Łeba: Erbud wykonawcą bazy serwisowej morskich farm wiatrowych
W polskiej strefie wyłączności ekonomicznej Morza Bałtyckiego, staraniem koncernu Equinor oraz Polenergii powstaną trzy projekty farm wiatrowych - Bałtyk1, Bałtyk 2 oraz Bałtyk 3. Ich łączna moc wynosić ma 3,2 GW. W pierwszej fazie realizowane są projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW. Turbiny wiatrowe zainstalowane będą w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsze dostawy energii powinny popłynąć już w roku 2027.
CZYTAJ TEŻ: Baza obsługująca morskie farmy wiatrowe na Bałtyku zostanie zbudowana w Łebie
Morskie farmy wiatrowe muszą posiadać odpowiednie zaplecze serwisowe. Specjalna baza powstanie w Łebie. Na dawnym terenie portowym o powierzchni 1,5 ha, poddanym rewitalizacji, znajdzie się przestrzeń biurowa, centrum zdalnego sterowania i kontroli farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże długości 140 m dla jednostek serwisowych. Możliwe będzie przyjęcie tam jednocześnie 4 statków. W bazie pracować tam będzie kilkudziesięciu specjalistów o wysokich kwalifikacjach. Inwestor deklaruje poszukiwanie odpowiednich fachowców na lokalnym rynku.
- Baza przez kilkadziesiąt lat będzie centrum obsługi i serwisowania naszych farm wiatrowych na Bałtyku. Jednocześnie przedsięwzięcie to stworzy szanse na rozwój miasta i regionu oraz istotnie zwiększy możliwość znalezienia atrakcyjnego, stabilnego miejsca zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Cieszę się, że to polska firma będzie odpowiedzialna za budowę tego ważnego elementu infrastruktury farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 - mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.
![](https://static2.zawszepomorze.pl/data/wysiwig/1_%C5%81EBCA_bca%20(3).png)
Pierwsze prace przygotowawcze do budowy już trwają, właściwe prace planowane są od marca. Obiekt powinien być gotowy w połowie przyszłego roku. Budynki będą zasilane częściowo energią odnawialną z własnych paneli PV, ciepło w pomieszczeniach będzie wytwarzane dzięki pompom ciepła. Dojdzie do tego system rekuperacji oraz zbierania i wykorzystania wody deszczowej. Okres użytkowania bazy przewidywany jest na 30 lat, możliwa będzie więc jej rozbudowa. Projekt zabudowań przewiduje niską wysokość obiektów, z dużym wykorzystaniem drewna, wkomponowanych w krajobraz otoczenia. Wszystkie pomieszczenia zostaną wyposażone w rozwiązania zapewniające zdrową i wygodną pracę - maksymalne wykorzystanie światła dziennego poprzez zastosowanie dużych powierzchni przeszklonych, przygotowanie przestrzeni rekreacyjnej.
W Łebie znajduje się unikalne Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej.
Napisz komentarz
Komentarze