Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Spadła liczba samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci na Pomorzu

W ubiegłym roku w naszym województwie śmiercią samobójczą zginęło dziewięcioro młodych ludzi, a 319 próbowało odebrać sobie życie. I choć te dane są nadal wstrząsające, to pojawia się światełko w tunelu. W porównaniu z 2023 rokiem, spadła zarówno liczba samobójstw, jak i prób samobójczych wśród dzieci oraz młodzieży na Pomorzu.
meżczyzna siedzący na podłodze, samobójstwo
Po raz pierwszy od trzech lat odnotowano na Pomorzu pewien spadek skutecznych prób samobójczych

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Jeszcze w 2022 roku Pomorze przodowało w ogólnopolskiej niechlubnej statystyce przypadków prób samobójczych i samobójstw młodych ludzi. Rok później, po raz pierwszy od trzech lat, odnotowano w naszym województwie pewien spadek skutecznych prób samobójczych. 

Pomorskie: Spadła liczba samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci oraz młodzieży

Najnowsze, po raz pierwszy upublicznione dane z 2024 roku, potwierdzają przynoszący nadzieję trend. W ubiegłym roku roku odnotowano 86 prób samobójczych, mniej niż w roku 2023, a liczba skutecznych samobójstw spadła o 2 przypadki.

Szczegółowe dane przedstawiają się następująco:

  • próby samobójcze:
    • 2023 rok: 405,
    • 2024 rok: 319,
  • skuteczne samobójstwa:
    • 2023rok: 11,
    • 2024 rok: 9.

– Choć te liczby wciąż są alarmujące, widoczny spadek pokazuje, że działania edukacyjne i inne czynności podejmowane przez Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku zaczynają przynosić rezultaty – twierdzi Anna Czarnowska, koordynatorka projektu „Lepsza przyszłość”, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. – W minionym roku skupiliśmy się na realizacji programów wsparcia psychicznego i prewencji, które obejmowały szkolenia dla nauczycieli, rodziców i młodzieży, warsztaty promujące zdrowie psychiczne oraz zwiększenie dostępności pomocy psychologicznej.

Nie można również zapomnieć o kampaniach społecznych przełamujących tabu wokół zdrowia psychicznego. Na Pomorzu pojawiło się wiele akcji i inicjatyw zachęcających   młodych ludzi do szukania wsparcia w trudnych momentach. Widać także współpracę wielu organów i instytucji – od policji, przez kuratora oświaty, szkoły, po samorządy, nie tylko Trójmiasta.

Pomimo tych pozytywnych zmian, wiemy, że przed nami jeszcze wiele pracy. Każda próba samobójcza i każde utracone życie to tragedia, która mobilizuje nas do dalszego działania. Naszym celem jest stworzenie systemu wsparcia, w którym żadne dziecko nie będzie pozostawione bez pomocy.

Anna Czarnowska / koordynatorka projektu „Lepsza przyszłość”, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama