- W tym gronie są osoby działające lokalnie, ale również eksperci o randze krajowej i międzynarodowej w swoich dziedzinach. Chcemy rozmawiać o strategii kultury dla Sopotu. Tematów na pewno nie zabraknie, bo wyzwań jest bardzo wiele, ale potencjał miasta w dziedzinie kultury jest ogromny i chcemy go jak najlepiej wykorzystać – dla mieszkańców, dla gości i dla budowania marki miasta. Kultura i uzdrowisko to dwa filary o które Sopot powinien się opierać – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.
Reklama
W skład Sopockiej Rady Kultury weszli:
- Magdalena „Bąbel” Adamowska, założycielka Fundacji ArtFormacja22, promotorka sztuki performatywnej w obszarach muzyki i teatru. Pomysłodawczyni MARAFEST FESTIWAL. Projektantka wnętrz, scenografka, recenzentka i krytyk trójmiejskich spektakli, koncertów i przedstawień muzycznych, ma na swoim koncie scenografie teatralne i inscenizacyjne.
- dr Jan Daniluk, doktor historii, absolwent i wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu.
- Arkadiusz Hronowski, animator kultury i muzyk. Od 2001 r. prowadzi legendarny klub „SPATiF” w Sopocie. W 2013 roku na postoczniowych terenach w Gdańsku stworzył słynny klub „B90” i Ulicę Elektryków.
- Magdalena Hueckel, fotografka, artystka wizualna, scenografka, podróżniczka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Związana z warszawskim środowiskiem fotograficznym – mieszka, pracuje, tworzy w Warszawie. Autorka projektów fotograficznych, fotoinstalacji, projektów wideo.
- Maksymilian Kacperski, fotograf, projektant graficzny i twórca wideo z Sopotu. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Założyciel kolektywu „Trzymaj” oraz „Trzymaj Festiwal". Jego pasja do fotografii i projektowania graficznego idzie w parze z zainteresowaniem tożsamością marki, tworzeniem jej historii i estetyki.
- Magda Kicińska, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Przekroju” i „Wysokich Obcasach”. Od stycznia 2019 roku do października 2024 roku redaktorka naczelna miesięcznika „Pismo”. W lutym 2019 ukazał się jej debiut poetycki „Środki transportu”. W 2022 roku została jurorką Poznańskiej Nagrody Literackiej. Mieszka w Warszawie.
- Tomasz Konieczny, wybitny polski śpiewak operowy, specjalizujący się w repertuarze niemieckojęzycznym, występujący na scenach Staatsoper Wien, MET i wielu innych.
- Piotr Łukawski, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie (Wydział Fotografia Artystyczna) i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Wydział Aktorski we Wrocławiu). Jako aktor teatralny debiutował w 2000 roku na deskach Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże. W 2007 roku został aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
- Łukasz Maciejewski, krytyk, dziennikarz, filmoznawca, wykładowca akademicki, autor książek, kurator i dyrektor festiwali. Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami.
- Anna Reinert-Faleńczyk, profesor gdańskiej ASP, od 2011 pracuje w IV Pracowni Podstaw Malarstwa i Rysunku gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Zajmuje się malarstwem, w tym także malarstwem site specific oraz ilustracją prasową. Mieszka i tworzy w Sopocie.
- Łukasz L.U.C. Rostkowski, producent muzyczny, raper, wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów, koncertów i widowisk. Z wykształcenia magister nauk prawnych, absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
- prof. Michał Rusinek, polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Anna Steller, tancerka, performerka i choreografka. Na scenie występuje od 1993 roku. Od tego samego roku współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw. W latach 1997-2004 była tancerką w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni, a także w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Od roku 2003 współpracuje z Teatrem Patrz Mi Na Usta Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza.
- Maria Szadkowska, architektka. Mieszka w Pradze.
- Ireneusz Wojtczak, saksofonista, improwizator, kompozytor, aranżer, wykładowca na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Mieszka w Sopocie.
REKLAMA
Pierwsze posiedzenie Sopockiej Rady Kultury zaplanowano na początek kwietnia 2025 r.
W planach jest powołanie kolejnych Rad – Sportu i Biznesu.
Napisz komentarz
Komentarze