Unia Europejska 1 stycznia 2025 roku wprowadziła obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów, odzieży i obuwia. Przepis ma za zadanie ulepszenie systemu selekcji odpadów, aby mogły być ponownie wykorzystane lub poddane recyklingowi, zamiast trafić do pojemników na odpady zmieszane.
Pojemniki w ponad 1000 salonach
LPP podobne działania prowadzi od 2018 roku. Pierwsze zbiórki zostały zorganizowane w wybranych salonach Reserved, a po roku inicjatywa została rozszerzona o sklepy House i Mohito. Na początku 2023 roku akcja objęła wszystkie polskie salony marek LPP. W kolejnym roku działania rozszerzono na kilka rynków zagranicznych.
- Od lutego 2025 roku klienci mogą oddawać ubrania do specjalnych koszy wykonanych z tektury. Stanęły one we wszystkich sklepach marek Sinsay, Reserved, House, Cropp i Mohito w całej Polsce, czyli w ponad 1000 salonach. W ten sposób stworzyliśmy możliwość zawracania ubrań do ponownego obiegu nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, gdzie dostępność innych punktów zbiórki jest ograniczona. Wyjątek stanowi jedynie około 35 najmniejszych sklepów o powierzchni poniżej 300 m², gdzie z powodów przestrzennych nie możemy ustawić pojemników. W tych lokalizacjach klienci nadal mogą wziąć udział w zbiórce, oddając odzież przy kasie, w ręce pracowników salonów – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w LPP.
ZOBACZ TAKŻE: Gdańska firma pomaga powodzianom. LPP przekaże 20 tys. sztuk odzieży

Projekt „Sortownia”
Zebrana odzież trafia do Centrum Integracji Społecznej w Gdyni. W ramach projektu „Sortownia” jest wstępnie segregowana i dzielona na dwie główne kategorie: odzież nadającą się do ponownego użycia oraz tę niespełniającą wymagań jakości. Odzież w dobrym stanie jest przekazywana Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta, które rozdysponowuje ją wśród osób potrzebujących. Ubrania z drugiej kategorii znajdują zastosowanie dzięki współpracy z firmą Wtórpol. Trafiają do drugiego obiegu lub wykorzystywane są do produkcji czyściwa przemysłowego i paliwa alternatywnego.
CZYTAJ TEŻ: Problem z segregacją tekstyliów. Malbork odbierze odpady od mieszkańców
- Sortownie, takie jak nasza, odgrywają kluczową rolę w obiegu zamkniętym tekstyliów, gdyż umożliwiają skuteczne zarządzanie niepotrzebną odzieżą. Każde ubranie ma swoją wartość. Jeśli zużyte tekstylia nie nadają się już do użytku w swojej pierwotnej funkcji, nadal stanowią cenny surowiec i mogą zostać ponownie wykorzystane na różne sposoby, maksymalnie wydłużając ich cykl życia. Dlatego z radością nawiązujemy współpracę z LPP – razem możemy działać na rzecz odpowiedzialnego zarządzania zasobami tekstylnymi i nadawania ubraniom drugiego życia. Takie inicjatywy są niezwykle ważne w procesie budowania bardziej zrównoważonej przyszłości – podkreśla Monika Lipnicka, ekspert ds. drugiego obiegu, Wtórpol.
Poza polskim rynkiem
Zbiórka odzieży oprócz Polski obejmuje również Czechy, Słowację, Wielką Brytanię oraz Litwę. W przyszłości do tego grona dołączy również Bułgaria. LPP współpracuje z lokalnymi partnerami działającymi zgodnie z zasadami obiegu zamkniętego.
Technologia upcyklingu
Jednym z innowacyjnych działań, jakie zostały wdrożone, jest technologia upcyklingu. Pozwala ona na przetworzenie odpadów tekstylnych na granulat, który dodany do opatentowanej substancji, tworzy masę, z której wytwarzane są nowe produkty, również nadające się do ponownego wykorzystania.
Gospodarka cyrkularna
Program zbiórki odzieży, rozwijany przez LPP, ma za zadanie aktywnie wspierać gospodarkę cyrkularną i pomóc klientom w zwracaniu tekstyliów do drugiego obiegu. W 2024 roku dzięki współpracy z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i firmą Wtórpol, aż 96% rzeczy ze zbiórki zyskało nowe życie. Skala inicjatywy stale rośnie, dzięki czemu coraz więcej osób może odpowiedzialnie pozbyć się niepotrzebnych rzeczy.
Napisz komentarz
Komentarze