Biblia Gutenberga do Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie wróciła wprost z Warszawy, gdzie możliwość obcowania z tym unikatowym dziełem mieli mieszkańcy Mazowsza. W pelplińskim muzeum uroczyste otwarcie stałej wystawy w piątek, 28 marca poprzedziła konferencja, podczas której nie tylko zaprezentowano oryginał Biblii Gutenberga, ale i przedstawiono wstępne wyniki dwuletnich badań nad jednym z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa w Polsce.
Biblia Gutenberga na wystawie stałej w Muzeum Diecezjalnym Pelpinie
– To perła, którą chcemy pokazywać publiczności. Do tej pory Biblia Gutenberga była prezentowana w pelplińskim muzeum jedynie cztery razy w roku. Było to spowodowane brakiem odpowiednich warunków. Niektórzy wyczekiwali tego momentu, aby przyjechać do Pelplina i zobaczyć to dzieło – podkreślił ks. Krystian Feddek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie.
Teraz zadbano o odpowiednie warunki do przechowywania tego unikatowego dzieła. Zamontowano gablotę wyposażoną w czujniki, w której umieszczono dzieło Gutenberga.
.jpg)
– Teraz mamy Biblię pod pełną kontrolą. Jako kolejne pokolenie wpisujemy się jak dobre ogniwo, które pozwala zachować wyjątkowe, światowe dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. To też jest dla nas bardzo ważne – dodał ks. Krystian Feddek.
W uroczystościach uczestniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Oddał hołd pracy Jana Gutenberga, który „poprzez druk Biblii starał się przybliżać Boże Słowo mu współczesnym”.
Jak badano Biblię Gutenberga?
Prace badawcze i konserwacyjne pelplińskiej Biblii przez prawie dwa lata prowadził zespół złożony z 35 naukowców z Polski oraz zagranicy. Przewodził im dr hab. Juliusz Raczkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– Jest to najlepiej przebadana Biblia Gutenberga w zbiorach światowych – stwierdził badacz Biblii.
Często przy tego typu obiektach, czyli przy rękopisach średniowiecznych, okazuje się, że na zewnątrz wyglądają one dobrze. Niestety, nieco inaczej wygląda to w środku. Tak było w przypadku dzieła Gutenberga.
– Największym problemem był stan papieru, na którym została wydrukowana – dodał.
Pelplińska Biblia Gutenberga, mimo bardzo burzliwych losów, do teraz dotrwała niemal w całości. Nie zachowały się jedynie trzy ostatnie karty drugiego tomu, jedna z tekstem Apokalipsy oraz dwie niezadrukowane.
Naukowcy wskazali, że w obu tomach Biblii na marginesach kart zauważono liczne brązowe przebarwienia, tzw. zacieki. To prawdopodobnie świadczy o tym, że w przeszłości zostały one kilkukrotnie zalane.

Podczas prac konserwatorskich na dłużej pelplińska Biblia wyjechała tylko raz – na badania, jakie zostały przeprowadzone w Niemczech. Nad projektem pracowali m.in. naukowcy z uniwersytetu w Hamburgu, którzy wykorzystali mobilne laboratorium. Jednak to unikatowe dzieło Gutenberga było badane przez ekspertów głównie na miejscu, czyli w pelplińskim muzeum.
– Zależało nam, żeby wykonać badania nieinwazyjne, nieniszczące – zaznaczył dr hab. Juliusz Raczkowski. – Sięgnęliśmy do najnowszych narzędzi i technik badawczych, różnego rodzaju obrazowań, żeby nie pobierać nawet najmniejszego artefaktu z Biblii.
Naukowcom udało się m.in. prześledzić proces powstawania dzieła. Wiemy, gdzie rosło drzewo, z którego pozyskano materiał na okładzinę Biblii, wiemy, kiedy to drzewo zostało ścięte. Pochodziło ono z Lasów Oliwskich należących do klasztoru cystersów oliwskich.
dr hab. Juliusz Raczkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
.jpg)
Co niezwykle ważne, to Polacy jako pierwsi na świecie będą znać prawdziwy skład farby Gutenberga. Jak wyjaśnił ekspert, prace, które mają to określić, są na ukończeniu. Wiadomo, że Gutenberg w swojej farbie używał ołowiu, miedzi i sykatywy, czyli specjalnego środka, który przyspieszał wysychanie farby.
Przeprowadzone badania wykazały, że pelplińskie dzieło jest egzemplarzem, który jako pierwszy zszedł z prasy drukarskiej.
Liczba błędów w tekście, które akurat tu są przywilejem, pokazuje, że był on wykonany jako egzemplarz pierwotny. Otwory po mocowaniach strony, źle przycięty papier, jakość tego papieru i oczywiście słynna na cały świat wypadnięta czcionka.
ks. Krystian Feddek / dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie
Podsumowanie przeprowadzonych prac konserwatorskich zawarto w specjalnej publikacji.
Biblia Gutenberga. Co o niej wiemy?
Jan Gutenberg w latach 1452-1455 wydrukował Biblię 180 razy. W całości dotrwała ona do naszych czasów w zaledwie 17 dwutomowych egzemplarzach. W Polsce znajduje się jedyne takie dzieło i jest ono własnością diecezji pelplińskiej.
Oba tomy pelplińskiej Biblii Gutenberga przetrwały w oryginalnych integralnych oprawach z XV wieku.
Napisz komentarz
Komentarze