Bractwo Świętego Pawła jest męską formacją w Kościele katolickim. Organizowane przez nie Misterium Krzyża inspirowane jest andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa, sięgającą XIV w. Ma ona charakter ascetyczny i pokutny.
Wielkanoc 2025. Misterium Krzyża w Wielki Piątek w Gdańsku
– Pochód rozpocznie się od modlitwy i śpiewu tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych, lamentacyjnych, przechodząc następnie w ciszę, którą przerywa dźwięk bębnów i kołatek – mówi Paweł Mojsiuszko z Bractwa Świętego Pawła. – Zakapturzonym maszerującym, niosącym sześciometrowy krzyż, będzie towarzyszyć jedynie naturalne światło pochodni, świec i lampionów z ogniem. Zapraszamy do udziału w misterium wszystkich, którzy będą chcieli z nami przeżywać Misterium Krzyża.
Jak podkreślają organizatorzy, celem misterium jest podsumowanie liturgii Wielkiego Piątku. Procesja krzyża będzie wędrować ulicami Gdańska.
– Z roku na rok na nabożeństwo przybywa coraz więcej mieszkańców pragnących w ten sposób przybliżyć się do tajemnicy śmierci naszego Zbawiciela – mówi Paweł Mojsiuszko. – Wydarzenie odbędzie się już po raz dziesiąty i powoli zaczyna wpisywać się w gdańską nocną tradycję Wielkiego Piątku. Warto dodać, że w czasach średniowiecznych w Gdańsku funkcjonowało wiele bractw pokutnych, które organizowały tego typu pochody.
Misterium Krzyża w Gdańsku. Trasa
Misterium rozpocznie się o godz. 21:45 i przejdzie następującymi ulicami:
- bastion św. Gertrudy - pl. Wałowy - Rzeźnicka - Świętej Trójcy - Kocurki - Żabi Kruk - Pod Zrębem - Dolna Brama - Grodza Kamienna - Reduta Wilk - Reduta Wyskok - prof. Kieturakisa - Łąkowa - Długie Ogrody - Stągiewna - Długi Targ - Długa - Tkacka - Piwna - bazylika Mariacka.
Zakończenie wydarzenia przewidywane jest na godz. 00.15 przy bazylice Mariackiej.
Napisz komentarz
Komentarze