Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta. Przed nami Weekend z gigantem w Malborku, spektakl "Pomoc domowa" w Słupsku czy koncert Nocnej Zmiany Bluesa w Tczewie
Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać?
Przed nami Weekend z gigantem w Malborku

Autor: Muzeum w Malborku

Malbork: Weekend z gigantem na zamku 

Fot. www.zamek.malbork.pl 

Obraz „Bitwa pod Grunwaldem” kojarzy nam się przede wszystkim z ogromnym dziełem Jana Matejki, eksponowanym w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tymczasem istnieje inna wizja malarska przebiegu słynnej bitwy, którą namalowali Tadeusz Popiel i Zygmunt Rozwadowski. Choć obaj byli uczniami Matejki, przedstawili bitwę w inny sposób niż ich sławny mistrz. Ich obraz jest największym pod względem rozmiarów dziełem nt. Grunwaldu. Można go oglądać w Wielkim Refektarzu Muzeum Zamkowego w Malborku. Weekend z gigantem poświęcony będzie największemu obrazowi przedstawiającemu Bitwę pod Grunwaldem, który znajduje się w Wielkim Refektarzu Zamku w Malborku. W programie m. in. nocne spotkanie z duchami grunwaldzkimi. W tę jedną tajemniczą noc malborska twierdza stanie się miejscem szczególnych spotkań. Chętnych czeka spacer ciemnymi zamkowymi zakamarkami, by zobaczyć i usłyszeć zwycięzców i przegranych, proroków i świadków tej wielkiej bitwy. 

Reklama

1 marca, Muzeum zamkowe w Malborku

Szczegóły: www.zamek.malbork.pl 

Ostatki bluesowe – koncert w Tczewie

 Fot. www.ckis.tczew.pl

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 40 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów!  Wykreowali własny, niepowtarzalny styl, będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Na koncert zespołu w Tczewie złożą się najbardziej znane utwory oraz te z najnowszej płyty. 

2 marca, godz. 18, Sala Widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki, ul. Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie

Szczegóły: www.ckis.tczew.pl

Kwidzyn: „Sceny z życia małżeńskiego” 

Fot. www.kckkwidzyn.pl


„Tylko miłość. Sceny z życia małżeńskiego” to – jak zapowiadają organizatorzy - intrygująca komedia w gwiazdorskiej obsadzie, w której możemy przejrzeć się jak w lustrze. Czeka nas potężna dawka humoru, zaskakujących zwrotów akcji oraz życiowych refleksji.  W skrócie: Danka kocha Tomasza, a on świata poza nią nie widzi. Joanna wpatrzona jest w Grzegorza jak w obrazek, a on nie wyobraża sobie bez niej życia. Są ze sobą od lat, bezgranicznie sobie ufają i o wszystkim sobie mówią. Szczęśliwi, zakochani, spełnieni. Chciałoby się rzec: małżeństwa idealne. Ale czy na pewno?...

9 marca, godz. 17 i 19.30, Kinoteatr KCK, ul. Katedralna 18

Szczegóły: www.kckkwidzyn.pl

Wejherowo: O Kaszubach, podróżach i pisaniu w muzeum 

Fot. www.muzeum.wejherowo.pl

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie spotkanie autorskie ze Stasią Budzisz.  Autorka zadebiutowała w 2019 r. Książką „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”. Kolejnym poczytnym dziełem okazała się „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” opowiadająca o rodzinnych stronach autorki. Dzieła Stasi Budzisz zapadają na długo w pamięć, dają do myślenia, rozbrajają tematy społeczne p czynniki pierwsze i zbierają poszczególne historie w jedną słodko-gorzką całość – zapraszają organizatorzy wydarzenia.

7 marca, godz. 17, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a. Wstęp wolny 

Szczegóły:  www.muzeum.wejherowo.pl 
 

Słupsk: „Pomoc domowa” w Nowym Teatrze 

Fot. Mat. Nowego Teatru

„Pomoc domowa” Marca Camolettiego to swobodna kontynuacja kultowego spektaklu „Boeing Boeing” tego samego autora. Tym razem, doświadczona w męsko-damskich przygodach rubaszna pokojówka, musi zmierzyć się w nowym miejscu pracy z kolejnymi wyzwaniami. Nadia to prawdziwy agent w spódnicy, który wszystko wie, wszystko widzi i wszystko ma pod kontrolą. Czy u nowych pracodawców uda jej się rozplątać sercowe kłopoty swoich gospodarzy? Może okazać się to niezwykle trudne, bo… każde z nich potajemnie rozpoczyna namiętny romans. Misją Nadii jest utrzymać w sekrecie ich gorące przygody – misją o tyle trudną do wykonania, że wszystko dzieje się w mieszkaniu spokojnego i zgodnego na pozór małżeństwa. Ale nic nie jest niemożliwe dla zaprawionej w bojach pomocy domowej! Premiera odbyła się w 2019 r.  

1 i 2 marca, godz. 19, Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www. nowyteatr.pl

Słupsk: Magiczna wyspa dźwięków w słupskiej filharmonii

Skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska Fot. www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl

W podróż na magiczną „Wyspę dźwięków” zabierze nas orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, która wykona dwa dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego: Uwerturę „Die Hebriden” op. 26 oraz Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, a także młodzieńczą kompozycję Georgesa Bizeta: I Symfonię C-dur. Uwertura koncertowa h-moll „Die Hebriden” nawiązuje bezpośrednio do tematu wyspy, a konkretnie wyspy Staffa wchodzącej w skład szkockiego archipelagu Hebrydy, którą Mendelssohn zainspirował się podczas swojej podróży w 1829 r. Z kolei Koncert skrzypcowy e-moll jest wynikiem odwiedzin kompozytora w Soden koło Frankfurtu, gdzie w 1844 r. spędzał wakacje wraz ze swoją rodziną – zapragnął wówczas napisać utwór dla koncertmistrza orkiestry Gewandhausu Ferdinanda Davida. W Słupsku usłyszymy ten koncert w wykonaniu wielokrotnie nagradzanej skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej, zaś orkiestrę PFSB poprowadzi Daniel Mieczkowski. 

7 marca, godz. 19, Sala Koncertowa, ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku

Szczegóły: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl

Słupsk: „ZWIERZenia” w Muzeum Pomorza Środkowego 

Fot: www.muzeum.slupsk.pl

Wystawa Kingi Zaborowskiej „ZWIERZenia” powstała w wyniku refleksji nad więzią, jaka łączy człowieka ze zwierzętami. To opowieść o przyjaźni i radości, ale i trudnych momentach, w których towarzyszą nam nasi przyjaciele. Projekt artystyczny „ZWIERZenia” powstał z udziałem zarówno znajomych, rodziny i przyjaciół artystki, jak i osadzonych z Oddziału Zewnętrznego w Ustce, którzy podzielili się osobistymi fotografiami ze swoimi pupilami. To właśnie zdjęcia stały się inspiracją do stworzenia prac ukazujących uniwersalną więź między człowiekiem a zwierzęciem. W ramach projektu „ZWIERZenia” artystka stworzyła w ciągu roku 37 prac wykonanych w technice olejnej i kredki akwarelowej.

Otwarcie - 14 marca, godz. 17:00 Wystawa czynna do 6 kwietnia 2025. Biały Spichlerz w sali im. Barbary Zielińskiej, ul. Szarych Szeregów 12 w Słupsku

Szczegóły: www.muzeum.slupsk.pl
 

Słupsk: „JAJCO!” w Teatrze Lalki Tęcza

Fot. M. Tramer

W jakim wieku zacząć przygodę z teatrem? W jak najmłodszym! Tęcza zaprasza na „JAJCO!” - spektakl dla najnajów, czyli najnajmłodszych widzów (nawet od 1 roku życia). Maluchy nie śledzą jeszcze historii dziejących się na scenie, ale reagują na wrażenia, dlatego w naszym nowym spektaklu stawiamy na bliski kontakt małego widza z teatralną materią – zapewniają twórcy. I zapraszają: - Wejdźcie z nami do niezwykłej dżungli pełnej tajemnic, gdzie natura ożywa, a komunikacja nie potrzebuje słów! W centrum tej tropikalnej krainy odkrywamy wielkie jajko – samotne, zagubione,  a jednak pełne życia. Razem z naukowczynią-archeolożką oraz najmłodszymi widzami spróbujemy rozszyfrować jego potrzeby i emocje. Czy jest głodne? Smutne? A może potrzebuje gniazda, w którym poczuje się bezpiecznie? To interaktywny spektakl sensoryczny, który angażuje dzieci w wieku od kilku miesięcy do kilku lat. 
1 marca, godz. 11, Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl

Marzec to miesiąc teatru w Chojnicach

Chojnickie Centrum Kultury zadedykowało marzec teatrowi. Przed nami kilka wydarzeń, pierwsze już 1 marca. Tego dnia, o godz. 10 odbędzie się próba otwarta.
To szansa przyjrzenia się w jaki sposób młoda grupa pod opieką Adrianny Zakrzewskiej pracuje na scenie. Wydarzenie to skierowane jest, jak informują organizatorzy -  zarówno do tych, którzy chcieliby sprawdzić, czy „teatr jest dla nich”, ale i do tych, których ciekawi teatr „od kuchni” - a więc jak powstaje sztuka teatralna.

1 marca, godz. 10 
Chojnickie Centrum Kultury
ul. Swarożyca 1
89-600 Chojnice
 

Bytów: wystwa "niedozobaczenia", czyli zdjęcia z wojny

Fot. www.muzeumbytow.pl

W Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie wystawa fotografii Vladyslava Musiienko. Kijowski artysta współpracował z międzynarodowymi środkami masowego przekazu – Reuters, AP, AFP. Prezentował prace na wystawach, publikował w książkach. W 2014 roku cykl zdjęć, pt. „Majdan” znalazł się na liście nominowanych do nagrody Sony World Photography Awards w kategorii Current Affairs 2015. Wraz z początkiem inwazji na Ukrainę na pełną skalę, nadal dokumentuje zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie. Ekspozycja „niedozobaczenia”. to 60 zdjęć. 

Wystawa czynna do 5 maja. Muzeum Zachodniokaszubskie, ul. Zamkowa w Bytowie 

Szczegóły: www.muzeumbytow.pl 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
ReklamaZiaja włosy rosinna pielęgnacja
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja