będzie badał losy ocalonych z Holocaustu. Podczas artystycznej rezydencji w 2025 roku, Kwiatkowski będzie pracował w archiwum wideo Fortunoff for Holocaust Testimonies, stanowiącym część Biblioteki Uniwersytetu Yale, nad artystycznym projektem dotyczącym wagi pamięci o okrucieństwach Holokaustu. Będzie to zbiór nagranych wywiadów ze świadkami i osobami, które przeżyły Holocaust.
11. Dr hab. ANETA LEWKOWICZ, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego.
Nominowana za opracowanie nowej metody ujawniania śladów daktyloskopijnych m.in. z paragonów czy dokumentów rządowych. Jej wynalazek może dać niepodważalny dowód potwierdzający tożsamość osoby lub łączący ją z miejscem zdarzenia. Pod koniec roku wynalazek uzyskał ochronę Urzędu Patentowego.
12. DOMINIK NOWAK, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku.
Nominowany za - od lat - konsekwentne, z uporem, pasją i klasą budowanie marki słupskiej sceny teatralnej oraz reżyserię spektaklu „Mały Paryż”, który opowiada o duchowej wspólnocie przed i powojennego Słupska, w myśl przekonania jego reżysera, że „wspólnotę duchową udaje się odnaleźć także w teatrze”.
13. MARTYNA REGENT, mieszkanka Gdyni, Watchdog Polska.
Nominowana za starania o wprowadzenie standardów jawności w polityce samorządowej.
Przed wyborami samorządowymi 2024 r. jako członek Watchdog Polska pilnowała pełnej przejrzystości wydatków, monitorowała wykorzystanie zasobów publicznych w kampanii, potem stworzyła gdyńskie standardy jawności, które mogą stać się wzorem dla pozostałych samorządów.
14. MAGDALENA RENK-GRABOWSKA, była szefowa Klubu Żak w Gdańsku (we wrześniu ub. roku po 28 latach pracy przeszła na emeryturę).
Nominowana za stworzenie bardzo prężnie działającej instytucją kultury, a jej perłą w koronie jest Jazz Jantar, uznany za najlepszy festiwal jazzowy w Polsce w 2023 i 2024. To muzyczna wizytówka Klubu Żak. Festiwal Jazz Jantar, w ostatnich latach dwukrotnie był wybierany najlepszym festiwalem jazzowym w Polsce w prestiżowej ankiecie miesięcznika „Jazz Forum”.
15. MARIANNA SITEK-WRÓBLEWSKA I PIOTR WRÓBLEWSKI, działacze społeczni i pasjonaci.
Nominowani za długotrwałą i systematyczną pracę na rzecz młodych w stawianiu pierwszych kroków zawodowych, a także powołanie i prowadzenie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej. W ramach jej działalności utworzone zostały trzy firmy społeczne w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Są to: kawiarnia Kuźnia, So Stay Hotel oraz Kawiarnia Parkopada. We współpracy z pracodawcami organizują staże zawodowe, które budują ich umiejętności pracy.
16. MAŁGORZATA OLIWIA SOBCZAK - autorka bestsellerowych kryminałów z akcją na Pomorzu.
Nominowana za promowanie Pomorza w swoich bestsellerowych kryminałach. Jej książka pt. „Czerwień” z serii „Kolory zła” została sfilmowana i stała się hitem światowym na platformie Netlix. Z kolei „Żółć” – kryminał z serii „Kolory zła” trójmiejskiej autorki Małgorzaty Oliwii Sobczak został bestsellerem Empiku 2024 w kategorii audio.
17. CYRYL SONE, czynny zawodowo śledczy z Gdańska (prokurator) publikujący poczytne książki pod pseudonimem.
Nominowany za promowanie Gdańska w swoich poczytnych książkach, w których opisuje kulisy prokuratorskiej pracy z wiernością bliską reportażu. Jest jednym z najbardziej poczytnych w 2024 r. autorów kryminałów. Jego książki należą do najpopularniejszych w Polsce. Jest z Trójmiasta, tu mieszka i tu osadza akcję. Jego książki to prawdziwa uczta dla umysłu, która pobudza wyobraźnię i wciąga w świat niebezpieczeństw oraz zagadek.
18. JANUSZ TRUPINDA, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, dr hab. nauk historycznych, mediewista, współautor kilku kolejnych wystaw w Muzeum Zamkowym, dotyczących historii zakonu krzyżackiego na Pomorzu oraz jego "czarnej i białej" legendy.
Nominowany za doprowadzenie do odbudowy zniszczonych w trakcie II wojny światowej zabudowań Przedzamcza w Malborku.
19. BRUNON WOŁOSZ, aktywista, prezes Fundacji Fidelis Siluas, walczący z wycinką w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Nominowany za inicjatywę powołania rezerwatu Lasy Oliwskie w TPK oraz będącego w procesie tworzenia Kaszubskiego Parku Narodowego.
Za czasów rządów PiS na forum Komisji Europejskiej walczył o ochronę lasów w Polsce. Zarzucił ówcześnie rządzącym całkowitą rezygnację z ochrony środowiska naturalnego, „powierzając ochronę lasów ogromnej i wpływowej korporacji Lasy Państwowe, której ponad 98 proc. wpływów pochodzi z wycinki drzew”.
20. MACIEJ ZAKRZEWSKI, organista, kompozytor, improwizator, bloger. Nominowany za prawykonanie – wraz z Chórem Kameralnym Discantus pod dyr. Sławomira Bronka, Schola Cantorum aMuz, solistami Marzeną Michałowską (sopran) oraz Stanisławem Dudą (baryton) – autorskiego dzieła „Kaszubskie Magnificat” w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach.
21. PROF. ANNA ŻACZEK, naukowczyni, prorektorka Gdańskiego Uniwersytety Medycznego. Nominowana za opracowanie wraz z zespołem dostępnego na każdą kieszeń testu diagnostycznego za 150 zł, który może mieć zastosowanie we wczesnym wykrywaniu wielu nowotworów. Na jego badania zespół otrzyma w ramach Krajowego Planu Odbudowy, ponad 5 mln złotych. Zaczynają badania od raka jajnika.
Kapituła Nagrody Pomorzanin Roku 2024:
1. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
2. Agnieszka Zabłocka, dyrektorka Kancelaria Marszałka Województwa
3. Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza
4. Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
5. Krzysztof Kulczycki, współzałożyciel Stoczni Crist SA
6. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, kierownik Zakładu Antropologii Społecznej UG, prezes Instytutu Kaszubskiego
7. Piotr Dominiak, ekonomista, były prorektor Politechniki Gdańskiej
8. Roman Nowosielski, adwokat, założyciel Kancelarii Nowosielski i Partnerzy
9. Jacek Friedrich, nauczyciel akademicki, były dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
10. Jacek Jassem, onkolog i nauczyciel akademicki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
11. Michał Górski, członek Rady Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, były prezes spółki Pętla Żuławska
12. Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa
13. Zenon Ziaja, przedsiębiorca, właściciel spółki Ziaja
14. Jolanta Sobierańska-Grenda, prezeska Zarządu Szpitali Pomorskich sp. z o.o.
15. Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezeska NDI SA
16. Prof. Ewa Lewicka, kardiolożka Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdański Uniwersytet Medyczny
17. Małgorzata Borzych, dyrektorka Biura Reklamy „Zawsze Pomorze”
18. Krzysztof Ignatowicz, dyrektor artystyczny i wiceprezes Fundacji „A1 Press – Dziennikarze dla Pomorza”
19. Mariusz Szmidka, redaktor naczelny Zawsze Pomorze, prezes Fundacji „A1 Press – Dziennikarze dla Pomorza”
Partner główny konkursu
.png)
Napisz komentarz
Komentarze