Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gdańsk: Trwa budowa ostatniego Kormorana. Położono stępkę pod ORP Czajka

Rozpoczął się kolejny etap budowy nowoczesnego niszczyciela min ORP Czajka, szóstego i ostatniego z serii okrętów wojennych typu Kormoran II. Położenie stępki pod jednostkę odbyło się na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Okręt nosić będzie numer taktyczny 606 i po ukończeniu podejmie służbę w 12. Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu.
ORP Czajka, stępka, Gdańsk 2024
Jeden z segmentów kadłuba przyszłego ORP Czajka

Autor: 8. FOW

Budowa przyszłego niszczyciela min ORP Czajka rozpoczęła się 15 października tego roku od tzw. palenia blach, czyli rozpoczęcia wykonywania elementów konstrukcji kadłuba okrętu. Położenie stępki to kolejny etap budowy tej jednostki, kiedy to poszczególne części kadłuba zaczynają być montowane w jedną całość. To jeden z najważniejszych etapów budowy okrętu.

Stępka pod ORP Czajka położona. To ostatni z serii Kormoranów

– Przyszły ORP Czajka to ostatni z serii sześciu budowanych okrętów walki minowej. Ta uroczystość to kolejny krok ku końcowi budowy wielozadaniowych platform OPM, platform załogowych w postaci kompletnych i komplementarnych okrętów, jak również kolejnych 6 autonomicznych pojazdów podwodnych (APP). Jesteśmy niezmiernie zadowoleni ze zdolności, jakich dostarczyły nam zarówno okręty, jak i APP – stwierdził w poniedziałek, 16 grudnia w trakcie uroczystości położenia stępki kontradmirał Piotr Sikora, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w skład której wchodzi 12.  Dywizjon Trałowców.

Dwa z trzech filarów nowoczesnej OPM są na ukończeniu. Przed nami ostatni filar, a więc autonomiczne platformy nawodne (APN), i on będzie w najbliższym czasie stanowił nasz priorytet. Niemniej, nie zapominamy o podtrzymaniu i budowaniu nowych zdolności do trałowania.

kontradmirał Piotr Sikora / dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

ORP Czajka, stępka, Gdańsk 2024
Położenie stępki pod ORP Czajka (fot. 8. FOW)

Polska Marynarka Wojenna otrzyma łącznie sześć niszczycieli min. Prototypowy ORP Kormoran oraz dwie jednostki seryjne: ORP Albatros i ORP Mewa, są już w służbie w 13. Dywizjonie Trałowców z siedzibą w Gdyni. Trzy kolejne okręty: OORP Jaskółka, Rybitwa i Czajka, wejdą do służby w 12. Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu. ORP Jaskółka został zwodowany 26 czerwca tego roku, odbył się też uroczysty chrzest tej jednostki. Stępkę pod ORP Rybitwa położono natomiast 20 marca tego roku.

Jakie zadania mają niszczyciele min?

Niszczyciele min są przeznaczone do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz do zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i poza nim (zespoły okrętów NATO, EU bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Mewa, Jaskółka, Rybitwa i Czajka. Dlaczego takie nazwy?

Warto zwrócić uwagę, że nazwy czterech okrętów – Mewa, Jaskółka, Rybitwa i Czajka – nawiązują do słynnych polskich minowców wybudowanych w okresie międzywojennym według polskiego projektu i w polskich stoczniach. ORP Czajka wszedł do służby 10 lutego 1936 roku, w trakcie kampanii wrześniowej stawiał miny na Zatoce Gdańskiej i wspierał lądową obronę Wybrzeża. Został zdobyty przez hitlerowców i wcielony do służby w Kriegsmarine pod nazwą Oxhöft jako trałowiec i poławiacz torped. Po II wojnie światowej okręt odnaleziono w porcie Travemünde i rewindykowano do Polski pod dawną nazwą. W roku 1949 dawny minowiec przebudowano na dozorowiec, zmieniono też nazwę na D-45. W roku 1966 okręt wycofano ze służby, pocięto na złom w roku 1977. Niestety, żaden z przedwojennych polskich minowców nie został zachowany jako okręt-muzeum.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama