Ryzyko jest duże - po najechaniu na dziurę w drodze można uszkodzić nie tylko felgi i opony, ale nawet wymagające drogich napraw wahacze i amortyzatory.Sprawdziliśmy, gdzie w Trójmieście można zgłaszać dziurawe drogi i jak długo trzeba czekać na naprawę.
Gdańsk
W Gdańsku informację o dziurach w jezdni można od kilku lat przekazywać do działającego już od kilku lat Gdańskiego Centrum Kontaktu.
- GCK jest czynne przez 24 godziny na dobę - mówi Patryk Rosiński, rzecznik gdańskiego ZDiZ. - Przyjmuje zgłoszenia drogą elektroniczną, mailową i przez telefon. przekazuje do właściwych jednostek informacje nie tylko o dziurach w jezdniach, ale także np. o przewróconych drzewach, przepełnionych śmietnikach czy niezabezpieczonych studzienkach kanalizacyjnych.
CZYTAJ TEŻ: Rusza remont estakady nad Trasą Sucharskiego. Będą utrudnienia dla kierowców
Mieszkańcy mogą:
- napisać maila na adres [email protected]
- zadzwonić po nr telefonu 58 52 44 500
- lub skorzystać z Aplikacji Gdańskie Centrum Kontaktu - samodzielnej aplikacji internetowej i mobilnej, służącej do utrzymania czystości i ładu na terenie miasta.
Rzecznik ZDiZ w Gdańsku przekonuje, że reakcja na zgłoszenia mieszkańców jest bardzo szybka. Tej zimy na szczęście, problemy są o wiele mniejsze, niż w ubiegłych latach. Przyczyniły się do tego "łaskawsze" dla dróg warunki atmosferyczne.
Gdynia
- Zarząd Dróg i Zieleni od zawsze informuje mieszkańców o możliwości zgłaszania ubytków w nawierzchniach dróg publicznych na terenie Gdyni, udostępniając różne formy kontaktu, takie jak formularz kontaktowy na stronie zdiz.gdynia.pl, telefony oraz e-mail - wyjaśnia Marcin Mielewski z gdyńskiego ZDiZ. - Wygodnym sposobem na zgłaszanie różnego rodzaju spraw jest również skorzystanie z Asystenta Mieszkańca. Wystarczy zainstalować aplikację gdynia.pl i przy pomocy funkcji Asystenta w kilku prostych krokach przesłać zgłoszenie. Szczegóły znajdziemy na stronie https://www.gdynia.pl/aplikacja/.
Apel dotyczy szczególnie dziur, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Naprawy realizowane są na bieżąco na podstawie zgłoszeń od mieszkańców, służb miejskich oraz wyników rutynowego monitoringu dróg. W pierwszej kolejności naprawiane są ubytki zagrażające bezpieczeństwu ruchu, szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych. Jeśli warunki pozwalają, naprawy są realizowane natychmiast, przy czym czasem stosowane są doraźne zabezpieczenia, gdy docelowa naprawa nie jest możliwa od razu.
Zgłoszenia przyjmowane są:
- na formularz kontaktowy na stronie www.zdiz.gdynia.pl/kontakt
- przez e-mail: [email protected]
- oraz telefonicznie tel.: 58 761 20 00, 58 761 20 01.
Tylko w tym tygodniu do gdyńskiego ZDiZ wpłynęło ok. 60 zgłoszeń. Na podstawie tych zgłoszeń pracownicy zrobią objazd kontrolny i podejmą stosowne działania. W pierwszej kolejności naprawiane są ubytki zagrażające bezpieczeństwu ruchu, a szczególnie te zlokalizowane na głównych ciągach komunikacyjnych.
- W miejscach, gdzie pozwalają na to warunki (np. temperatura, przejezdność ulicy), naprawy wykonywane są metodą cięcia i kucia, np. jak ostatnio na Drodze Gdyńskiej, gdzie wykonano kilka łatek - dodaje Marcin Mielewski. - Naprawy w najbliższych dniach zaplanowano m.in. na ulicach: Apollina, Wiczlińska, Zielińskiego, Lukrecjowa, Gorczycowa, Kolendrowa, Wiśniewskiego, Redłowska.
ZOBACZ TAKŻE: Turyści z darmowym wstępem na molo? To pomysł jednego z hotelarzy
Sopot
W Sopocie nie ma specjalnej, "dedykowanej dziurom" aplikacji. Jak przekazała nam Anna Dyksińska, rzeczniczka sopockiego Zarządu Dróg i Zieleni, służby miejskie regularnie objeżdżają drogi kurortu, rejestrując przypadki uszkodzeń jezdni. - Naprawy są wykonywane na bieżąco - informuje Dyksińska.
Sopocianie mogą także wysyłać zgłoszenia na adres mailowy ZDiZ:
Napisz komentarz
Komentarze