Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na pomorskich rzekach przymroziło! Tak pracują lodołamacze Wód Polskich

Kilka dni, a przede wszystkim nocy ze spadkiem temperatury znacznie poniżej zera spowodowało pojawienie się lodu na rzekach Pomorza. Niektóre rzeki, o bardzo wolnym przepływie wody - przykładem Nogat - zamarzły, choć pokrywa lodowa jest cienka. Na innych widoczny jest lodowy śryż. W gotowości pozostają rzeczne lodołamacze, które odbyły w ostatni piątek rejs techniczny dla sprawdzenia sytuacji.
Kliknij aby odtworzyć

Jak informuje gdański oddział Wód Polskich, na rzekach pojawił się już lodowy śryż, czyli skupiska lodowych bryłek, stanowiące początkowy etap powstawania kry lodowej.

Reklama
ZOBACZ TEŻ: Drogi wodne zamykane z powodu lodu! Lodołamacze czekają w gotowości

Stacjonujące w Przegalinie lodołamacze rzeczne, pozostające w dyspozycji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, odbyły rejs techniczny. Przynosi on sprawdzenie gotowości technicznej i organizacyjnej do akcji, ponadto jest rekonesansem aktualnej sytuacji lodowej na rzekach. 

Lodołamacze Tygrys, Narwal i Manat w Tczewie, podczas rejsu przeprowadzonego Wisłą w styczniu

W dyspozycji gdańskiego RZGW jest 9 lodołamaczy. Dwa z nich - Puma i Tygrys to lodołamacze czołowe, które wyłamują rynny w pokrywie lodowej. Pozostałe statki - Foka, Manat, Narwal, Nerpa, Orka, Rekin oraz Żbik to lodołamacze liniowe, poszerzające ww. rynnę w lodzie. 

Wszystkie lodołamacze mają zapewniać spływ wody ujściem Wisły, by z powodu spiętrzenia lodu nie dochodziło do podtapiania oraz powodzi terenów przy korycie rzeki. Większość lodołamaczy pochodzi jeszcze z lat 80-tych poprzedniego stulecia, cztery - Puma, Narwal, Manat i Nerpa to nowoczesne jednostki, oddane do służby 4 lata temu.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama