Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pojemniki na niepotrzebną odzież w ponad 1000 salonach marek LPP

Specjalnie oznakowane pojemniki na odzież pojawiły się w większości salonów grupy odzieżowej LPP. To odpowiedź firmy na nowe przepisy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów. Zebrane ubrania będą selekcjonowane, po czym trafią do organizacji charytatywnych lub do przetworzenia.
LPP, pojemniki na ubrania
Pojemniki na ubrania pojawiły się w ponad 1000 salonach marek należących do LPP

Autor: LPP

Unia Europejska 1 stycznia 2025 roku wprowadziła obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów, odzieży i obuwia. Przepis ma za zadanie ulepszenie systemu selekcji odpadów, aby mogły być ponownie wykorzystane lub poddane recyklingowi, zamiast trafić do pojemników na odpady zmieszane.

Reklama

Pojemniki w ponad 1000 salonach

LPP podobne działania prowadzi od 2018 roku. Pierwsze zbiórki zostały zorganizowane w wybranych salonach Reserved, a po roku inicjatywa została rozszerzona o sklepy House i Mohito. Na początku 2023 roku akcja objęła wszystkie polskie salony marek LPP. W kolejnym roku działania rozszerzono na kilka rynków zagranicznych.

- Od lutego 2025 roku klienci mogą oddawać ubrania do specjalnych koszy wykonanych z tektury. Stanęły one we wszystkich sklepach marek Sinsay, Reserved, House, Cropp i Mohito w całej Polsce, czyli w ponad 1000 salonach. W ten sposób stworzyliśmy możliwość zawracania ubrań do ponownego obiegu nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, gdzie dostępność innych punktów zbiórki jest ograniczona. Wyjątek stanowi jedynie około 35 najmniejszych sklepów o powierzchni poniżej 300 m², gdzie z powodów przestrzennych nie możemy ustawić pojemników. W tych lokalizacjach klienci nadal mogą wziąć udział w zbiórce, oddając odzież przy kasie, w ręce pracowników salonów – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w LPP.

ZOBACZ TAKŻE: Gdańska firma pomaga powodzianom. LPP przekaże 20 tys. sztuk odzieży

Projekt „Sortownia”

Zebrana odzież trafia do Centrum Integracji Społecznej w Gdyni. W ramach projektu „Sortownia” jest wstępnie segregowana i dzielona na dwie główne kategorie: odzież nadającą się do ponownego użycia oraz tę niespełniającą wymagań jakości. Odzież w dobrym stanie jest przekazywana Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta, które rozdysponowuje ją wśród osób potrzebujących. Ubrania z drugiej kategorii znajdują zastosowanie dzięki współpracy z firmą Wtórpol. Trafiają do drugiego obiegu lub wykorzystywane są do produkcji czyściwa przemysłowego i paliwa alternatywnego.

CZYTAJ TEŻ: Problem z segregacją tekstyliów. Malbork odbierze odpady od mieszkańców

- Sortownie, takie jak nasza, odgrywają kluczową rolę w obiegu zamkniętym tekstyliów, gdyż umożliwiają skuteczne zarządzanie niepotrzebną odzieżą. Każde ubranie ma swoją wartość. Jeśli zużyte tekstylia nie nadają się już do użytku w swojej pierwotnej funkcji, nadal stanowią cenny surowiec i mogą zostać ponownie wykorzystane na różne sposoby, maksymalnie wydłużając ich cykl życia. Dlatego z radością nawiązujemy współpracę z LPP – razem możemy działać na rzecz odpowiedzialnego zarządzania zasobami tekstylnymi i nadawania ubraniom drugiego życia. Takie inicjatywy są niezwykle ważne w procesie budowania bardziej zrównoważonej przyszłości – podkreśla Monika Lipnicka, ekspert ds. drugiego obiegu, Wtórpol.

Poza polskim rynkiem

Zbiórka odzieży oprócz Polski obejmuje również Czechy, Słowację, Wielką Brytanię oraz Litwę. W przyszłości do tego grona dołączy również Bułgaria. LPP współpracuje z lokalnymi partnerami działającymi zgodnie z zasadami obiegu zamkniętego.

Technologia upcyklingu

Jednym z innowacyjnych działań, jakie zostały wdrożone, jest technologia upcyklingu. Pozwala ona na przetworzenie odpadów tekstylnych na granulat, który dodany do opatentowanej substancji, tworzy masę, z której wytwarzane są nowe produkty, również nadające się do ponownego wykorzystania.

Gospodarka cyrkularna

Program zbiórki odzieży, rozwijany przez LPP, ma za zadanie aktywnie wspierać gospodarkę cyrkularną i pomóc klientom w zwracaniu tekstyliów do drugiego obiegu. W 2024 roku dzięki współpracy z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i firmą Wtórpol, aż 96% rzeczy ze zbiórki zyskało nowe życie. Skala inicjatywy stale rośnie, dzięki czemu coraz więcej osób może odpowiedzialnie pozbyć się niepotrzebnych rzeczy.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama