Ministerstwo Sportu i Turystyki w przyszłym roku uruchamia nowy Program Rozwoju Infrastruktury Sportowej w Województwach. Zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, mazowieckie, podlaskie, wielkopolskie – to pierwsze regiony, które zawarły z resortem sportu porozumienia w sprawie współpracy na rzecz jego realizacji. Podpisanie dokumentów odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie w piątek 29 listopada 2024 roku.
– Przez ostatnie 10 lat działało to tak, że środki które pochodziły z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na inwestycje w infrastrukturę były kierowane z pominięciem marszałków województw – mówi Przemysław Dalecki. – Dopiero w tym roku Minister Sportu i Turystki Sławomir Nitras przywrócił w tym zakresie współpracę z marszałkami. Oczywiście, taka współpraca będzie dotyczyła tylko jednego z wielu programów ministerialnych. Współpraca będzie się opierała na tym, że ministerstwo dofinansowuje 30 procent inwestycji, marszałek województwa kolejne 30 procent, a pozostały wkład należy do beneficjenta – dodaje Dalecki.
W programie, który wystartuje w 2025 roku będzie do dyspozycji 200 milionów złotych. Ta kwota będzie podzielona proporcjonalnie do ilości ludności, a to oznacza, że na województwo pomorskie przypada 12 milionów 538 tysięcy złotych. To jest właśnie wkład finansowy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Taki sam wkład zapewnia marszałek województwa i resztę, czyli ok. 40 procent tej kwoty wykłada beneficjent programu.
Obiekty muszą być dla wszystkich
Paleta kierunków i celów tego programów jest bardzo szeroka. Dotyczą one infrastruktury sportowej, czyli m.in. boisk, bieżni lekkoatletycznych czy hal sportowych. Głównym celem tego programu jest budowa obiektów sportowych.
To mają być obiekty ogólnodostępne, służące wszystkim mieszkańcom. Chodzi o to by, np. ludzie niezrzeszeni w klubach sportowych mogli mieć nieograniczony dostęp do infrastruktury sportowej. Te obiekty będą mogły służyć także akademiom sportowym czy szkółkom, ale muszą przewidywać w swoich funkcjach ogólny i nieodpłatny dostęp.
Przemysław Dalecki / zastępca dyrektora ds. sportu w Departamencie Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Dofinansowanie będzie dotyczyć tylko elementów w pełni sportowych, to znaczy, że jeśli realizowana jest rozbudowa szkoły z halą sportową, to tylko dofinansowanie budowy hali sportowej będzie uwzględnione w programie.
– Do 2016 roku sejmik województwa przyjmował wieloletni program rozwoju bazy sportowej i tam precyzyjnie wskazywał, który projekt został dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i w jakiej kwocie – mówi. – Teraz sytuacja się zmienia, bo projekt musi być ujęty w wieloletnim programie, by aplikować i mieć realne szanse na dofinansowanie. Dlatego też we wrześniu 2024 roku wystąpiliśmy do wszystkich gmin i powiatów województwa pomorskiego żeby zgłaszały nam swoje propozycje do wieloletniego programu.
Wielka skala potrzeb
W piątek 20 grudnia 2024 roku na sesji sejmiku wojewódzkiego pomorskiego taki program na lata 2025-2030 będzie przyjęty.
Na dziś mamy odpowiedź od 108 samorządów naszego województwa, które zgłosiły 653 projekty na kwotę ponad 3,2 miliarda złotych. To tylko pokazuje jaka jest skala potrzeb w zakresie infrastruktury sportowej w województwie pomorskim. Pozwoliło nam to także zdiagnozować te potrzeby, czego wcześniej nie udało się zrobić. Zapytaliśmy również gminy i powiaty o stopień realizacji swoich zamierzeń inwestycyjnych, czyli gdzie to jest jeszcze w sferze planów i marzeń, a gdzie jest już w fazie projektowania czy gotowego projektu. Okazało się, że takich projektów z pozwoleniem na budowę w województwie jest 77 na kwotę ponad 500 milionów złotych. To bardzo dużo.
Przemysław Dalecki / zastępca dyrektora ds. sportu w Departamencie Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
W programie, który zostanie przyjęty 20 grudnia zostaną ujęte wszystkie projekty i będzie to dla nich formalna przepustka do aplikowania o dofinansowanie.
– Potem będziemy ogłaszać odrębny nabór, czyli będziemy te projekty oceniać pod względem zgodności z programem ministerialnym i polityką województwa oraz dokonywali wstępnego wyboru projektu. Selekcja tych projektów będzie oparta o obiektywne kryteria – dodaje. – Podpisane przez marszałków porozumienie z ministrem Sławomirem Nitrasem oznacza, że co roku minister będzie ogłaszał taki program, a my w województwie musimy opracować obiektywne kryteria oceny i wyboru projektów. Wstępnie wybrane wnioski będą składane do Ministerstwa Sportu i Turystyki, który dokona ich oceny w zakresie innych kryteriów – prawnych, technicznych czy technologicznych.
Warunki do aktywizacji
Nie wiemy jeszcze jakie kryteria przyjmie zarząd województwa pomorskiego przy wyborze projektów. Na pewno w pierwszej kolejności będą brane pod uwagę projekty gotowe do realizacji, by pieniędzy nie odkładać w czasie i szybko je rozliczyć.
Zdaniem Przemysława Daleckiego ministerstwo idzie w kierunku aktywizowania Polaków do ruchu, dlatego też chce stworzyć warunki temu sprzyjające.
– O ile w mieście łatwiej jest np. o boisko, które będzie ogólnodostępne, to już na obszarze wiejskim może go nie być, a przecież także tam jest potrzebne – dodaje. – Ucieszyłem się z tego, że marszałek Mieczysław Struk zadeklarował, że „wchodzimy w ten program”, choć kwota w kontekście innych potrzeb i wydatków Samorządu Województwa Pomorskiego, nie jest mała. W tej chwili przygotowujemy wszystkie potrzebne regulaminy, kryteria, wzór wniosku i umowy, karty ocen itd., tak by na przełomie stycznia i lutego 2025 roku wystartować z programem.
Napisz komentarz
Komentarze