Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pierwszy tegoroczny numer kwartalnika „Prowincja” już gotowy

Wkrótce czytelnicy będą mogli wziąć do ręki najnowszy numer kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja”. Pierwszy w tym roku, zarazem 59. od początku wydawania tego pisma. Na jego łamach znów pojawią się interesujące materiały, wiersze, fragmenty prozy, recenzje. Z „Prowincją” związana jest liczna grupa autorów. Wiele spośród tych nazwisk pojawia się również na łamach tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”.
okładka 59. numeru kwartalnika „Prowincja”
Okładka 59. „Prowincji”, jak zawsze przygotowana przez Mariusza Stawarskiego

Autor: Kwartalnik „Prowincja”

Pierwsze spotkanie promocyjne, w trakcie którego będzie można nabyć nowy numer kwartalnika „Prowincja”, organizowane jest tradycyjnie w Sztumskim Centrum Kultury

Reklama

59. numer kwartalnika „Prowincja” już dostępny

W Sztumie działa stowarzyszenie Taka Gmina będące wydawcą „Prowincji”, tam mieszkają i pracują redaktor naczelny Leszek Sarnowski oraz duża część zespołu autorskiego. 

  • Pierwsza tegoroczna „Prowincja” zostanie zaprezentowana w czwartek, 24 kwietnia o godz. 17 w sali czekoladowej SCK. 

Z pewnością redakcja kwartalnika organizować będzie podobne spotkania w całym regionie – pojawia się na nich Leszek Sarnowski, opowiadając o najciekawszych materiałach nowego numeru i odsłaniając kulisy pracy redakcyjnej. Przyjeżdżają z nim także niektórzy autorzy.

„Prowincję” można zamawiać drogą internetową. Archiwalne numery tego kwartalnika dostępne są podczas organizowanych spotkań.

Co w pierwszym w 2025 roku wydaniu kwartalnika „Prowincja”?

Co w najnowszym wydaniu? Najlepiej będzie zacytować tzw. wstępniak numeru, w którym redaktor naczelny opowiada o jego zawartości: 

– Kiedy najnowszy, pierwszy w tym roku, numer naszego kwartalnika trafi w Państwa ręce, wiosna już w całej swej krasie nam się objawi. Rozkwitną nasze parki, ogrody i balkony, a dłuższe dni spowodują, że bez obaw o przymrozki będzie można zasiąść na świeżym powietrzu z Prowincją w rękach. I obiecujemy, że będzie warto – pisze Leszek Sarnowski.

– Koniecznie zacząć trzeba od poezji, bo jej tym razem sporo. Nowymi wierszami wracają do nas nasze ulubione poetki – Ewelina Dysko i Beata Langowska, no i mamy debiutantów na naszych łamach – Beata Kołodziejczyk i wybitny artysta gdański Hugon Lasecki. W prozie też wyjątkowy tłok. Marek Stokowski i Sylwia Kubik z nowymi książkami, a ponadto Arkadiusz Wełniak, Łukasz Walendziak i debiutująca u nas Natalia Piaskowska, stomatolog z Malborka – poleca redaktor naczelny „Prowincji”.

Andrzej C. Leszczyński tym razem filozoficznie o uśmiechu, a Piotr Napiwodzki, także filozoficznie, analizuje, w jaki sposób język determinuje postrzeganie rzeczywistości i co w tej kwestii miał do powiedzenia, pochodzący z żydowskiej rodziny z Lęborka, amerykański językoznawca i poeta Edward Sapir – wylicza Leszek Sarnowski.

– Na Żuławy Elbląskie zaprasza nas Alicja Łukawska, opowiadając o niemieckich sierocińcach, a Żuławy Gdańskie promuje u nas, także debiutująca, Wioletta Toruńczak. Były komendant policji w Sztumie Karol Dziemiańczyk przedstawia fragment swojej książki o sztumskich jeziorach i rzekach, na której napisanie otrzymał stypendium kulturalne starosty sztumskiego. Janusz Ryszkowski oprowadza nas po sztumskich pomnikach, a Agnieszka Świercz-Karaś zaprasza do wizyty w oryginalnej pracowni ceramicznej Angeliki i Artura Przechadzkich w Gąskach pod Prabutami – zachęca do czytania redaktor naczelny „Prowincji”.

Arkadiusz Dzikowski przybliża nam rodowód austriackiej flagi, która od czasów krzyżackich stała się również symbolem ziemi sztumskiej. Michał Piotrowski przywraca do życia wyludnioną wieś Paczkowo w powiecie kwidzyńskim, Ryszard Rząd o ciekawej historii dwóch kamieni pamiątkowych w Tczewie, a Wiesław Niedziałkowski przypomina postać dziewiętnastowiecznego historyka, dyrektora Gimnazjum w Kwidzynie Maxa Toeppena. Krzysztof Czyżewski przesyła nam garść swoich notatek z sejneńskiego pogranicza, Marek Suchar z Jerozolimy, Andrzej Kasperek z Azorów, a Piotr Zawada spod Austerlitz – pisze Leszek Sarnowski.

– O muzycznych fascynacjach piszą Wacław Bielecki, Arkadiusz Wełniak i Leszek Sarnowski, a Andrzej Kasperek analizuje żuławskie inspiracje w malarstwie Rity Staszulonok, która pochodzi z Białorusi, a od wielu lat mieszka i tworzy na Żuławach Gdańskich” – podsumowuje redaktor naczelny „Prowincji”.

Nowy numer kwartalnika „Prowincja”, jak zawsze, posiada okładkę autorstwa znakomitego grafika Mariusza Stawarskiego, współpracującego z redakcją od samego początku.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadio Gdańsk 80 lat urodzinowe zdjęcie
ReklamaZiaja włosy rosinna pielęgnacja
Reklama