Wykonawcą zadania jest spółka Mosty Gdańsk, która otrzyma kwotę 497 tys. 400 zł. Według umowy opracowanie dokumentacji projektowej łącznie z uzyskaniem decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych potrwać ma 9 miesięcy, natomiast uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych 11 miesięcy od podpisania umowy. Zaprojektować trzeba tor wodny długości około 3 km o szerokości 36 m oraz głębokości 5 m. Punkt P1 znajduje się na rzece Elbląg na wysokości oczyszczalni ścieków, punkt P2 przy rozwidleniu rzeki oraz Kanału Jagiellońskiego. Od tego punktu tor prowadzi do punktu Port na wysokości mostu Unii Europejskiej. Dokumentacja obejmować ma też niezbędne odcinkowe umocnienie brzegu oraz budowę obrotnicy dla statków o średnicy 160 m, zlokalizowanej w rozwidleniu rzeki oraz Kanału Jagiellońskiego.
CZYTAJ TEŻ: Rząd dokończy tor wodny do portu w Elblągu. Jest porozumienie!
Już wcześniej została opracowana „Koncepcja projektowa możliwości i uwarunkowań w zakresie wykonania robót pogłębiarskich na odcinku P1- Port o maksymalnie możliwych parametrach toru wodnego, bez konieczności wykonywania obudów brzegu lub wariantowo z obudową”, która wstępnie wskazuje odcinki, wymagające umocnienia brzegu lub przeprowadzenia analizy stateczności.
Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Wieloletniego pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Jego pierwszym elementem - i na dobrą sprawę jedynym w pełni gotowym - jest kanał wodny Nowy Świat przez Mierzeję Wiślaną.
Podpisanie umowy o wykonanie dokumentacji projektowej uległo opóźnieniu o kilkanaście dni, kiedy pierwsze ogłoszenie przetargowe zostało unieważnione z uwagi na niedopełnienie wymogów formalnych. Pojawiło się nowe ogłoszenie, lecz niespodziewanie decyzja o unieważnieniu pierwszego przetargu została anulowana.
Napisz komentarz
Komentarze