Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

W Szemudzie wręczono Diamenty Przedsiębiorczości i Aktywności

Gmina Szemud pełna jest ciekawych, aktywnych, inspirujących ludzi. Ich przedstawieniu i wyróżnieniu w poniedziałek, 3 marca służyła III Gala Diamentów Przedsiębiorczości i Aktywności. Przyznano też Diament Specjalny.
III Gala Przedsiębiorczości i Aktywności, Szemud 2025
III Gala Przedsiębiorczości i Aktywności w Szemudzie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gala była bardzo ważnym spotkaniem lokalnej społeczności. Wręczenie wspomnianych Diamentów stanowiło część spotkania w poniedziałek, 3 marca poświęconego rozmaitym przykładom aktywności na rzecz innych ludzi.

Reklama

To swego rodzaju święto osób, które angażują się dla naszej gminy. Mimo że nagradzamy tylko kilka z nich, to wiem, że mieszka tu o wiele więcej ludzi, którzy utożsamiają się z naszą gminą i działają na rzecz mieszkańców.

Ryszard Kalkowski / wójt gminy Szemud

W Szemudzie nadal będzie działał punkt informacyjny PUP

Gala stanowiła okazję do upowszechnienia przedsiębiorczości. Monika Kościewicz, przedstawicielka Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawiła samą instytucję rzecznika oraz możliwości wspierania przedsiębiorców. Wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski oraz dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie Anna Kulik podpisali natomiast porozumienie o współpracy samorządu gminy z PUP. Dzięki niemu w budynku Centrum Samorządowego w Szemudzie utrzymany zostanie punkt informacyjny PUP.

W Szemudzie wręczono Diamenty Przedsiębiorczości i Aktywności

Zbigniew Canowiecki, Prezydent Pracodawców Pomorza przedstawił pracę kapituły, nominowanych i uhonorowanych Diamentami Przedsiębiorczości, Diamentami Aktywności oraz Diamentem Specjalnym. Nagrody wręczali: wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski, zastępca wójta gminy Szemud Michalina Kamińska oraz przewodniczący Rady Gminy Szemud Ireneusz Czarnowski.

Diamentem Przedsiębiorczości wyróżniono: 

REKLAMA
  • spółkę Advert,
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe BAKS Stanisław Kowalewski
  • oraz firmę Śliwa Plastic Injection Moulding

Diamenty Aktywności przyznano dla:

  • Koła Gospodyń Wiejskich w Szemudzie,
  • Stowarzyszenia „Mieszkańcy Dzieciom”.

Diament Specjalny odebrała Adela Wenzel.

III Gala Przedsiębiorczości i Aktywności, Szemud 2025

Kim są laureaci Diamentów Przedsiębiorczości i Aktywności?

Adela Wenzel

Adela Wenzel pełni funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Leśnie nieprzerwanie od 1978 roku. W roku 2024 Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Leśnie obchodziło 60-lecie działalności. 

Adela Wenzel i członkinie KGW znane są z promowania idei regionalizmu i kultywowania tradycji kaszubskich podczas uroczystości, których organizatorem jest gmina Szemud. Panie mogą poszczycić się talentami wokalnym oraz aktorskim, które niejednokrotnie miały okazję zaprezentować podczas konkursów, turniejów kół gospodyń wiejskich, osiągając liczne sukcesy na podium gminnym, powiatowym oraz wojewódzkim. Swoją przebojowością, wyjątkowością, posiadanymi talentami, wyczuciem i wrażliwością kulinarną rozpieszczają kubki smakowe uczestników uroczystości gminnych i nie tylko, serwując tradycyjne potrawy regionalne.

REKLAMA

Doskonałym potwierdzeniem klasy Adeli Wenzel i członkiń KGW Leśno było uzyskanie w 2024 roku I miejsca podczas konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”, zorganizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Jego głównym celem było promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.

Advert

Firma powstała w 2013 roku. Jej zarząd tworzą Andrzej Lechowski, Dariusz Ostasz i Dariusz Styn. Na swoją siedzibę przedsiębiorstwo wybrało Dobrzewino, gdzie z pasją tworzy nowoczesne rozwiązania reklamowe. 

Firma działa jednak nie tylko na rynku krajowym, ale też międzynarodowym. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji wysokiej jakości wyrobów z tworzyw sztucznych, w tym m.in. stojaków reklamowych, ekspozytorów czy materiałów POS, dostarczając innowacyjne rozwiązania ekspozycyjne. Zespół projektantów wyjątkowo sprawnie i skutecznie przekłada wizje klientów na konkretne rozwiązania.

Większość pracowników firmy pochodzi z gminy Szemud. Połączenie ich zaangażowania i pasji przekłada się na najwyższą jakość produktów.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe BAKS Stanisław Kowalewski

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe BAKS Stanisław Kowalewski to polski producent specjalizujący się w wydobyciu kruszyw naturalnych. 23 czerwca 1982 roku Stanisław Kowalewski uruchomił swoje pierwsze maszyny w miejscowości Głazica. Dziś ta rodzinna firma to jeden z większych producentów kruszyw na rynku pomorskim. 

REKLAMA

Efektem wielu lat funkcjonowania w branży jest ugruntowana pozycja rynkowa przedsiębiorstwa, które obsługuje największe pomorskie inwestycje.

– Jesteśmy dumni z naszej historii i na niej budujemy naszą przyszłość – to wizja firmy Stanisława Kowalewskiego

Największą wartość przedsiębiorstwa stanowią wieloletni pracownicy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Szemudzie

Koło Gospodyń Wiejskich w Szemudzie powstało w roku 1964. Inicjatywa wypłynęła od mieszkanek na zebraniu wiejskim. Przez wiele lat KGW Szemud związane było z działalnością Kółka Rolniczego w Szemudzie. Prezesem pierwszego zarządu została Agnieszka Rompca, zastępcą – Brygida Masłowska, sekretarzem – Urszula Formela-Młyńska

W tym czasie członkinie KGW zajmowały się poprawą estetyki i higieny na wsi. Zakładały tzw. „dziecińce”, by w czasie żniw czy wykopków mogły opiekować się małymi dziećmi. Zajmowały się też rozprowadzaniem drobiu, prowadziły wspólnie z Ośrodkiem Nowoczesnej Gospodyni w Szemudzie, którego prezesem była Janina Rompca, kursy kroju i szycia, jak również pieczenia oraz gotowania. Organizowano także wycieczki oraz spotkania towarzyskie, podczas których gospodynie wymieniały się radami i doświadczeniami.

Od 1984 do 2008 roku funkcję prezesa KGW w Szemudzie pełniła Gabriela Stenka, a od 2009 roku przewodniczącą koła jest Teresa Szymańska. Zawsze było ono i jest otwarte na ciekawe zadania oraz wyzwania, dlatego współdziała z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim o/Szemud, Biblioteką Publiczną w Szemudzie, Uniwersytetem III Wieku Gminy Szemud, służy pomocą sołtysowi Szemuda i radzie sołeckiej przy okazji organizacji świąt oraz uroczystości.

Stowarzyszenie „Mieszkańcy Dzieciom”

REKLAMA

Stowarzyszenie „Mieszkańcy Dzieciom” zostało założone przez mieszkańców wsi Dobrzewina i Karczemki w 2001 roku, z misją prowadzenia bezpłatnej społecznej szkoły podstawowej wraz z przedszkolem. Nadrzędnymi ideami były wspieranie edukacji oraz aktywizacja lokalnej społeczności. 

W miarę upływu lat stowarzyszenie skupiło się na rozbudowie infrastruktury szkolnej, m.in. adaptacji budynku dawnej szkoły na przedszkole, budowie trzech placów zabaw, dwóch wiat, a także ogrodzenia i parkingu. W 2007 roku powstała nowoczesna sala gimnastyczna. W 2015 roku Stowarzyszenie zrealizowało kolejny projekt – budowę boiska szkolnego, które stało się miejscem aktywności fizycznej i rozwoju talentów sportowych uczniów.

Po raz pierwszy w małej wiejskiej szkole społecznej zorganizowano uroczystą Wojewódzką Inaugurację Roku Szkolnego 2015/2016. Stowarzyszenie zadbało, by w szkole kultywowano regionalne tradycje kaszubskie, a dzieci uczyły się języka kaszubskiego.

Działalność Stowarzyszenia nie ogranicza się jedynie do sfery edukacyjnej. W 2012 roku na terenie szkoły zbudowano pierwszą siłownię na świeżym powietrzu. Dzięki współpracy z sołectwem odbywają się doroczne festyny rodzinne, które są doskonałą okazją do integracji i zabawy dla całej społeczności. W 2002 roku Stowarzyszenie zainicjowało budowę chodnika we wsi Karczemki, nieprzerwanie zabiegało też o budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi 218 z drogą Tuchomską.

Cała działalność Stowarzyszenia „Mieszkańcy Dzieciom” oparta jest na zasadzie pro publico bono, przy zachowaniu całkowitej bezinteresowności, dla dobra społeczności lokalnej.

REKLAMA

Śliwa Plastic Injection Moulding

Firma została założona w roku 1981 przez Jerzego Śliwę. Od ponad 40 lat dostarcza najwyższej jakości rozwiązania w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Przedsiębiorstwo dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym oraz zaawansowanym działem montażu, które zapewniają precyzyjną, efektywną i ekologiczną produkcję. Oprócz produkcji wtryskowej, firma oferuje kompleksowe usługi montażu, zapewniając gotowe komponenty zgodne z wymaganiami klientów. 

Śliwa Plastic Injection Moulding została wyróżniona na Forum Firm Rodzinnych Województwa Pomorskiego, co stanowi potwierdzenie zaangażowania w rozwój biznesu opartego na wartościach rodzinnych, innowacyjności i zrównoważonym rozwoju.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
ReklamaZiaja włosy rosinna pielęgnacja
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja