Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Elektromobilność w komunikacji miejskiej Gdańsk

Ciepło, ciepłej, upalnie! 2024 najcieplejszy w historii polskich pomiarów. Jaki będzie 2025?

Wedłuch pomiarów, 2024 rok był najcieplejszym w historii Polski od 1781 roku. W skali całego świata, 2025 rok ma być jednym z najcieplejszych w całej 175-letniej serii pomiarowej.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W wielu regionach Polski jest teraz biało. To jeszcze nie kołdra śniegu, a raczej tylko narzuta, która może szybko stopnieć, ale synoptycy przewidują, że przynajmniej przez kilka dni czekają nas niskie temperatury. 

W piątek temperatura ma wynieść od -1°C na Suwalszczyźnie do do 2°C na zachodzie, północy i w centrum. 

W sobotę temperatura maksymalna przewidywana jest na -2°C na południu i południowym wschodzie, około 0°C w centrum, do 2°C nad morzem. Jednak w rejonach podgórskich Karpat ma to być około -5°C.

Niech to jednak nas nie zwiedzie. Klimat się zmienia i robi się coraz cieplej. Zgodnie z najnowszą analizą rok 2024 był najcieplejszym w historii.

Jak ktoś się skupi, to przypomni sobie upalne lato, suszę hydrologiczną. Wody w ziemi było tak mało, że odbiło się to na wielkości plonów, a to z kolei sprawiło, że było mniej paszy dla zwierząt. Właśnie ten powód wskazują eksperci, komentując rosnące ceny produktów mlecznych – w tym masła.

Wcześniej niż zwykle poszczególne gminy zaczęły apelować do mieszkańców o oszczędzanie wody i niepodlewanie ogródków lub zrezygnowanie z przydomowych basenów.

CZYTAJ TEŻ: Nowe zasady segregacji śmieci od 1 stycznia 2025 roku. Co się zmieniło?

2024 najcieplejszy w historii polskich pomiarów

„Bezapelacyjnie rok 2024 był najcieplejszym rokiem w historii polskich pomiarów, czyli przynajmniej od 1781 r. Dotychczasowy, najcieplejszy rok 2019 pobił aż o 0,7°C. Tak wielka różnica w rekordzie nie ma precedensu w polskiej historii pomiarów” – opisuje mateoprognoza.pl.

Gdy porówna się panujące temperatury do średnich wartości z lat 1990-2020, to okazuje się, że w 2024 r. było aż 273 dni cieplejszych od średniej. Były tylko 92 chłodniejsze, ale odnotowano 31 rekordów dobowych ciepła i ani jeden zimna.

2025 ma być jeszcze cieplejszy

Jak podaje serwis twojapogoda.pl, meteorolodzy z brytyjskiej służby meteorologicznej Met Office już są niemal pewni, że 2025 rok zapisze się jako jeden z najcieplejszych w całej 175-letniej serii pomiarowej

To będzie już 12 rok z rzędu ze średnią przekraczającą 1 stopień.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama