Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

DigiWind. Nowy kierunek studiów dla energetyki wiatrowej na Politechnice Gdańskiej

Branża offshore wind coraz bardziej potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów. DigiWind „Digital Masters of Wind Energy Systems”, nowy projekt powstający na Politechnice Gdańskiej, umożliwi zdobycie cyfrowych kompetencji pracownikom m.in. farm wiatrowych. Rekrutacja zacznie się w maju 2025 r.
Farma wiatrowa

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych elementów transformacji systemu energetycznego - w dokumencie „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” przewidziano, że zainstalowana moc w morskiej energetyce wiatrowej wyniesie 5,9 GW do 2030 roku, a do 2040 roku osiągnie wartość 11 GW. Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku mają zacząć produkować energię elektryczną w 2026 roku, kluczowe staje się więc kształcenie specjalistów, którzy będą w stanie efektywnie zarządzać projektami energetycznymi na morzu, wykorzystując m.in. systemy zarządzania danymi, analizę big data czy wirtualne modelowanie procesów. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Politechnika Gdańska otwiera nowy kierunek. Absolwenci znajdą pracę w elektrowni jądrowej

- Konieczność inwestowania w edukację dostosowaną do potrzeb rynku offshore jest w dzisiejszym świecie oczywista - podkreśla dr hab. inż. Michał Wójcik, prof. Politechniki Gdańskiej. - Naszym celem jest dostarczanie branży wiatrowej ekspertów, którzy rozumieją nie tylko technologię, ale także globalne wyzwania związane z energetyką odnawialną. W obliczu zmian na rynku, kluczowe staje się posiadanie nie tylko wiedzy technicznej, ale także zdolności adaptacji do nowoczesnych trendów w obszarze zielonej energii.

Za kilka miesięcy, w maju 2025 r., na Politechnice Gdańskiej rozpocznie się rekrutacja na studia w tym zakresie. DigiWind „Digital Masters of Wind Energy Systems” to pierwszy taki projekt edukacyjny w Polsce, powstaje we współpracy międzynarodowej. 

- Studenci będą mieli dostęp do najwyższej klasy ekspertów z wiodących europejskich uniwersytetów od lat kształcących z zakresu wind energy, dzięki czemu zyskują szeroką perspektywę i mogą lepiej zrozumieć globalne wyzwania oraz szanse, jakie daje ten sektor - mówi dr hab. inż. Michał Wójcik, kierujący projektem DigiWind. 

DigiWind: Studia magisterskie i podyplomowe

W ramach projektu już w tym roku możliwe będzie zdobycie umiejętności m.in. w zakresie projektowania, budowy oraz eksploatacji morskich farm wiatrowych, a także zarządzania danymi, automatyzacji i analizy w kontekście energetyki wiatrowej. Nowy kierunek studiów powstaje z myślą zarówno o tych osobach, które chcą dopiero rozpocząć pracę w energetyce wiatrowej, jak i tych, które już pracują w tym sektorze. 

Projekt, który rusza na PG, jest realizowany wspólnie z zagranicznymi ośrodkami akademickimi: 

  • DTU (Danmarks Tekniske Universitet), 
  • TUE DELFT (Technische Universiteit Delft), 
  • NTNU (Norges Teknisk – Naturvitenskapelige Universitet), 
  • T.TUS (Technological University of the Shannon). 

- Współpracujemy z wiodącymi firmami z branży offshore, ponieważ zależy nam na dokładnym zrozumieniu potrzeb sektora. Dzięki temu możemy wdrażać programy edukacyjne, które są bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby pracodawców. Chcemy, aby nasi absolwenci byli w pełni przygotowani do podjęcia wyzwań zawodowych i wnosili wartość dodaną do realizowanych projektów.
dr hab. inż. Mariusz Deja prof. PG, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej

Do wyboru będą studia magisterskie M.Sc (Master of Science), studia podyplomowe w nowej formule MEP (Modular Education Program) oraz specjalistyczne kursy w formule LLMs (Lifelong Learing Modules). Rekrutacja zostanie uruchomiona w maju 2025 roku przez system rekrutacyjny Politechniki Gdańskiej. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama