Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy w Słupsku
.jpg)
Przed nami Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy - Słupsk 2025, który rozpocznie się 7 kwietnia. Głównym celem imprezy jest popularyzacja szeroko rozumianego teatru formy, a zwłaszcza plastyki teatralnej. „Słupski Festiwal (...) stawia na to, co w sztuce lalkarskiej powinno być najważniejsze – na wartości wpisane w obraz, przestrzenność, malarskość czy barwę. Te założenia pozwalają na stworzenie marki rzadkiej na polskim rynku festiwalowym, wysoce wyspecjalizowanej i odmiennej” - to słowa dr. Karola Suszczyńskiego, badacza i krytyka teatru lalek, dyrektora Teatru Groteska w Krakowie, adiunkta w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku.
7-12 kwietnia, Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku
Szczegóły bogatego programu: www.teatrlalkitecza.pl
Krzysztof Zanussi w gminie Luzino
Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie zaprasza na wieczór autorski z Krzysztofem Zanussim. Spotkanie połączone będzie, jak zapowiadają organizatorzy, ze spektaklem muzycznym i poczęstunkiem. Spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów filmowych - to niepowtarzalna okazja, by usłyszeć opowieści o kulisach pracy w świecie kina oraz zadać pytania Mistrzowi.
Z kolei spektakl „Być jak Charlie Chaplin” to widowisko inspirowane legendą światowego kina niemego, w rolę którego wcieli się Mateusz Deskiewicz – aktor i wokalista Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
22 kwietnia, godz. 18, Sala Minelli, Kębłowo
Szczegóły: www.gok.luzino.eu
Wystawa „Chaos i harmonia” Reginy Jeszke-Golickiej

Regina Jeszke-Golicka to absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiejsza ASP). Dyplom z malarstwa uzyskała na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego w 1988 roku. W początkowym okresie oprócz malarstwa uprawiała również tkaninę artystyczną. Aneks do dyplomu w tej dziedzinie artystycznej zdobyła w pracowni doc. Bernardy Świderskiej. Gobeliny eksponowała na indywidualnych wystawach w ramach „Polskiej Jesieni” w Hamburgu w latach 1981-1987. Artystka skupia się w swojej twórczości malarskiej na abstrakcji. Jej prace są pełne intensywnych kolorów i dynamicznych kompozycji. Charakteryzują się swobodnym i spontanicznym stylem, w którym gesty pędzla odgrywają kluczową rolę. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych we Francji, Niemczech i w Polsce. Jej obrazy posiadają kolekcjonerzy z Niemiec, Francji, Włoch, Szwecji, Kanady i Polski. Regina Jeszke-Golicka przez wiele lat zajmowała się także grafiką użytkową, tworząc opracowania i projekty do różnych publikacji, w tym do kilkudziesięciu książek.
Wystawę można oglądać do 11 maja
Fabryka Sztuk w Tczewie, ul. 30 Stycznia 4, Tczew, sala konferencyjna
Szczegóły: www.fabrykasztuk.tczew.pl
Grupa MoCarta w Kwidzynie
Grupa MoCarta powraca do Kwidzyna z nowym programem. Już 13 kwietnia znakomity kwartet dwukrotnie (godz. 15:30 oraz 18:00) wystąpi na scenie Kinoteatru prezentując hity muzyki filmowej. Najbardziej rozpoznawalny kwartet w Polsce zaprezentuje jedyny w swoim rodzaju występ – zarówno osobom, które świat kina znają od podszewki, jak i tym, dla których nadal kryje on w sobie wiele tajemnic. „ALE KINO!” to żartobliwe spojrzenie na ponadczasowe przeboje muzyki filmowej, spotkania z Charliem Chaplinem, Woodym Allenem, Tomem Hanksem i aktorem, który jest największym przegranym światowego kina…
W programie „ALE KINO!” pojawią się niskobudżetowe efekty specjalne na miarę hollywoodzkich superprodukcji, opowieść o historii filmu, tańczący Lord Vader i dużo wspaniałej muzyki, okraszonej mistrzowskim poczuciem humoru Grupy MoCarta: Pawła Kowaluka, Bolesława Błaszczyka, Michała Sikorskiego oraz Filipa Jaślara.
13 kwietnia, godz.15:30 i 18
Kinoteatr, ul. Katedralna 18 w Kwidzynie
Szczegóły: www.kckkwidzyn.pl
„Pułapka”, czyli teatr przyjechał do Kartuz

„Pułapka” to trzymający w napięciu kryminał Edwarda Taylora, w reżyserii Cezarego Żaka. Dwóch pisarzy, luksusowy apartament nad morzem i lawina wydarzeń, które prowadzą do zaskakującego finału. W spektaklu występują: Marta Ścisłowicz, Leszek Lichota, Piotr Głowacki i Jędrzej Hycnar.
7 kwietnia, godz. 17 i 20, Karyuskie Centrum Kultury, ul. Klasztorna 1 w Kartuzach
Szczegóły: www.kartuskiecentrumkultury.pl
Koncert Edyty Geppert w Tczewie
.jpg_pagespeed_ic_4GnoeyaRdS.webp)
Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami – zaznaczają organizatorzy. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni charyzmą artyści.
4 kwietnia, godz. 19, Sala Widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki, ul. Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie
Szczegóły: www.ckis.tczew.pl
„Niech no tylko zakwitną jabłonie” w Słupsku

Musical w reżyserii najważniejszego twórcy polskiej sceny muzycznej – Wojciecha Kościelniaka. Spektakl według scenariusza Agnieszki Osieckiej, która dokonała kompilacji piosenek, tańca, wplotła w tekst wodewilu autentyczne ogłoszenia prasowe, powinszowania kominiarskie a nawet prywatną korespondencję. Przedstawienie to opowiedziana piosenkami przed i powojenna historia Polski, do lat 50. włącznie. Mamy nadzieję, że powrót Wojciecha Kościelniaka do Słupska po wielkim sukcesie „Alicji w Krainie Czarów” zachwyci tym razem publiczność dorosłą – piszą w zapowiedzi organizatorzy.
Premiera odbyła się w marcu 2025 r.
4-6 kwietnia, godz. 19, Nowy Teatr w Słupsku
Szczegóły: www.nowyteatr.pl
„Twórczość w odcieniach błękitu” w Wejherowie
(1).jpg)
W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wystawa prac plastycznych artystów niepełnosprawnych – osób ze spektrum autyzmu – „Twórczość w odcieniach błękitu” Wystawa związana jest z obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu i stanowi wyjątkową okazję do poznania twórczości artystów nieprofesjonalnych, dla których sztuka jest sposobem komunikacji z otaczającym światem. – Zachęcamy do spojrzenia na świat choć przez chwilę oczyma Artystów – Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Wejherowie – piszą w zapowiedzi organizatorzy. – Będące ich udziałem zaburzenia ze spektrum autyzmu powodują odmienny, specyficzny odbiór wszelkich bodźców zewnętrznych, a co za tym idzie – jedyne i niepowtarzalne ich wyrażenie w wykonanych pracach. Pragniemy ich sztukę uczynić mostem, łączącym świat w odcieniach błękitu ze światem wielu barw.
Wystawa czynna do 9 kwietnia, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a
Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl
Koncert poświęcony Antonínowi Dvořákowi w słupskiej filharmonii
.jpg)
Czeski kompozytor Antonín Dvořák był niezwykle wszechstronnym twórcą – wśród jego dorobku znaleźć można symfonie, koncerty, opery, msze, poematy symfoniczne, a nawet pieśni czy utwory na mniejsze składy instrumentalne, takie jak kwartety smyczkowe. Jego barwne instrumentacje do dziś zachwycają znawców muzyki klasycznej – piszą organizatorzy wydarzenia. Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara wykona dwa dzieła: Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 oraz Symfonię G-dur op. 88, nr 8. Większość Koncertu wiolonczelowego powstała podczas pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych, choć finał został niemal całkowicie zmieniony, gdy Dvořák wrócił już do Pragi. Johannes Brahms – po wysłuchaniu tego koncertu – miał podobno wykrzyknąć „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert!”. Z kolei VIII Symfonia Dvořáka powstała w zaledwie dwa miesiące i miała swoją premierę w lutym 1890 roku. Szybko zyskała przychylność czeskiej publiczności i w ciągu roku trafiła do Wiednia, gdzie również doceniono kunszt artysty. Orkiestrę PFSB poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki, zaś solistą wieczoru będzie znakomity wiolonczelista Bartosz Koziak.
4 kwietnia, godz. 19, Sala Koncertowa, ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku
Szczegóły: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl
O sztućcach na zamku. Spotkanie w Słupsku
Już w najbliższą niedzielę kolejne spotkanie poświęcone historii sztućców i tradycjom ich używania. Tym razem posłuchamy opowieści o sztućcach europejskich i amerykańskich, nie zabraknie też wątków z pozostałych części świata, w tym Azji. Podczas spotkania dowiemy się o udziale Kongresu Wiedeńskiego w historii gastronomii, nowym podziale świata, który wpłynął na zwyczaje spożywania posiłków, bogactwie stołów Ameryki i Europy. Nie zabraknie też egzotycznych ciekawostek ze świata. Cykl spotkań towarzyszy prezentacji stałej ekspozycji sztućców „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku", prezentowanej w słupskim Zamku Książąt Pomorskich od września 2020 roku.
Spotkanie poprowadzi Anna Sujecka, historyk sztuki z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ.
Zamek Książąt Pomorskich
06 kwietnia, godz. 11, ul. Dominikańska w Słupsku
„Rodzinne sploty” w muzeum w Wejherowie
.jpg)
„Rodzinne sploty”, czyli haft, tkanina, malarstwo, ceramika, metaloplastyka. Wystawa prezentuje prace młodszej i starszej generacji uzdolnionej artystyczne na różnych polach rodziny Demkowskich: Teresy Dembkowskiej, Marii Stosik, Zofii Magulskiej, Stanisława Dembkowskiego, Małgorzaty Dembkowskiej, Patrycji Krawczyk.
Napisz komentarz
Komentarze