Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Metamorfoza dworca kolejowego w Wejherowie! Zmiany w środku i dookoła

Ponad 150-letni dworzec kolejowy w Wejherowie doczekał się renowacji. Wyremontowana została nie tylko sama bryła budynku i jej wnętrze, ale także otoczenie. Za przebudowę odpowiadają Polskie Koleje Państwowe oraz samorząd lokalny. Koszt renowacji to 18 mln złotych.
Dworzec kolejowy w Wejherowie

Autor: PKP

- Chcemy, aby dworce kolejowe były nie tylko miejscami dla pasażerów, ale także obiektami atrakcyjnymi dla społeczności lokalnych. – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP. - W budynku znalazły się nowe kasy biletowe umożliwiające podróżnym zakup biletów i nowoczesne systemy monitoringu. Obok dworca powstały nowe miejsca parkingowe, wiata rowerowa oraz tereny zielone. Wkrótce, budynek będzie zawierał udogodnienia dla mieszkańców miasta – bibliotekę powiatową oraz sklep spożywczy, 

CZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Dworzec PKP w Oliwie został zabytkiem!

Dworzec kolejowy w Wejherowie znajduje się przy czynnej linii kolejowej nr 202 łączącej Trójmiasto ze Słupskiem, Koszalinem i Stargardem. W ramach inwestycji historyczny, bo datowany na lata 1867-1870 oraz rozbudowany ok. 1905 r., dworzec oraz jego najbliższe otoczenie przeszły metamorfozę. Renowacji poddana została elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Warto dodać, iż w wyniku przeprowadzonych w 2024 r. prac konserwatorskich przy elewacji północnej i zachodniej budynku dworca okryto historyczne napisy z nazwą miasta.

Reklama
(fot. PKP)

Dworzec w Wejherowie przeszedł metamorfozę

Zmieniła się przestrzeń wewnątrz budynku, która została dostosowana do współczesnych standardów obsługi podróżnych. W zachodniej, parterowej części budynku jest przestrzeń obsługi podróżnych, w skład której wchodzą hol wraz z pomieszczeniami kas biletowych dla przewoźników kolejowych i autobusowych oraz dwie toalety. Lokale handlowo-usługowe w budynku dworca znalazły już swoich najemców. Na parterze i piętrze budynku jest przestrzeń, w której wkrótce znajdzie się powiatowa biblioteka, a na parterze części wschodniej będzie sklep typu convenience.

(fot. PKP)

Dworzec w Wejherowie został dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowano bariery architektoniczne oraz wprowadzono szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku zainstalowano także nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu. Zmieniło się także najbliższe otoczenie dworca. W ramach inwestycji rozebrano parterową zachodnią dobudówkę oraz cztery budynki usługowe. Po stronie zachodniej dworca powstały: niewielki parking z kilkoma miejscami postojowymi, w tym dwoma dla osób o ograniczonej mobilności, a także wiata rowerowa i wiata śmietnikowa. Ponadto na nowo ułożona została nawierzchnia, a także uporządkowano tereny zielone.

Stacja w Wejherowie codziennie obsługuje 16 pociągów dalekobieżnych IC oraz TLK, które pozwalają na dojazd do Warszawy, Szczecina, Olsztyna, Białegostoku, Krakowa, Łodzi, Zakopanego i Kielc. Oprócz tego pasażerowie mają możliwość wyboru kilkudziesięciu pociągów regionalnych PKP SKM Trójmiasto czy POLREGIO.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama