Na zimowe wyjazdy na drogi miejskie Starogardu Gdańskiego czeka blisko 20 pojazdów. Są przygotowane skrzynie z piaskiem (zakupiono 800 t – dop. red.) i materiał do usuwania oblodzeń (zakup 350 t soli – dop. red.). Pełen stan gotowości potwierdzili też zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz służby porządkowe i ratownicze.
Starogard Gdański gotowy na zimę
– Sprawy związane z utrzymaniem zimowym mieszkańcy Starogardu Gdańskiego mogą zgłaszać to do dyspozytora MZK – informuje Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. – Dyżur pełniony jest całodobowo pod numerem telefonu: 58/56-230-01 lub 661 969 331.
Za drogi powiatowe, wojewódzkie i krajowe odpowiadają ich zarządcy, natomiast za drogi wewnętrzne należące do spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych, instytucji oraz firm odpowiedzialni są właściciele bądź zarządcy poszczególnych nieruchomości. Obowiązkiem każdego z nich jest oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność. Również mieszkańcy – właściciele nieruchomości – mają obowiązek odśnieżania dróg i chodników w granicach swoich posesji.
– Jesteśmy przygotowani, aby w razie pogorszenia się pogody móc niezwłocznie przystąpić do działania – zapewnił Wojciech Szambowski, dyrektor MZK w Starogardzie Gdańskim. – Nasze służby są gotowe 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pracownicy zaangażowani w akcję Zima pracują w systemie „akcyjnym”, czyli w zależności od pogody, którą na bieżąco monitorujemy. Codziennie sprawdzamy odczyty ze stacji meteorologicznych, by nie tylko reagować w przypadku pojawienia się opadów śniegu, ale z wyprzedzeniem minimalizować ryzyko oblodzenia dróg – dodał dyrektor.
W mieście gotowe są także służby zarządzania kryzysowego.
Tczew gotowy na zimę
Także Tczew jest przygotowany do działań zapobiegających problemom komunikacyjnym związanym z obfitymi opadami śniegu bądź oblodzeniem ulic, chodników czy ścieżek rowerowych. W ramach zimowego utrzymania dróg miejskich i powiatowych Zakład Usług Komunalnych w Tczewie kupił 890 t soli i 200 t piasku.
– Aby zapewnić na dobrym poziomie świadczenie usługi zimowego utrzymania dróg na terenie Tczewa, zawarto umowę z firmą zewnętrzną – mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. – W pogotowiu znajdować się będą: trzy specjalistyczne pługo-piaskarki, pojazd zastępczy przygotowany na wypadek awarii, ładowarka do załadunku materiałów sypkich, ciężki sprzęt oraz trzech kierowców i operator do obsługi ładowarki.
Z ramienia ZUK w Tczewie za akcję Zima odpowiedzialnych jest czterech koordynatorów. Pełnią oni dyżury i dostępni są całodobowo pod numerem telefonu: 505 839 863. O zimowe utrzymanie ciągów pieszych i ścieżek rowerowych ZUK zadba własnymi siłami.
– Na terenie miasta kończy się ustawianie skrzyń wypełnionych mieszanką piasku z solą, które będą sukcesywnie dopełniane materiałem – dodaje Małgorzata Mykowska. – Do prac związanych z ręcznym odśnieżaniem chodników, przystanków autobusowych i przejść dla pieszych oddelegowanych zostanie 24 pracowników Zakładu Usług Komunalnych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to można będzie zwiększyć ich liczbę.
Napisz komentarz
Komentarze