Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Barwy narodowe są z nami codziennie. I to nie tylko na fladze Polski

W poniedziałek 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. To czas świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na ulicach Warszawy, Gdańska i tak naprawdę wszystkich miast w Polsce królują dziś dwa kolory biały i czerwony. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że są one z nami... każdego dnia. Wystarczy się rozejrzeć.
Barwy narodowe są z nami codziennie. I to nie tylko na fladze Polski

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

11 listopada to jeden z dni (obok np. ustanowionego nie tak dawno  Dnia Flagi Rzeczypospolitej), kiedy to w naszych sercach królują barwy narodowe. Flaga Polski to dwa kolory w równych proporcjach biały i czerwony. Biały kolor oznacza białego orła, a czerwony tarczę herbową. Według heraldyki biały kolor oznacza też srebro, wodę oraz wartości duchowe takie jak czystość i niepokalanie. Natomiast kolor czerwony jest symbolem ognia, krwi, a także odwagi i waleczności.

Oficjalnie barwy i kształt flagi po odzyskaniu niepodległości uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski w 1919 roku, uznając, że „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.” W kolejnych latach precyzowano „odcienie” czerwonego m.in. na karmazyn czy cynober, ale funkcjonują one w świadomości Polaków jako czerwone.

Biel i czerwone widziane nie tylko na fladze

Czym innym są barwy narodowe, które są również białe i czerwone, ale mogą być eksponowane w różny sposób i przy różnych okazjach. Mogą to być np.. różne kokardy, wstążki, czy proporczyki. Najczęściej można je znaleźć w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu. Ale nie tylko. Tu ważne jest tylko, aby biel była w środku, a czerwień na zewnątrz. I w przeciwieństwie do flagi nie są tu wymagane konkretne proporcje. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość pasów z kolorami (w przypadku np. wstęgi) musi być równa.

CZYTAJ TEŻ: Gdańsk radośnie obchodzić będzie Święto Niepodległości

Flagą państwową oficjalnie nazywany jest prostokąt w barwach biało-czerwonych w proporcjach 5:8. Flaga najczęściej używana np. przez kibiców jest w innych proporcjach 2:3 lub 1:2. To pozwala np. na umieszczanie na niej napisów (np. miast czy klubów). Na oficjalnej fladze państwowej jest to bowiem oficjalnie zabronione.

A co zrobić z flagą, która uległa zniszczeniu, np. przez pogodę? Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.  I jeszcze jedna ważna rzecz, która czasami powoduje błędy. Jeśli flaga państwowa jest wywieszona pionowo to barwa biała powinna być po lewej stronie dla patrzącego w kierunku północnym lub zachodnim.

Flagi państwowe wywieszane są z okazji różnych ważnych świąt państwowych i wydarzeń. Ale barwy... Wystarczy się rozejrzeć... Niektórzy wolą malować świat na żółto i na niebiesko (np. w Gdyni), ale czy nie jest on jednak biało-czerwony? 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama