Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej. Inwestycja Gaz-System nabrała tempa

Program FSRU to jedna z najważniejszych obecnie realizowanych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Odpowiedzialna za jej wykonanie spółka Gaz-System ma bogate doświadczenie w prowadzeniu dużych projektów zapewniających bezpieczeństwo energetyczne kraju. Od ubiegłego roku sukcesywnie realizowane są kolejne elementy składowe Programu FSRU.
Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej. Inwestycja Gaz-System nabrała tempa

Autor: Gaz-System | materiał prasowy

Infrastruktura, która powstanie w rejonie Gdańska będzie drugą w Polsce – po Terminalu LNG w Świnoujściu – instalacją przystosowaną do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego dostarczanego drogą morską. Planowany termin uruchomienia Terminalu FSRU to przełom 2027 i 2028 roku.

Reklama

Korzyści

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej - o rocznej przepustowości 6,1 mld m sześc. - zagwarantuje stabilność i ciągłość dostaw oraz dywersyfikację źródeł energii dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Budowa infrastruktury gazowej, która umożliwia odbiór gazu skroplonego z dowolnego kierunku na świecie, a także związana z tym rozbudowa krajowej sieci przesyłowej są traktowane jako inwestycje strategiczne, kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Terminal FSRU wpisuje się również w proces transformacji energetycznej i gospodarczej kraju, zakładającej przejście na mniej emisyjne źródła energii, ponieważ gaz ziemny jest postrzegany jako czynnik stabilizujący system elektroenergetyczny. Zapewnienie zwiększonych dostaw gazu dla potrzeb energetyki zawodowej i powstających bloków gazowo-parowych, wykorzystujących to mniej emisyjne niż węgiel źródło energii jest także ważnym elementem transformacji energetycznej Polski.

Należy podkreślić, że inwestycja będzie miała ogromne znaczenie lokalne, gdyż do budżetów samorządów co rocznie będzie płacony przez Gaz-System podatek od nieruchomości, który można wykorzystać na potrzeby mieszkańców.

Lokalizacja terminalu

Terminal FSRU będzie zlokalizowany w południowej części Zatoki Gdańskiej, w sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu, w odległości ok. 3 km od linii stałego lądu. Do nabrzeża będzie zacumowana na stałe jednostka regazyfikująca (FSRU – ang. Floating Storage Regasification Unit), czyli statek przystosowany do procesowego składowania gazu w formie skroplonej (LNG) odbieranego z metanowców i regazyfikacji, czyli zmiany jego stanu skupienia z ciekłego na gazowy, a następnie jego przesyłu w głąb kraju. Po przesłaniu na ląd gaz popłynie w kierunku centralnej Polski nowymi gazociągami, wybudowanymi w ramach części lądowej tego programu inwestycyjnego.

Elementy inwestycji

Oprócz budowy nabrzeża i gazociągu podmorskiego inwestycja obejmuje także pozyskanie jednostki regazyfikacyjnej oraz rozbudowę krajowego systemu przesyłowego o 250 km gazociągów lądowych. Program FSRU podzielony więc został na trzy główne projekty składowe: Biznes + Jednostka, Offshore i Onshore. Podział ten pozwala na równoległe prowadzenie prac przez wyspecjalizowane zespoły, zgodnie z ustalonymi priorytetami.

Biznes + Jednostka

Celem tego komponentu jest pozyskanie jednostki FSRU, która zostanie zacumowana przy nowo wybudowanym nabrzeżu w Zatoce Gdańskiej, nadzór nad jej budową oraz odbiorem, a także sprowadzenie statku na miejsce docelowe.

FSRU Offshore

Ta część Programu obejmuje zaprojektowanie, budowę i uruchomienie nabrzeża, instalacji przesyłowej wraz z systemami towarzyszącymi, a także budowę gazociągu podmorskiego, łączącego infrastrukturę z krajowym systemem przesyłowym. W sąsiedztwie nabrzeża po wstanie również falochron, za którego budowę odpowiada Urząd Morski w Gdyni.

FSRU Onshore

W ramach komponentu FSRU Onshore planowana jest rozbudowa sieci przesyłowej o ok. 250 km gazociągów (DN1000, ciśnienie 8,4 MPa), które umożliwią efektywne rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do klientów w Polsce i w regionie. FSRU Onshore jest podzielony na trzy projekty: gazociąg Kolnik – Gdańsk, gazociąg Gardeja – Kolnik i gazociąg Gustorzyn – Gardeja.

Kamienie milowe projektu

W 2024 roku zrealizowano wiele kluczowych etapów prowadzących do realizacji inwestycji. Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową, decyzję lokalizacyjną, a także pozwolenie na budowę części morskiej Terminala FSRU oraz podpisał umowy z wykonawcami prac budowlanych dla wszystkich gazociągów lądowych.

Bardzo ważnym krokiem milowym było również pod pisanie umowy czarteru na dostarczenie i obsługę jednostki FSRU. Dostawcą jednostki, która zostanie za cumowana w Zatoce Gdańskiej, jest firma White Eagle Energy Ltd., spółka zależna grupy Mitsui O.S.K. Lines.

W ubiegłym roku zrealizowano także wszystkie kluczowe postępowania zakupowe dla projektu FSRU Onshore. Dla potrzeb realizacji części lądowej Programu FSRU GAZ-SYSTEM podpisał dwadzieścia trzy umowy na dostawy inwestorskie o wartości łącznej 680 mln PLN, dwie umowy o maksymalnej wartości 15 mln PLN na nadzory inwestorskie oraz trzy umowy na roboty budowlane o łącznej wartości 954 mln PLN.

Obecnie trwa budowa gazociągów lądowych, realizowana na trzech odcinkach: Kolnik – Gdańsk, Gardeja – Kolnik i Gustorzyn – Gardeja. Równocześnie w południowokoreańskiej stoczni HD Hyundai Heavy Industries w Ulsan powstaje jednostka regazyfikacyjna, która zacumuje przy nabrzeżu Terminalu FSRU.

Dofinansowanie UE

Część morska inwestycji prowadzona jest przy wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej. Komisja Europejska w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie na prace przygotowawcze – działanie pod nazwą: „Prace przedinwestycyjne do uzyskania pozwolenia na budowę dla morskiej części PCI 6.27 LNG Gdańsk (PL)”. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro.

W 2023 r. Komisja Europejska uwzględniła również gazociągi lądowe planowane do realizacji w ramach Programu FSRU w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w rozdziale REPowerEU dotyczącym rozwoju infrastruktury niezbędnej do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb związanych z bezpieczeństwem dostaw (komponent G3.2. - Improving energy infrastructure and facilities to meet immediate security of supply needs for gas).

Konsultacje społeczne

Gaz-System kładzie duży nacisk na dialog ze społecznością w trakcie realizacji inwestycji. Spółka jest świadoma, że budowa gazociągów przesyłowych oraz powiązanej infrastruktury może budzić pytania, dlatego stara się rzetelnie odpowiadać na wszystkie kwestie poruszane przez interesariuszy. Konsultacje społeczne stanowią kluczowy element zarówno dla komponentu FSRU Onshore, jak i Offshore. Szczegółowe informacje w tym zakresie można uzyskać w zakładce Dla mieszkańców na stronie internetowej spółki: https://www. gaz-system.pl/pl/terminal-fsru/dla-mieszkancow.htm


Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama