Makieta ma dać szansę poznania miasta sprzed ponad 100 lat, czyli takiego, jakiego już nikt w Słupsku praktycznie nie pamięta. Model ma być też ciekawostką dla szkół, pasjonatów, architektów i planistów. Makieta będzie wykonana w skali 1:200 i będzie przedstawiała obszar o wymiarach rzeczywistych 0,7 x 0,55 km.
- Zostanie odtworzona substancja miejska, składająca się z 537 budynków mieszkalnych o różnych gabarytach, 195 oficyn i zabudowań gospodarczych oraz 15 obiektów monumentalnych m.in. kościoły, ratusz, zamek. Zostanie odtworzona dawna siatka ulic, cieki wodne, mury miejskie, kolorystyka budowli, zieleń oraz sztafaż, przybliżający klimat żyjącego miasta – informują organizatorzy przedsięwzięcia.
Obiekty kubaturowe mają być wykonane z dużym uszczegółowieniem, pozwalającym jednoznacznie zidentyfikować detal architektoniczno – budowlany, a dla zachowania „ducha miejsca i czasu” wszystkie prace wykończeniowe będą wykonywane ręcznie. Za budowę makiety ma odpowiadać profesjonalna, doświadczona firma, która zajmuje się tym od dawna i ma na koncie mnóstwo podobnych realizacji. A czemu makieta akurat z 1901 roku?
- To nie przypadek, bowiem do tego roku na rynku stał ratusz miejski, a mury były praktycznie w komplecie – informuje Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi.
Co ważne zamysł jest taki, aby makieta była udostępniona nieodpłatnie zwiedzającym na terenie starego miasta w budynku należących do miasta.
Cały czas trwa zbiórka na budowę makiety. Potrwa ona jeszcze dwa miesiące. Ci, którzy wpłacą najwyższe sumy, zostaną upamiętnieni na specjalnej tablicy umieszczonej na makiecie lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
Napisz komentarz
Komentarze