Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Protesty rolników w całym kraju! Dlaczego znów wyjechali na ulice?

W kilkudziesięciu miejscach na terenie całej Polski we wtorek, 3 grudnia rolnicy zorganizowali akcje protestacyjne przeciwko planowanemu porozumieniu Unii Europejskiej z krajami południowoamerykańskimi. Protesty odbywały się m.in. w Pruszczu Gdańskim, Egiertowie oraz Elblągu. Zapowiedziano kontynuowanie tych akcji, jeśli nie nastąpi wycofanie się z unijnych planów. Zdaniem protestujących, mogą one doprowadzić do pojawienia się na unijnym rynku taniej żywności, produkowanej z użyciem środków chemicznych, w naszym kraju niedozwolonych.
protest rolników, Elbląg 2024
Protest rolników na ulicach Elbląga

Autor: Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza

Akcje protestacyjne były zapowiedziane i nie prowadziły do całkowitego zablokowania przejazdu w poszczególnych punktach. Tylko w Elblągu na ulicach miasta pojawiło się ponad 100 wielkich ciągników, które przybyły od strony Kazimierzowa i przejechały przez miasto.

protest rolników, Elbląg
Protest rolników w Elblągu (fot. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza)

Dlaczego rolnicy protestują?

Czego dotyczył protest? W pierwszej kolejności rolnikom chodzi o zaprzestanie negocjacji z krajami strefy Mercosur – tak umownie nazywa się południowoamerykańskie państwa: Brazylię, Argentynę, Boliwię, Urugwaj i Paragwaj, znane zwłaszcza z produkcji wołowiny. Istnieją plany zawarcia z nimi umowy o wolnym handlu. Tymczasem rolnicy wskazują, że w krajach strefy Mercosur w produkcji rolnej zużywa się znacznie większe ilości środków chemicznych, w szczególności pestycydów, niż w Europie. Przy tym są to środki już w naszej strefie nieużywane. W Mercosur można też uprawiać rośliny zmodyfikowane genetycznie. Żywność sprowadzana stamtąd jest nie tylko gorszej jakości, lecz wyraźnie tańsza.

Kolejnym postulatem protestujących jest odrzucenie projektu tzw. ustawy łańcuchowej, nadającej szerokie uprawnienia organizacjom społecznym zajmującym się ochroną zwierząt.

Wciąż aktualny jest również sprzeciw wobec założeń Zielonego Ładu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama