Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna w Gdańsku, 12 marca, godz. 19.00
Koncert dla Ukrainy mający na celu wsparcie zbiórki na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin, poszkodowanych na skutek działań wojennych (podstawowe oraz specjalistyczne środki higieniczne i medyczne). Wystąpią: Remont Pomp, Mikołaj Trzaska, Adam Żuchowski. Organizatorem wydarzenia jest PSONI - Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna w Gdańsku, 13 marca, godz. 12.00
Specjalny Krakowski Salon Poezji w Gdańsku | Краківській Салон Поезї в Ґданську, pt. „Wiersze zawsze są wolne". Poezja ukraińska w przekładzie Bohdana Zadury. Wiersze przeczytają aktorzy: Marta Jankowska, Violetta Seremak-Jankowska, Jolanta Zaworska, Piotr Jankowski, Zbigniew Jankowski. W programie wezmą również udział: Ukraińska poetka i piosenkarka Kseniya Kysylychyn (pseudonim artystyczny Rybońka) oraz ukraiński artysta mieszkający od wielu lat w Trójmieście - Wolodymyr Bilokur.
Klub Podwórko Art, 13 marca, godz. 18, św. Piotra 2 w Gdyni
Koncert Wolność dla Ukrainy. Podczas wydarzenia usłyszymy trójmiejskich oraz ukraińskich artystów, którzy chcą wyrazić sprzeciw wobec agresji ze strony Rosji.
Wystąpią: Tuhaj-Bej, H.O.R.P.Y.N.A, Sergiej Kriuczkow, Ikenga Drummers, A’freaK-aN Project
Wstęp: bilet-cegiełka o wartości 10, 30 lub 50 zł
W przerwie między koncertami odbędą się licytacje, z których cały dochód zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz pomocy Ukrainie. Przedmioty licytacji będą ogłaszane na stronie wydarzenia.
Koncert uświetni wystawa plakatów antywojennych profesora ASP w Gdańsku Jacka Staniszewskiego, a na ścianie frontowej klubu będzie można zobaczyć billboard Mariusza Warasa – czołowego polskiego Street Art-owca
Kościół św. Jerzego, ul. Kościuszki 1 w Sopocie, 12 marca, godz. 19
Muzyczne misterium – Solidarni z Ukrainą
Wystąpią: Nazar Plyska – skrzypce, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Polska Filharmonia Kameralna Sopot
dyrygent: Wojciech Rajski / Mariusz Mróz
w programie m.in.:
Myrosław Skoryk - Melodia, Rapsodia karpacka
Jelena Janek – Bogorodice Diewo
Gregorio Allegri – Miserere Mei, Deus
Samuel Barber – Agnus Dei
Ola Gjeilo – Sunrise Mass
Opera Bałtycka, 12 marca, godz. 12
Tomasz Konieczny, światowej sławy polski bas-baryton, wystąpi w Operze Bałtyckiej z programem „Apokalipsa”, na który składają się „Kindertotenlieder” Gustava Mahlera i „Pieśni” Aleksandra Nowaka do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Koncert w Operze Bałtyckiej będzie pierwszym wykonaniem programu na żywo z orkiestrą. Artyście towarzyszyć będą muzycy Opery Bałtyckiej, których poprowadzi Michał Krężlewski. Tego dnia ukazuje się płyta Tomasza Koniecznego „Apokalipsa”. Po gdańskim koncercie, we foyer opery, odbędzie się spotkanie z artystami, podczas którego opowiedzą oni o przygotowaniach do koncertu i premierowym nagraniu.
Opera Bałtycka, 12 marca, godz. 18 i 13 marca, godz. 17
Opera Ludwika van Beethovena „Fidelio”. Przed spektaklami reżyser dzieła Michael Sturm opowie o wymowie realizacji. Opera o sile wolności w tragiczny sposób staje się aktualna również dzisiaj. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim oraz języku niemieckim.
Opera Bałtycka, 14 marca, godz. 18
Wieczór poezji „Solidarni z Ukrainą”, podczas którego artyści związani w Operą Bałtycką przeczytają wiersze ukraińskich poetów i poetek. Wstęp wolny.
Podczas wydarzeń w Operze Bałtyckiej widzowie będą mogli wziąć udział w zbiórce funduszy, mających wspomóc obywateli Ukrainy. W kasie opery oraz we foyer znajdują się puszki Polskiego Czerwonego Krzyża.
Napisz komentarz
Komentarze