Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rok Pomorskiego Rzemiosła. Bez rzemiosła region nie rozwijałby się tak dobrze

Rzemiosło ma bogatą, wielowiekową historię i tradycję. Mimo panującej globalizacji, unifikacji i postępu technologicznego są rzeczy, które nie mogą być masowo produkowane. Znajdziemy je właśnie u lokalnych rzemieślników. Ich wytwory czy świadczone przez nich usługi towarzyszą nam na co dzień. Są unikatowe, wysokiej jakości, a przede wszystkim mają duszę, bo zostały ręcznie wykonane przez człowieka. W Gdańsku rozpoczęła się Konferencja inaugurująca Rok Pomorskiego Rzemiosła.
Rok Pomorskiego Rzemiosła. Bez rzemiosła region nie rozwijałby się tak dobrze

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Ustanowienie Roku Pomorskiego Rzemiosła to wyraz uznania dla rzemieślników i podkreślenie, że rzemiosło i jego dziedzictwo są ważne dla Pomorza. Marszałek województwa Mieczysław Struk mówił, że bardzo istotny jest wkład rzemieślników w gospodarczy, społeczny i kulturalny rozwój Pomorza. Podkreślił, że pomorskie rzemiosło jest siłą napędową lokalnej gospodarki.

– W rzemieślniczych warsztatach powstają produkty, które są symbolem naszego regionu – od ręcznie wyrabianych wyrobów jubilerskich, przez ceramikę, aż po tradycyjne produkty spożywcze – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – To właśnie rzemiosło, w połączeniu z naszą pomorską gościnnością, tworzą markę regionu, która przyciąga turystów i inwestorów.

Podczas konferencji inaugurującej obchody, prezes Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw Zbigniew Stencel przypomniał, że pierwsze cechy rzemieślnicze powstały w XIII w., a na początku XX w. powołano izby rzemieślnicze. W 1933 r. utworzono Związek Rzemiosła Polskiego. W czerwcu 2025 r. Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku będzie obchodzić 80-lecia działalności.

Rzemieślnicze firmy konkurują nie tylko na polskim, ale i na międzynarodowych rynkach. Marszałek Struk podkreślił, że wierzy, iż ten rok będzie czasem wzrostu, współpracy i wspólnego świętowania wszystkiego, co rzemiosło wnosi do naszego życia. W ramach obchodów Roku Pomorskiego Rzemiosła zaplanowano wiele wydarzeń promujących pomorskich rzemieślników. W całym województwie będą m.in.: konferencje, gala, targi edukacyjne, warsztaty dla doradców zawodowych, dni rzemiosła czy festyny.

Rzemiosło jest dla nas ważne. Macie wątpliwości? Tymczasem wytwory pracy rzemieślników otaczają nas na co dzień. Kilka przykładów? Proszę: kupując pieczywo czy ciasta od lokalnych producentów, wiemy, że będą smakować jak w dzieciństwie. Gdy zepsuje się zegarek, biegniemy do zegarmistrza, a samochód naprawiamy u znajomego mechanika. Chcemy zmienić kolor włosów lub fryzurę, to umawiamy się na wizytę u z fryzjera. To oczywiście tylko kilka przykładów, a można by je mnożyć niemal w nieskończoność. I to właśnie dowód na to, jak są nam potrzebni. Wiele zawodów wymarło jak m.in. bednarze, ale są też nowe zawody przyszłości w rozwijających się nowoczesnych branżach jak: energetyka, ekologia czy elektro mobilność. Niektóre branże jak np. szkutnik, z uwagi na rozwijającą się budowę jachtów, przeżywają prawdziwy renesans. Na Pomorzu także prężnie funkcjonuje branża złotniczo-jubilerska i bursztyniarska, a także stolarstwo czy kowalstwo artystyczne.

- Rzemiosło to ogromne bogactwo i różnorodność, a dzisiaj wspaniale potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością – mówił marszałek Struk.

To właśnie rzemieślnikom zawdzięczamy możliwość okazja do popularyzacji tradycyjnego i nowoczesnego rzemiosła, poszerzenia wiedzy o organizacji rzemiosła i możliwości kształcenia w zawodach rzemieślniczych.

– Ważne będzie zaprezentowanie młodym ludziom zawodów rzemieślniczych jako atrakcyjnej ścieżki rozwoju kariery zawodowej, gdzie można realizować pasje, talenty i zainteresowania – mówiła dyrektorka Pomorskich Szkół Rzemiosła im. Wiesława Szajdy w Gdańsku Beata Wierzba.

W konferencji obok przedstawicieli cechów rzemieślniczych wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorstw Agnieszka Majewska

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama