Pierwsze spotkanie promocyjne, w trakcie którego będzie można nabyć nowy numer kwartalnika „Prowincja”, organizowane jest tradycyjnie w Sztumskim Centrum Kultury.
59. numer kwartalnika „Prowincja” już dostępny
W Sztumie działa stowarzyszenie Taka Gmina będące wydawcą „Prowincji”, tam mieszkają i pracują redaktor naczelny Leszek Sarnowski oraz duża część zespołu autorskiego.
- Pierwsza tegoroczna „Prowincja” zostanie zaprezentowana w czwartek, 24 kwietnia o godz. 17 w sali czekoladowej SCK.
Z pewnością redakcja kwartalnika organizować będzie podobne spotkania w całym regionie – pojawia się na nich Leszek Sarnowski, opowiadając o najciekawszych materiałach nowego numeru i odsłaniając kulisy pracy redakcyjnej. Przyjeżdżają z nim także niektórzy autorzy.
„Prowincję” można zamawiać drogą internetową. Archiwalne numery tego kwartalnika dostępne są podczas organizowanych spotkań.
Co w pierwszym w 2025 roku wydaniu kwartalnika „Prowincja”?
Co w najnowszym wydaniu? Najlepiej będzie zacytować tzw. wstępniak numeru, w którym redaktor naczelny opowiada o jego zawartości:
– Kiedy najnowszy, pierwszy w tym roku, numer naszego kwartalnika trafi w Państwa ręce, wiosna już w całej swej krasie nam się objawi. Rozkwitną nasze parki, ogrody i balkony, a dłuższe dni spowodują, że bez obaw o przymrozki będzie można zasiąść na świeżym powietrzu z Prowincją w rękach. I obiecujemy, że będzie warto – pisze Leszek Sarnowski.
– Koniecznie zacząć trzeba od poezji, bo jej tym razem sporo. Nowymi wierszami wracają do nas nasze ulubione poetki – Ewelina Dysko i Beata Langowska, no i mamy debiutantów na naszych łamach – Beata Kołodziejczyk i wybitny artysta gdański Hugon Lasecki. W prozie też wyjątkowy tłok. Marek Stokowski i Sylwia Kubik z nowymi książkami, a ponadto Arkadiusz Wełniak, Łukasz Walendziak i debiutująca u nas Natalia Piaskowska, stomatolog z Malborka – poleca redaktor naczelny „Prowincji”.
– Andrzej C. Leszczyński tym razem filozoficznie o uśmiechu, a Piotr Napiwodzki, także filozoficznie, analizuje, w jaki sposób język determinuje postrzeganie rzeczywistości i co w tej kwestii miał do powiedzenia, pochodzący z żydowskiej rodziny z Lęborka, amerykański językoznawca i poeta Edward Sapir – wylicza Leszek Sarnowski.
– Na Żuławy Elbląskie zaprasza nas Alicja Łukawska, opowiadając o niemieckich sierocińcach, a Żuławy Gdańskie promuje u nas, także debiutująca, Wioletta Toruńczak. Były komendant policji w Sztumie Karol Dziemiańczyk przedstawia fragment swojej książki o sztumskich jeziorach i rzekach, na której napisanie otrzymał stypendium kulturalne starosty sztumskiego. Janusz Ryszkowski oprowadza nas po sztumskich pomnikach, a Agnieszka Świercz-Karaś zaprasza do wizyty w oryginalnej pracowni ceramicznej Angeliki i Artura Przechadzkich w Gąskach pod Prabutami – zachęca do czytania redaktor naczelny „Prowincji”.
– Arkadiusz Dzikowski przybliża nam rodowód austriackiej flagi, która od czasów krzyżackich stała się również symbolem ziemi sztumskiej. Michał Piotrowski przywraca do życia wyludnioną wieś Paczkowo w powiecie kwidzyńskim, Ryszard Rząd o ciekawej historii dwóch kamieni pamiątkowych w Tczewie, a Wiesław Niedziałkowski przypomina postać dziewiętnastowiecznego historyka, dyrektora Gimnazjum w Kwidzynie Maxa Toeppena. Krzysztof Czyżewski przesyła nam garść swoich notatek z sejneńskiego pogranicza, Marek Suchar z Jerozolimy, Andrzej Kasperek z Azorów, a Piotr Zawada spod Austerlitz – pisze Leszek Sarnowski.
– O muzycznych fascynacjach piszą Wacław Bielecki, Arkadiusz Wełniak i Leszek Sarnowski, a Andrzej Kasperek analizuje żuławskie inspiracje w malarstwie Rity Staszulonok, która pochodzi z Białorusi, a od wielu lat mieszka i tworzy na Żuławach Gdańskich” – podsumowuje redaktor naczelny „Prowincji”.
Nowy numer kwartalnika „Prowincja”, jak zawsze, posiada okładkę autorstwa znakomitego grafika Mariusza Stawarskiego, współpracującego z redakcją od samego początku.
Napisz komentarz
Komentarze