Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych elementów transformacji systemu energetycznego - w dokumencie „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” przewidziano, że zainstalowana moc w morskiej energetyce wiatrowej wyniesie 5,9 GW do 2030 roku, a do 2040 roku osiągnie wartość 11 GW. Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku mają zacząć produkować energię elektryczną w 2026 roku, kluczowe staje się więc kształcenie specjalistów, którzy będą w stanie efektywnie zarządzać projektami energetycznymi na morzu, wykorzystując m.in. systemy zarządzania danymi, analizę big data czy wirtualne modelowanie procesów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Politechnika Gdańska otwiera nowy kierunek. Absolwenci znajdą pracę w elektrowni jądrowej
- Konieczność inwestowania w edukację dostosowaną do potrzeb rynku offshore jest w dzisiejszym świecie oczywista - podkreśla dr hab. inż. Michał Wójcik, prof. Politechniki Gdańskiej. - Naszym celem jest dostarczanie branży wiatrowej ekspertów, którzy rozumieją nie tylko technologię, ale także globalne wyzwania związane z energetyką odnawialną. W obliczu zmian na rynku, kluczowe staje się posiadanie nie tylko wiedzy technicznej, ale także zdolności adaptacji do nowoczesnych trendów w obszarze zielonej energii.
Za kilka miesięcy, w maju 2025 r., na Politechnice Gdańskiej rozpocznie się rekrutacja na studia w tym zakresie. DigiWind „Digital Masters of Wind Energy Systems” to pierwszy taki projekt edukacyjny w Polsce, powstaje we współpracy międzynarodowej.
- Studenci będą mieli dostęp do najwyższej klasy ekspertów z wiodących europejskich uniwersytetów od lat kształcących z zakresu wind energy, dzięki czemu zyskują szeroką perspektywę i mogą lepiej zrozumieć globalne wyzwania oraz szanse, jakie daje ten sektor - mówi dr hab. inż. Michał Wójcik, kierujący projektem DigiWind.
DigiWind: Studia magisterskie i podyplomowe
W ramach projektu już w tym roku możliwe będzie zdobycie umiejętności m.in. w zakresie projektowania, budowy oraz eksploatacji morskich farm wiatrowych, a także zarządzania danymi, automatyzacji i analizy w kontekście energetyki wiatrowej. Nowy kierunek studiów powstaje z myślą zarówno o tych osobach, które chcą dopiero rozpocząć pracę w energetyce wiatrowej, jak i tych, które już pracują w tym sektorze.
Projekt, który rusza na PG, jest realizowany wspólnie z zagranicznymi ośrodkami akademickimi:
- DTU (Danmarks Tekniske Universitet),
- TUE DELFT (Technische Universiteit Delft),
- NTNU (Norges Teknisk – Naturvitenskapelige Universitet),
- T.TUS (Technological University of the Shannon).
- Współpracujemy z wiodącymi firmami z branży offshore, ponieważ zależy nam na dokładnym zrozumieniu potrzeb sektora. Dzięki temu możemy wdrażać programy edukacyjne, które są bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby pracodawców. Chcemy, aby nasi absolwenci byli w pełni przygotowani do podjęcia wyzwań zawodowych i wnosili wartość dodaną do realizowanych projektów.
dr hab. inż. Mariusz Deja prof. PG, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej
Do wyboru będą studia magisterskie M.Sc (Master of Science), studia podyplomowe w nowej formule MEP (Modular Education Program) oraz specjalistyczne kursy w formule LLMs (Lifelong Learing Modules). Rekrutacja zostanie uruchomiona w maju 2025 roku przez system rekrutacyjny Politechniki Gdańskiej.
Napisz komentarz
Komentarze