Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Przed nami pełnia Różowego Księżyca. Warto spojrzeć w niebo

Na niebie w nocy z soboty na niedzielę, 12 na 13 kwietnia, będziemy mogli zaobserwować ciekawe zjawisko związane z Księżycem. Będzie to pełnia, a nad naszymi głowami pojawi się tzw. Różowy Księżyc.
Różowy Księżyc
Różową Pełnię będzie można obserwować w nocy z 12 na 13 kwietnia

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Wbrew nazwie, Księżyc jednak nie zmieni koloru. Będzie dokładnie taki sam, jak zwykle. Albo trochę żółtawy, może lekko pomarańczowy przy horyzoncie, lecz z pewnością nie różowy.

Reklama

Pełnia Różowego Księżyca. Kiedy oglądać?

  • Tak czy inaczej, noc z 12 na 13 kwietnia warto spędzić z głową w gwiazdach, bo o godz. 2:23 nad ranem Księżyc osiągnie swoją pełnię. To będzie pierwsza wiosenna pełnia tego roku.

Dlaczego pełnia Różowego Księżyca?

Ale dlaczego pełnia Różowego Księżyca? Skoro Księżyc nie będzie w tym kolorze?

Otóż – informuje Karol Wójcicki, autor facebookowego profilu Z Głową w gwiazdach, te nazwy pełni, trochę takie clicbaitowe, mają swoje źródło w tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. To oni nadawali pełniom Księżyca nazwy zgodnie z cyklem przyrody. A że właśnie wiosną zaczyna kwitnąć floks szydlasty – niska, różowa roślinka porastająca łąki, to i pełnia zyskała swoją nazwę od jej koloru.

Pełnia Różowego Księżyca występuje raz w roku, najczęściej w kwietniu, choć dokładna data zależy od faz Księżyca i może się nieznacznie przesuwać. To zjawisko nie różni się pod względem astronomicznym od innych pełni, ale jego wyjątkowość wynika przede wszystkim z symboliki i naturalnego piękna. Bo ta pełnia, jak się okazuje, ma bardzo praktyczne znaczenie. To od niej zależy data Świąt Wielkanocnych. Zasada jest prosta: Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Skoro pełnia jest 13 kwietnia w nocy, to Wielkanoc wypada 20 kwietnia.

Tak więc układ ciał niebieskich na niebie ma realny wpływ na nasze życie i działania.

To jednak rzadki przypadek. Tzw. Pełnia Różowego Księżyca nie jest też superpełnią. 

  • Bo swoje apogeum, czyli największe oddalenie od Ziemi (aż 406 295 km!), osiągnie w niecałe 24 godziny po pełni, w poniedziałek, 14 kwietnia o godz. 00:47.
Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja