Przed 20 laty powstał w obecnym Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku oddział neurochirurgii kierowany przez prof. dr. hab. Wojciecha Kloca. Z okazji jubileuszu Zarząd Stowarzyszenia Neurochirurgia Pomorska przyznał m.in.: samorządowcom, politykom, przedstawicielom władz wojewódzkich, pielęgniarkom, lekarzom okolicznościowe medale „za znaczący wkład w rozwój oddziału neurochirurgii”.
Dorota Abramowicz uhonorowana „za znaczący wkład w rozwój oddziału neurochirurgii”
Wśród uhonorowanych medalem znalazła się Dorota Abramowicz, dziennikarka tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”, autorka wielu publikacji na temat nowatorskich metod operacji mózgu i neurochirurgii ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.
W Ratuszu Starego Miasta w Gdańsku w poniedziałek, 3 marca zebrali się zarówno pracownicy oddziału kierowanego przez prof. Wojciecha Kloca, jak i współpracujący z nimi lekarze z pomorskich szpitali. Mówiono o ogromnym jakościowym skoku w tej dziedzinie medycyny, jaki dokonał się przez ostatnie dwie dekady.
Jakie zabiegi wykonuje oddział neurochirurgii w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
Ponad 1600 operacji rocznie – głównie usuwających nowotwory mózgu i kręgosłupa – wykonuje się na oddziale neurochirurgii w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Wśród nich nowatorskie zabiegi przy wykorzystaniu badań pracowni mapowania mózgu pozwalających na precyzyjne usunięcie glejaków, bez uszkodzenia obszarów odpowiadających za poruszanie się, mowę, komunikację.
To tam leczone są dzieci z tzw. Klątwą Ondyny, a wszczepianie specjalnych stymulatorów pozwala na leczenie lekoopornej padaczki, choroby Parkinsona, Huntingtona, stwardnienia rozsianego czy dystonii oraz silnego bólu. Neurochirurdzy operują guzy, tętniaki, leczą naczyniaki metodą embolizacji.
Wybrane publikacje Doroty Abramowicz
Pierwszy taki zabieg na Pomorzu! Mapa mózgu pomogła w usunięciu guza
Dlaczego koronawirus spowodował tak poważne problemy w naszych głowach?
Gdańsk stawia na mózg. Skorzystamy z najnowszych odkryć w neurologii i neurochirurgii?
Operacja Darii z Klątwą Ondyny. Polacy zebrali pół miliona złotych, by uratować życie ukraińskiego dziecka
Napisz komentarz
Komentarze