Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Gdańsk: Spotkanie przed rozpoczęciem polskiej prezydencji w Radzie UE

Przedstawiciele resortów edukacji z 27 unijnych państw spotkali się w Gdańsku. Od 1 stycznia 2025 roku rozpocznie się polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Nasz kraj będzie kierował pracami Rady przez sześć miesięcy. Do najważniejszych dziedzin wspólnej europejskiej polityki należy nowoczesna edukacja.
spotkanie przedstawicieli resortów edukacji krajów UE w Gdańsku, 2024
Spotkanie przedstawicieli resortów edukacji krajów UE w Gdańsku, będące pierwszym wydarzeniem w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, zgromadziło delegacje wszystkich państw członkowskich oraz instytucji unijnych

Autor: gov.pl

Współgospodarzami konferencji byli ministra edukacji Barbara Nowacka oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Zgodnie podkreślali, że zagadnienia nowoczesnej edukacji z pewnością znajdą się wśród priorytetów polskiej prezydencji. Wprawdzie edukacja nie należy do tzw. polityk wspólnych Unii Europejskiej (nie ma np. wspólnego komisarza UE ds. edukacji), pozostaje w całkowitej gestii krajów członkowskich, lecz trzeba o tych sprawach rozmawiać i dyskutować, ponieważ dylematy i wyzwania edukacyjne są podobne.

Dlatego dobrze jest móc pracować we wspólnym gronie ekspertów – tak, żeby nasze polityki były spójne. Chcemy rozmawiać o edukacji nie tylko w wymiarze pół roku, ale dłuższym. Wszędzie są podobne problemy, choćby mniej chętnych do zawodu, starzejące się pokolenie nauczycieli czy kwestia włączania do edukacji nowych narzędzi technologicznych. Im więcej młodzi ludzie zdobywają wiedzy z wiarygodnych źródeł, tym są silniejsi i odporniejsi choćby na dezinformację. Dlatego podkreślamy wagę edukacji obywatelskiej, zdrowotnej czy medialnej.

Barbara Nowacka / ministra edukacji

Konferencja rozpoczęła się w poniedziałek, 2 grudnia i potrwa trzy dni. Udział w niej biorą osoby odpowiedzialne za współpracę w wymiarze europejskim z resortów edukacji 27 państw. 

Strona polska zamierza skupić się na kilku kwestiach. Należy do nich edukacja włączająca, kierowana na dziecko, jego potrzeby i jego dobrostan. Polega na tym, by dobre kształcenie nie było rozpatrywane przez pryzmat ambicji rodziców czy komfortu dyrekcji szkoły, lecz dostosowane do dziecka i jego specyficznych potrzeb. 

Podczas obrad podejmowane będą kwestie migracji – jak pracować z młodymi przybyszami z innych krajów, innych kręgów kulturowych, którzy część procesu edukacyjnego już mają za sobą, lecz zetknęli się z innym systemem. Takie kraje Unii, jak Francja, Belgia czy Niemcy mają w tej dziedzinie dużo własnych doświadczeń, którymi mogą się podzielić.

Marszałek Mieczysław Struk zwrócił uwagę na konieczność doceniania edukacji na poziomie nie tylko centralnym, lecz również regionalnym i lokalnym. Kształcenie powinno odpowiadać właśnie lokalnym potrzebom.  Jak przykład podał edukację zawodową w dziedzinie energetyki wiatrowej oraz jądrowej, która będzie generować z jednej strony miejsca pracy, z drugiej zapotrzebowanie na specjalistów, których trzeba odpowiednio wykształcić i wyszkolić. 

Już dziś wiadomo, kiedy odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli resortów edukacji państw UE – zacznie się 13maja 2025 r. (i potrwa do 16 maja) w Sopocie, kiedy przyjadą tam europejscy dyrektorzy programu Erasmus +. Obrady toczyć się wtedy będą już w trakcie polskiej prezydencji.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama